Tieto čísla nie sú veľmi povzbudivé. Napriek úsiliu, aké sa venuje znižovaniu emisií oxidu uhličitého, tak celkovo je ich medziročný rast až 3.5 % - čo je viac ako najpesimistickejší odhad panelu IPCC 2.7 %, a je to ďaleko vzdialené rastu emisií v 90. rokoch - 0.9 %.
Za tento rýchly rast sú zodpovedné rozvojové krajiny, najmä Čína a India, a tiež neschopnosť rozvinutých krajín významne znížiť emisie. Navyše treba mať na pamäti, že rozvojové krajiny majú stále niekoľko násobne nižšie emisie na jedného obyvateľa, ako rozvinuté.
Je stále zrejmejšie, že bez pripojenia USA a AJ rozvojových zemí nebude možné dosiahnuť významnejšej redukcie globálnych emisií. Určitú šancu poskytuje víťazstvo demokratického kandidáta Baracka Obamu v nastávajúcich amerických voľbách.
Zdroj: ClimateFeedback
Ďalšou novou informáciou je, že ruskí výskumníci zaznamenali zvýšené koncentrácie metánu (25x účinnejší skleníkový plyn ako CO2) v okolí severného pobrežia Ruska. Miestami išlo o koncentrácie až 100 násobne vyššie oproti bežným hodnotám, a to na území niekoľko tisíc km2
Podľa predbežných predpokladov by zdrojom tohto metánu mohol byť topiaci sa permafrost uložený pod hladinou oceánu. Ide zatiaľ o predbežné odhady a je potrebné počkať, kým budú publikované v odbornom časopise. Ak sa však potvrdia, ide o prvý z príznakov pozitívnej spätnej väzby, ktorá urýchľuje proces globálneho otepľovania.