Jasné vedecké poznatky naznačujú, že celosvetové problémy s dostupnosťou jedla sa už objavili. Podľa Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) trpí podvýživou takmer 60 % populácie - najväčší počet a podiel podvyživených ľudí v histórii.
V súčasnosti pripadá na jedného obyvateľa iba 0.22 hektáru poľnohospodárskej pôdy. Ďalší nárast poľnohospodárskej pôdy je na úkor lesov. Odlesňovanie prispieva asi 1/5 k antropogénnym emisiám CO2.
Každý rok degraduje viac ako 10 mil. hektárov poľnohospodárskej pôdy ako následok erózie. Ďalších 10 mil. hektárov zničí zasolenie pôd ako následok nesprávneho zavlažovania. Používanie hnojív na obyvateľa dlhodobo klesá. Nedávne zdvojnásobenie cien hnojív (súviselo s rekordnými cenami ropy) malo závažný dopad na farmárov, najmä v rozvojových krajinách. Podľa FAO posledných 24 rokov klesá množstvo základných obilnín na obyvateľa, a to napriek rozvoju biotechnológií - najmä ako dôsledok zvyšovania populácie.
Ak sa aj podarí optimálne využiť slnečnú, veternú, a geotermálnu energiu, dokážu zabezpečiť iba polovicu súčasnej spotreby fosílnej energie v USA. Navyše, pre obnoviteľné zdroje by bolo potrebných ďalších 17 % zemského povrchu. Bude potrebné zvýšiť využívanie jadrovej energie.
Podľa optimistov je možné nahradiť fosílne palivá výrobou etanolu z kukurice a celulózy. Ak by sa celá úroda v USA premenila na etanol, nahradilo by to len 7 % energie z ropy. Navyše, je potrebných o 140 % viac fosílnej energie, ako sa ukrýva v energii etanolu. Podľa prezidenta Svetovej banky, zvýšili biopalivá pri svojej maximálnej produkcii ceny potravín o 75 %. Pestovanie kukurice sprevádza zvýšená erózia pôdy, zvýšená spotreba vody, hnojív a pesticídov.
Výroba etanolu z celulózy je na tom podobne. Je potreba o 170 % viac fosílnej energie, ako získate výrobou etanolu.
Nedávne štúdie o počtoch ekologických utečencov naznačujú, že ich počet sa zvyšuje. Prispieva to k zmenám v distribúcii populácie a ohrozovaniu globálnej bezpečnosti.
Ak by sa aj hneď zajtra prijalo opatrenie 2 detí na jeden pár (dnes je to 2.8), populácia by sa stabilizovala na úrovni v priebehu 70 rokov na úrovni 13 miliárd ľudí. Čína pridá ďalších 8 miliónov ľudí tento rok, napriek politike jedného dieťaťa (toto nariadenie bolo nedávno zrušené, pretože Čína sa obáva starnúcej populácie).
Aby bolo možné zachovať slušný štandard života, Američania budú musieť znížiť svoju populáciu a svoju spotrebu tovaru a energie o polovicu. Budú nutné nasledovné zmeny: menšie automobily a dvojnásobným zvýšením účinnosti, významné zníženie priestoru na bývanie, zníženie spotreby energie na chladenie, ohrievanie, a svietenie, zvýšenie účinnosti prepravy tovaru, zvýšená miera spotreby lokálnych potravín.
Pokračujúci populačný rast poškodzuje životy všetkých obyvateľov a ich potomkov. Ak svoj počet neobmedzia ľudia, urobí to príroda.
Celý článok Davida a Marcie Pimentelových si prečítajte tu. David Pimentel je profesor ekológie na Cornellovej univerzite. Je autorom 28 kníh a publikoval viac ako 600 vedeckých článkov. Marcia Pimentel pôsobí na tej istej univerzite, a špecializuje sa na výživu a svetové zásoby potravín. Publikovala viac ako 60 vedeckých článkov.