Klimatické extrémy šiesteho najteplejšieho roku 2006

Iba číre fakty, bez komentára... USA Prvých päť mesiacov bolo zrážkovo podnormálnych a súčasne teplotne nadpriemerných. Nadpriemerné zrážky v období august až november pomohli v niektorých oblastiach ukončiť alebo zmierniť sucho, v západnom Washingtone v novembri spôsobili rekordné zrážky následné záplavy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Marec a apríl sa v USA niesli v znamení nezvyčajného počtu tornád 

 Máj sa niesol v znamení historických záplav v Novom Anglicku, kedy boli prekonané početné rekordy. Jún sa niesol v duchu rekorného sucha za posledných 111 rokov pre Južnú Luisianu, ktorá sa spamätáva z hurikánu Katrina v roku 2005.

 V auguste postihlo Južnú Dakotu výnimočné sucho. Texas zase rozsiahle záplavy. V októbri postihli záplavy Aljašku. Október priniesol tiež rekordné množstvo snehu, spadnuté počas jednej búrky, v Buffale. Milión ľudí ostalo bez elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 November priniesol do Seattlu rekordné mesačné zrážky za posledných 115 rokov. Sucho a nadpriemerné teploty prispeli k rekordnej sezóne lesných požiarov, kedy zhorela plocha 9,5 milióna akrov a bol tak prekonaný rekord z minulého roku. Hurikánová sezóna bola blízko normálu, s počtom pomenovaných búrok 9, druhá najnižšia od roku 1995. Tento pokles sa prisudzuje prudkému nástupu javu El Nino, ktorý znižuje výskyt hurikánov v Atlantiku.

 Naopak východný Pacifik zaznamenal prudký nárast hurikánov s počtom pomenovaných búrok 19 (dlhodobý priemer za roky 1971-2000 je 15-16). Tiež v spojení s El Ninom.

SkryťVypnúť reklamu

 SVET

 Najväčšie teplotné anomálie sa vyskytli v južnej Ázii a Severnej Amerike. Kanada zažila najteplejšiu zimu a najteplejšiu jar od počiatku záznamov v roku 1948. Británia zaznamenala najvyššiu júlovú teplotu 36.5°C.

 Január priniesol sucho do Etiópie, a prezident v Keni vyhlásil stav národnej katastrofy. Odhadom čelilo nedostatku jedla asi 11 miliónov ľudí. Január tiež priniesol rozsiahle požiare v štáte Viktória V Indonézii pochovali zosuvy pôdy 120 domov. Sezónne dažde priniesli záplavy do oblastí južného Malawi, Namibie, severnej Botswany, južnej Angoly, severného Mozambiku a severných oblastí južnej Afriky. Záplavy postihli ďalej Bolíviu a Brazíliu. Január priniesol do Ruska najväčšie mrazy za posledné desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu

 Február priniesol záplavy do Iraku a Alžírska, v oblasti Sahary.

 V marci pokračovalo dlhodobé sucho s Keni, Etiópii a Somálsku. Peru postihli záplavy. Hamburg zaznamenalo tornádo.

 V apríli postihla Peking púštna búrka. Jemen postihli prívalové záplavy. Dunaj dosiahol v apríli rekorndú výšku hladiny, postihnuté bolo Maďarsko, Bulharsko, Srbsko a Rumunsko Záplavy postihli aj Argentínu.

 Máj priniesol vlnu horúčav do Indie a sucho do Číny. Surinam postihli najväčšie záplavy za posledné roky. Záplavy postihli aj Thajsko a Tanzániu. Na Kube spadlo za dve hodiny 203 mm zrážok.

 V júli Austrália zaznamenala neobvykle studené počasie v mnohých oblastiach boli prekonané absolútne minimálne teplotné rekordy pre tento mesiac. V priemere pre celú Austráliu išlo o 4. najchladnejší mesiac jún od roku 1950. V New Delhi v Indii mrzlo po prvý krát po 70tich rokoch vďaka chladnému vzduchu od Himalájí. Záplavy postihli Turecko. Silné búrky a následné záplavy postihli Rumunsko.

SkryťVypnúť reklamu

 V augute pokračuje sucho v Číne. Teplo na japonských ostrovoch prispelo k rekordnej spotrebe energie. Etiópia si vydýchla od sucha, pre zmenu ich vyplavilo.

 V septembri pokračujú záplavy v Etiópii. Postihnutými sú aj Nigéria, Mali a Mauretánia. Október Prináša sucho do Austrálie. Nový južný Wales zaznamenal najsuchší október v histórii. Austrálsky premiér vyhlásil že ide o „worst drought in living memory“.

 V novembri zažíva centrálna časť Číny extrémne sucho. Druhá najväčšia rieka v Číne, Žltá rieka dosiahla historicky najnižšiu úroveň hladiny. Etiópia je stále pod vodou. Irak je pod vodou. Nórsko a Fínsko zažíva leto. Tatry ohlasujú najskorší začiatok lyžiarskej sezóny, čim bol prekonaný minuloročný rekord. December Európa zažíva jednu z najteplejších zím v histórii. Londýn zažil tornádo. Austrália zažíva jedny z najhorších požiarov v histórii. Toľko v skratke. Viac nájdete tu.

Ponaučenie: Ak Ti je najhoršie, vedz, že je omnoho viac ľudí na svete, ktorým je ešte oveľa horšie

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu