Séria lesných požiarov postihla Austráliu po extrémnej vlne horúčav. Rozsiahle požiare ale postihli Austráliu aj v sezóne 2007-2008. Posledné roky sú suchá a požiare v Austrálii stále intenzívnejšie.
Aj v iných krajinách majú ale problémy. Kaliforniu možno čaká najhoršie sucho v histórii, a Čína bojuje s najhorším suchom za posledných 50 rokov. Tak zlé ako tieto udalosti sú, najmä pre postihnutých obyvateľov, ide iba o prvé príznaky toho, čo budeme v budúcnosti zažívať stále častejšie. Jeden z posledných článkov uverejnených v časopise PNAS (Solomon a kol., 2009) ukazuje, čo sa stane ak sa zvýši globálna teplota o 1°C:

Austráliu, západ USA a Mexiko, južnú Európu, východnú Amazonku, časti Číny a Indie, a južnú Afriku čaká ďalší pokles zrážok (červené oblasti). Navyše, ak by sme aj hneď dnes zastavili všetky emisie skleníkových plynov, otepleniu najmenej o 0.7°C (ale možno aj viac (Ramanathan a kol., 2008)), už nezabránime.
Ďalšie zdroje: Lidovky, BBC, CNN, SME.
Update: Snímok NASA ukazuje teplotné anomálie predchádzajúce požiarom:

Červené oblasti sú miesta, kde priemerné teploty od 25 januára do 1. februára boli miestami až o 10°C vyššie, ako priemer za roky 2000-2008. Naopak chladnejšie počasie v Queenslande je spojené so záplavami. Často sa tiež stáva, že následujúci rok po záplavách postihne Austráliu premnoženie kobyliek, ktoré sú katatrofou pre úrodu.