Kanada bojuje (zatiaľ neúspešne) s kôrovcom

Nedávny vývoj v hospodárskych lesoch robí vrásky nielen slovenským lesníkom. Zdá sa, že Kanada je na tom možno ešte horšie. Súčasný výskyt podkôrneho hmyzu (Dendroctonus ponderosae) je o jeden rád horší a intenzívnejší ako všetky doterajšie premnoženia. Podľa štúdie publikovanej v aprílovom čísle časopise Nature (Kurz et al.) sú emisie CO2 uvoľnené v dôsledku odumierajúcich lesov vyššie ako pri lesných požiaroch. Podľa predpovedí budúceho vývoja budú tiež lesy Kanady zdrojom oxidu uhličitého, pravdepodobne najmenej do roku 2020.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Hovorí sa, že raz vidieť je viac ako 100-krát počuť. Rozsah premnoženia  kôrovca  lykožrúta (za pomoci klimatickej zmeny) v kanadských lesoch je naozaj obrovský:      

Obrázok blogu

Nie príliš pozitívny je aj fakt, že od roku 2002 sú kanadské lesy zdrojom CO2 (záporné hodnoty na ose Y) a tento trend pretrvá pravdepodobne najmenej do roku 2020:

Obrázok blogu

Kanadskí lesníci sa chystajú vyťažiť obrovské množstvá dreva (údajne až jednu miliardu kubíkov), aby kôrovce nezožrali úplne všetko. Pokiaľ si chcete kupovať nábytok, chvíľku ešte počkajte, pretože ten bude s prebytkom kanadadského dreva na trhu v nasledujúcich mesiacoch/rokoch o niečo lacnejší...

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu