Marec a apríl sa v USA niesli v znamení nezvyčajného počtu tornád
Máj sa niesol v znamení historických záplav v Novom Anglicku, kedy boli prekonané početné rekordy. Jún sa niesol v duchu rekorného sucha za posledných 111 rokov pre Južnú Luisianu, ktorá sa spamätáva z hurikánu Katrina v roku 2005.
V auguste postihlo Južnú Dakotu výnimočné sucho. Texas zase rozsiahle záplavy. V októbri postihli záplavy Aljašku. Október priniesol tiež rekordné množstvo snehu, spadnuté počas jednej búrky, v Buffale. Milión ľudí ostalo bez elektrickej energie.
November priniesol do Seattlu rekordné mesačné zrážky za posledných 115 rokov. Sucho a nadpriemerné teploty prispeli k rekordnej sezóne lesných požiarov, kedy zhorela plocha 9,5 milióna akrov a bol tak prekonaný rekord z minulého roku. Hurikánová sezóna bola blízko normálu, s počtom pomenovaných búrok 9, druhá najnižšia od roku 1995. Tento pokles sa prisudzuje prudkému nástupu javu El Nino, ktorý znižuje výskyt hurikánov v Atlantiku.
Naopak východný Pacifik zaznamenal prudký nárast hurikánov s počtom pomenovaných búrok 19 (dlhodobý priemer za roky 1971-2000 je 15-16). Tiež v spojení s El Ninom.
SVET
Najväčšie teplotné anomálie sa vyskytli v južnej Ázii a Severnej Amerike. Kanada zažila najteplejšiu zimu a najteplejšiu jar od počiatku záznamov v roku 1948. Británia zaznamenala najvyššiu júlovú teplotu 36.5°C.
Január priniesol sucho do Etiópie, a prezident v Keni vyhlásil stav národnej katastrofy. Odhadom čelilo nedostatku jedla asi 11 miliónov ľudí. Január tiež priniesol rozsiahle požiare v štáte Viktória V Indonézii pochovali zosuvy pôdy 120 domov. Sezónne dažde priniesli záplavy do oblastí južného Malawi, Namibie, severnej Botswany, južnej Angoly, severného Mozambiku a severných oblastí južnej Afriky. Záplavy postihli ďalej Bolíviu a Brazíliu. Január priniesol do Ruska najväčšie mrazy za posledné desaťročia.
Február priniesol záplavy do Iraku a Alžírska, v oblasti Sahary.
V marci pokračovalo dlhodobé sucho s Keni, Etiópii a Somálsku. Peru postihli záplavy. Hamburg zaznamenalo tornádo.
V apríli postihla Peking púštna búrka. Jemen postihli prívalové záplavy. Dunaj dosiahol v apríli rekorndú výšku hladiny, postihnuté bolo Maďarsko, Bulharsko, Srbsko a Rumunsko Záplavy postihli aj Argentínu.
Máj priniesol vlnu horúčav do Indie a sucho do Číny. Surinam postihli najväčšie záplavy za posledné roky. Záplavy postihli aj Thajsko a Tanzániu. Na Kube spadlo za dve hodiny 203 mm zrážok.
V júli Austrália zaznamenala neobvykle studené počasie v mnohých oblastiach boli prekonané absolútne minimálne teplotné rekordy pre tento mesiac. V priemere pre celú Austráliu išlo o 4. najchladnejší mesiac jún od roku 1950. V New Delhi v Indii mrzlo po prvý krát po 70tich rokoch vďaka chladnému vzduchu od Himalájí. Záplavy postihli Turecko. Silné búrky a následné záplavy postihli Rumunsko.
V augute pokračuje sucho v Číne. Teplo na japonských ostrovoch prispelo k rekordnej spotrebe energie. Etiópia si vydýchla od sucha, pre zmenu ich vyplavilo.
V septembri pokračujú záplavy v Etiópii. Postihnutými sú aj Nigéria, Mali a Mauretánia. Október Prináša sucho do Austrálie. Nový južný Wales zaznamenal najsuchší október v histórii. Austrálsky premiér vyhlásil že ide o „worst drought in living memory“.
V novembri zažíva centrálna časť Číny extrémne sucho. Druhá najväčšia rieka v Číne, Žltá rieka dosiahla historicky najnižšiu úroveň hladiny. Etiópia je stále pod vodou. Irak je pod vodou. Nórsko a Fínsko zažíva leto. Tatry ohlasujú najskorší začiatok lyžiarskej sezóny, čim bol prekonaný minuloročný rekord. December Európa zažíva jednu z najteplejších zím v histórii. Londýn zažil tornádo. Austrália zažíva jedny z najhorších požiarov v histórii. Toľko v skratke. Viac nájdete tu.
Ponaučenie: Ak Ti je najhoršie, vedz, že je omnoho viac ľudí na svete, ktorým je ešte oveľa horšie