Medzinárodná energetická agentúra vo svojej minuločnej správe varovala, že svetu zostáva už len 5 rokov na začatie zásadnej transformácie energetiky, ak sa chce svet vyhnúť otepleniu o viac ako 2 °C ( tj. prekročeniu 450 p.p.m. CO2 v atmosfére).
Tu je graf IEA z konca roku 2011:

Zdroj: Joe Romm.
V roku 2011 podľa predbežných analýz IEA stúpli globálne emisie CO2 o 3,6 oproti roku 2010, na 31,6 Gt CO2. Pokles emisií v Európe a USA viac ako nahradil nárast v Číne, kde vzrástli emisie o 9,3 %, najmä vďaka nárastu spaľovania uhlia.
Podľa Fatiha Birola, hlavného ekonóma IEA sme na ceste dosiahnuť oteplenie o 6°C do roku 2050. Nie príliš radostná správa, keď ani oteplenie o približne 2 °C nie je zlučiteľné s "bezpečnou" hranicou klimatickej zmeny.
Paradoxne, energetický zdroj, ktorému sa dnes darí najviac, je z pohľadu klimatickej zmeny najhorší - uhlie. Jeho podiel na globálnom energetickom mixe znovu narástol (podľa BP, 2012):
Ešte v roku 2010 malo uhlie podiel na úrovni 29,63 %. Podiel obnoviteľných zdrojov narástol z úrovne 1,32 %. Naopak podiel jadra ako nízkouhlíkového zdroja, už dlhodobejšie klesá a minulý rok klesol pod úroveň 5 % (Gregor Macdonald).
Problém klimatickej zmeny je jednoduchý - spôsobujú ho antropogénne emisie skleníkových plynov (prevažne CO2), a ak sa ich globálne emisie nepodarí znížiť nejneskôr v priebehu nasledujúcich 4-5 rokov (v horizonte rokov 2013-17), nebude možné sa vyhnúť otepleniu najmenej o 2 °C. Pri tejto kalkulácii však nie sú započítané zosilňujúce spätné väzby, ktoré otepľovanie v budúcnosti urýchlia, ako je napríklad úbytok plávajúceho ľadu v Arktíde:

Od roku 2007 ubudla polovica objemu arktického ľadu. Napriek tomu sa iba menej ako 1 % nadbytočného tepla spotrebuje na topenie ľadovcov na Zemi. Úbytok snehovej pokrývky na kontinentoch je ešte rýchlejší, ako v prípade arktického ľadu.
Ak chceme mať približne 75 % šancu, aby sme neprekročili hranicu 2 °C (pričom väščina ľudí sa poisťuje pred rizikom výskytu výrazne nižším ako 90 %), potrebujeme už teraz znižovať globálne emisie CO2 rýchlosťou 5,3 % ročne, pri vyššom riziku prekročenia 2 °C (66 % pravdepodobnosť) je to rýchlosť znižovania emisií CO2 2,4 % ročne:

Atmosféra je typickým príkladom Tragédie spoločných statkov (Tragedy of commons). Čo nepatrí nikomu, prespektíve všetkým, nikto sa o ňu nestará... taký spoločný bezplatný odpadkový kôš. Kto nasype čo najviac a najrýchlejšie, vyhráva...
Patrím k rastúcemu počtu ľudí, ktorí sa domnievajú, že oteplenie o 2°C oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou NIE JE bezpečnou hranicou klimatickej zmeny, keďže to pravdepodobne povedie k spusteniu zrýchľujucích spätných väzieb, ako je uvoľňovanie CH4 a CO2 z oceánov, permafrostu, lesných ekosystémov, pôdy, atď.
Dokonca sa domnievam, že už súčasná uroveň otepľovania je nebezpečná, a to dokonca aj vtedy, keď žijete v jednom z najrozvinutejších miest najrozvinutejšej krajiny na svete:
Blackout v New Yorku po hurikáne SANDY. Podľa posledných prieskumov 7/10 ľudí sa domnieva, že klimatickú zmenu spôsobujú ľudia a tento problém je potrebné riešiť. (Zdroj)
Problém klimatickej zmeny je naozaj jednoduchý, ako dokonale vysvetľuje Dave Roberts na TED talk:
... na jej riešenie nám však zostáva už len 4-5 rokov. Ale nezdá sa, že by vačšina ľudí panikárila:
A keďže je dnes špeciány deň, môžeme si pustiť trochu relaxačnej muziky z výborného filmu... :