Je globálne otepľovanie spôsobené vysušovaním pôdy?

Problematika klimatickej zmeny nie je jednoduchá. Aby človek prenikol do podstaty problému, vyžaduje to nemalé úsilie. Aj preto sa občas stane, že sa objaví odborník, ktorý odhalil, ako to v skutočnosti je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Každý z nás je svedkom počasia každý deň. To je zrejme jeden z dôvodov, prečo sa laici (ale aj mnoho vedcov v iných odboroch!) domnievajú, že dokážu rýchlo naštudovať a pochopiť zmeny podnebia, ktorá s počasím súvisí.

Aj na našom malom Slovensku máme viacerých "odborníkov z praxe", ktorí sa síce problematike klimatickej zmeny venujú intenzívnejšie, pričom ale nemusia nevyhnutne rozumieť jej príčinám. Čitateľom tohto blogu je určite známy Michal Kravčík, ktorý vidí hlavnú príčinu otepľovania vo "vysušovaní kontinentov", ktoré v skutočnosti zavodňujeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nedávnych rokoch sa na scéne odborníkov na klimatickú zmenu objavil Štefan Vaľo (zhodou okolností takisto z Košíc), ktorý sa v minulosti venoval ťažbe dreva. Ponúka vysvetlenie hlavnej príčiny klimatikej zmeny v "zhutňovaní pôdy", následne rýchlejšom odtoku vody z krajiny, následne vysušovaní a prehrievaní kontinentov, čo nakoniec ústi do globálneho otepľovania. Takéto pochopenie klimatickej zmeny je veľmi podobné (takmer identické) vysvetleniu, ktoré ponúka aj Michal Kravčík. Pán Vaľo je tiež pomerne aktívny, natáča dokumenty, posiela vedcom a politikom otvorené listy, je aktívny na Facebooku (skupina "Klimatická chyba"), a dúfa v skutočné riešenie klimatickej zmeny, ktoré podľa neho nespočíva v znižovaní emisií skleníkových plynov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom otvorenom liste píše politikom a širšej verejnosti okrem iného nasledovné:

"Koľkokrát však stúpol povrchový odtok vody z pevnín? Určite viacnásobne a nikto to nekontroluje."

Nie je pravda, že podobné záležitosti "nikto" nesleduje. Je potrebné si pozrieť vedeckú literatúru. Nasledujúci odkaz NASA na štúdiu z roku 2000 konštatuje:

Odlesňovanie znižuje infiltračnú kapacitu pôdy následkom zvyšovania jej kompaktnosti v dôsledku ťažby, poľnohospodárskych strojov, nadmerného spásania a ušlapávania dobytkom, a tiež zvyšovaním erózie pôdy. V prípade čerstvo pozmenených oblastí, obvykle narastá odtok, obzvlášť počas obdobia dažďa, čím sa zvyšuje riziko povodní. Urbanizácia rozširuje nepriepustné povrchy, čo zabraňuje presakovaniu dažďovej vody, znižuje evapotranspiráciu, a urýchľuje odtok vody. Výsledný vplyv týchto faktorov prispieva k rastu hladiny oceánov o 0,4 až 0,9 mm/rok.

Tu je v skratke identifikovaná príčina klimatickej zmeny pánom Vaľom. Navyše, píše o nej samotná NASA. Nie je to však koniec príbehu.

V súčasnosti, veľké priehrady zadržia približne 4510 až 5330 km3 vody - to je 11 až 13 % celkového odtoku riek. Viac ako 90 % kapacity bolo vybudovanej po roku 1950. Objem zadržanej vody na kontinentoch je rovný poklesu hladiny oceánov o 1,3 až 1,8 mm/rok.

Ak spočítame celkovú bilanciu, človek svojimi aktivitami v zmenách využívania pôdy a krajiny kontinenty v skutočnosti nevysušuje, ale zavodňuje, a rast hladiny oceánu nezrýchľuje, ale spomaľuje.

Štúdia vyšla v roku 2000, existujú novšie údaje? Existujú. Ponúka ich Reager a kol. (2016,Science):

SkryťVypnúť reklamu

Zistili sme, že v rokoch 2002-2014, premenlivosť podnebia spôsobila zvýšenie uloženej vody na kontinentoch v množstve 3200 +/- 900 gigaton. Tento prírastok stlmil straty vody v dôsledku topenia ľadovcových štítov, ľadovcov, a tažby podzemnej vody, a spomalil rast hladiny oceánov o 0,71 mm +/- 0,20 mm/rok.

Pán Vaľo v otvorenom liste ďalej píše:

Moje dlhoročné pozorovania, merania a výskum však dokazujú...

Naštatie, vo vede nestačí iba tvrdiť, že ste niečo dokázali alebo vyvrátili, ale je potrebné tonaozaj dokázať, alebo vyvrátiť. A musíte mať objektívne dôkazy (tj. nezávislé od pozorovateľa) Od pána Vaľa som nevidel ani jednu štúdiu alebo odborný článok, ktorý by naozaj dokazoval to, čo tvrdí. Ono to totiž nie je také jednoduché. Je oveľa jednoduchšie natočiť dokument a o svojej "pravde" presvedčiť laikov, ako napísať skutočne odborný, vedecký a na dôkazoch postavený článok, a presvedčiť iných odborníkov.

To, čo ukazuje svetová vedecká literatúra za posledných viac ako 100 rokov, je nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu
  • pán Vaľo zamieňa dôsledok za príčinu klimatickej zmeny (pôda je suchšia, pretože sa zvyšuje teplota atmosféry, nie naopak)

  • nesprávne tvrdí, že človek kontinenty vysušuje, keď v skutočnosti ich zavodňuje

  • riešenia, ktoré ponúka, vedú k zmierňovaniu dôsledkov otepľovania atmosféry, nie k riešeniu príčiny otepľovania

  • ignoruje skutočnosť, že najrýchlejšie sa otepľuje (a roztápa ľad) v Arktíde, kde na obrovských plochách miliónov km2 človek nijakým spôsobom nezasahuje do využívania krajiny

  • tvrdenie pána Vaľa nijako nevysvetľuje otepľovanie oceánov, ktoré pohltia viac ako 93 % signálu klimatickej zmeny

Zmena využívania krajiny (betónovanie, urbanizácia, odlesňovnie, poľnohospodárstvo, atď.) JE dôležitou súčasťou problematiky klimatickej zmeny, a vedecká obec tieto fenomény podrobne skúma. Vhodnými či nevhodnými zásahmi môžeme dôsledky klimatickej zmeny spôsobenej zvyšovaním koncentrácie skleníkových plynov zmierniť, alebo zhoršiť. Zastaviť otepľovanie podnebia však možeme iba vtedy, keď výrazne znížime vypúšťanie skleníkových plynov do atmosféry.

Obrázok blogu
(zdroj: NASA)

Obr. 1: Od konca 19. storočia sa priemerná teplota atmosféry zvýšila o viac ako 1 °C.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu