Chris Landsea tvrdí, že „spojenie aktivity hurikánov a GO je zatiaľ predčasné. V súčasnosti je možné pozorovať skôr zosilnenú aktivitu hurikánov v Atlantiku, a nie „bezprecedentnú“, a ktorá je porovnateľná, alebo dokonca menej výrazná ako v predošlých cykloch zvýšenej aktivity počas 19. storočia.“
V odpovedi na príspevok Chrisa Landseaho však Kerry Emanuel zostáva pri svojom, a tvrdí, že: „trvá na svojich záveroch o trendoch v intenzite tropických cyklónov.“
Čo vlastne tvrdí K. Emanuel?
Vo svojej pôvodnej štúdii prišiel na to, že celková aktivita (energia) cyklónu, ktorú počas svojej existencie vydá, je vo výraznej korelácii s povrchovou teplotou oceánu, kadiaľ hurikán prechádza. Tu už je len krôčik k tvrdeniu, že GO prispieva k vyššej intenzite cyklónov, tak ako ju popísal Emanuel, pretože vysoká korelácia teploty vzduchu nad oceánom a teploty povrchovej vody je dobre známa.
Tu si je však treba uvedomiť, že cyklón „prežije“ väčšinu svojho života nad oceánom, a že iba malé percento vzniknutých cyklónov sa dostane na pevninu, a zatiaľ nie je jasné, čo určuje, či sa cyklón nad pevninu dostane. Tu už je korelácia s povrchovou teplotou oveľa nižšia. Je preto logické, že signál GO bude skôr detekovateľný nad oceánom, a až neskôr nad pevnianmi. Emanuel ďalej hovorí, že „súčasná úroveň aktivity cyklónov je bezprecedentná v porovnaní s historickými údajmi, a že signál GO je už viditeľný. Toto je ešte viac evidentné, ak sa pozrieme na aktivitu v globále, a nie len na Atlantik, kde sa vyskytuje asi 12% tropických cyklónov.“
Takže záver znie, že v cyklónoch, ktoré sa dostanú nad pevninu nie je zatiaľ zjavný nárast škôd nimi spôsobených od roku 1900 (po započítaní inflácie a expanzie populácie), a tiež existuje výrazná prirodzená cyklicita v ich aktivite, avšak s pokračujúcim narastaním priemerných teplôt povrchových vôd oceánov bude ďalej narastať aj celková sila cyklónov a „signál GO“ bude v najbližších desaťročiach zjavnejší.
V súčasnosti sa však zdá, že adaptácia na prebiehajúcu klimatickú zmenu je minimálne tak isto dôležitá, ako plánované znižovanie emisií CO2.