Misia: Grónsko

NASA prináša pomocou pravidelných satelitných meraní prebiehajúcich od roku 1988 najnovšie informácie o vývoji pevninského ľadu v Grónsku. Podľa týchto informácií zažilo Grónsko v roku 2006 viac dní topenia snehu a vo vyšších nadmorských výškach ako bol priemer za posledných 18 rokov. Tieto výsledky pomôžu vedcom lepšie rozpoznať rýchlosť pohybu pevninských ľadovcov do okolitých oceánov a tiež množstvo odrazeného slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Farba na obrázku ukazuje počet dní , počas ktorých sa topí sneh v Grónsku. Čím je farba tmavšia, tým viac dní v roku sa topí sneh v Grónsku. (Biela farba - 0 dní, Fialová farba - 60 dní) Zdroj: NASA/Robert Simmon a Marit Jentoff-NilsenMarco Tedesco z Goddardovho Inštitútu pri NASA, ktorý vedie tento výskum hovorí: "Senzory zaznamenali, že topenie snehu sa nad niektorými oblasťami Grónska vyskytuje v priemere o viac ako 10 dní dlhšie." Tieto výsledky sú publikované v poslednom čísle časopisu Earth Observing System (EOS) Americkej Geofyzikálnej Únie. Tedesco využíva na monitorovanie Grónska novú metódu pomocou zobrazovacieho mikrovlnného senzoru. Mikrovlny majú schopnosť prechádzať oblakmi v atmosfére a nevyžadujú pre meranie slnečné žiarenie. Umožňujú tiež pozorovanie Grónska niekoľkokrát denne. Tedesco každoročne aktualizuje tieto údaje, čo umožňuje sledovať dlhodobé trendy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je dôležité sledovať tieto zmeny? Tedesco vysvetľuje:

"Aj keď suchý a vlhký sneh vyzerá na prvý pohľad podobne, vlhký a znovu zamrznutý sneh absoruje viac prichádzajúceho slnečného žiarenia, pričom odráža asi 50-60% naspäť do vesmíru. Na druhú stranu, suchý sneh odráža až 85% prichádzajúceho žiarenia. Inými slovami, topiaci sa sneh absorbuje o 3 až 4-krát viac energie ako sneh suchý, čo má významný vplyv na radiačnú bilanciu Zeme."

Tmavé oblasti naznačujú oblasti, kde sa v roku 2006 topil sneh dlhšie ako priemer za obdobie 1988-2005. Modré oblasti naznačujú miesta, kde sa topil sneh kratšie. (Rozsah -/+10 dní).
Zdroj: NASA/Robert Simmon a Marit Jentoff-Nilsen

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa dal vplyv topiaceho sa shenu kvantifikovať, vyvinul Tedesco tzv."index topenia", čo znamená počet dní, kedy sa sneh topí vynásobený plochou tohoto topenia. V roku 2006 oblasti pozdĺž západného, juhovýchodného a severo-východného pobrežia zaznamenali najvyšší počet dní, kedy sa topil sneh.

"Výsledky výskum International Polar Year so zameraním sa na túto oblasť poskytnú svetu ideálnu príležitosť skombinovať merania o topení snehu zo satelitov, rovnako ako predpovede z klimatických modelov, aby sme lepšie pochopili ako tento proces ovplyvňuje hmotnostnú bilanciu Grónska v skutočnosti. Potrebujeme dať dokopy všetky tieto údaje aby sme lepšie pochopili tento komplexný systém."

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodný článok nájdete tu .

Súvisiace linky:

Medzinárodný Polárny Rok

Misia NASA prinesie čerstvo zozbierané údaje o stave Grónskeho ľadovca v priebehu dvoch mesiacov

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu