Hurikány a globálne otepľovanie – ako to je?

V roku 2005 prebehla debata medzi 2 poprednými odborníkmi na hurikány v časopise Nature. Jeden z nich je Chris Landsea (zaujímavý článok o tom, či možno vyhodnotiť trendy v aktivite hurikánov v časopise Science, 2006) a druhý Kerry Emanuel.  O čo v debate ide? Kým Chris Landsea tvrdí, že GO doteraz nemalo výrazný vplyv na aktivitu hurikánov v Severnom Pacifiku, tak Kerry Emanuel tvrdí, že áno. Takže pozrime sa na to bližšie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Chris Landsea tvrdí, že „spojenie aktivity hurikánov a GO je zatiaľ predčasné. V súčasnosti je možné pozorovať skôr zosilnenú aktivitu hurikánov v Atlantiku, a nie „bezprecedentnú“, a ktorá je porovnateľná, alebo dokonca menej výrazná ako v predošlých cykloch zvýšenej aktivity počas 19. storočia.“ 

V odpovedi na príspevok Chrisa Landseaho však Kerry Emanuel zostáva pri svojom, a tvrdí, že: „trvá na svojich záveroch o trendoch v intenzite tropických cyklónov.“

Čo vlastne tvrdí K. Emanuel?

Vo svojej pôvodnej štúdii prišiel na to, že celková aktivita (energia) cyklónu, ktorú počas svojej existencie vydá,  je vo výraznej korelácii s povrchovou teplotou oceánu, kadiaľ hurikán prechádza. Tu už je len krôčik k tvrdeniu, že GO prispieva k vyššej intenzite cyklónov, tak ako ju popísal Emanuel, pretože vysoká korelácia teploty vzduchu nad oceánom a teploty povrchovej vody je dobre známa. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu si je však treba uvedomiť, že cyklón „prežije“ väčšinu svojho života nad oceánom, a že iba malé percento vzniknutých cyklónov sa dostane na pevninu, a zatiaľ nie je jasné, čo určuje, či sa cyklón nad pevninu dostane. Tu už je korelácia s povrchovou teplotou oveľa nižšia. Je preto logické, že signál GO bude skôr detekovateľný nad oceánom, a až neskôr nad pevnianmi. Emanuel ďalej hovorí, že „súčasná úroveň aktivity cyklónov je bezprecedentná v porovnaní s historickými údajmi, a že signál GO je už viditeľný. Toto je ešte viac evidentné, ak sa pozrieme na aktivitu v globále, a nie len na Atlantik, kde sa vyskytuje asi 12% tropických cyklónov.

SkryťVypnúť reklamu

Takže záver znie, že v cyklónoch, ktoré sa dostanú nad pevninu nie je zatiaľ zjavný nárast škôd nimi spôsobených od roku 1900 (po započítaní inflácie a expanzie populácie), a tiež existuje výrazná prirodzená cyklicita v ich aktivite, avšak s pokračujúcim narastaním priemerných teplôt povrchových vôd oceánov bude ďalej narastať aj celková sila cyklónov a „signál GO“ bude v najbližších desaťročiach zjavnejší.

V súčasnosti sa však zdá, že adaptácia na prebiehajúcu klimatickú zmenu je minimálne tak isto dôležitá, ako plánované znižovanie emisií CO2.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu