Farba na obrázku ukazuje počet dní , počas ktorých sa topí sneh v Grónsku. Čím je farba tmavšia, tým viac dní v roku sa topí sneh v Grónsku. (Biela farba - 0 dní, Fialová farba - 60 dní) Zdroj: NASA/Robert Simmon a Marit Jentoff-NilsenMarco Tedesco z Goddardovho Inštitútu pri NASA, ktorý vedie tento výskum hovorí: "Senzory zaznamenali, že topenie snehu sa nad niektorými oblasťami Grónska vyskytuje v priemere o viac ako 10 dní dlhšie." Tieto výsledky sú publikované v poslednom čísle časopisu Earth Observing System (EOS) Americkej Geofyzikálnej Únie. Tedesco využíva na monitorovanie Grónska novú metódu pomocou zobrazovacieho mikrovlnného senzoru. Mikrovlny majú schopnosť prechádzať oblakmi v atmosfére a nevyžadujú pre meranie slnečné žiarenie. Umožňujú tiež pozorovanie Grónska niekoľkokrát denne. Tedesco každoročne aktualizuje tieto údaje, čo umožňuje sledovať dlhodobé trendy.
Prečo je dôležité sledovať tieto zmeny? Tedesco vysvetľuje:
"Aj keď suchý a vlhký sneh vyzerá na prvý pohľad podobne, vlhký a znovu zamrznutý sneh absoruje viac prichádzajúceho slnečného žiarenia, pričom odráža asi 50-60% naspäť do vesmíru. Na druhú stranu, suchý sneh odráža až 85% prichádzajúceho žiarenia. Inými slovami, topiaci sa sneh absorbuje o 3 až 4-krát viac energie ako sneh suchý, čo má významný vplyv na radiačnú bilanciu Zeme."
Tmavé oblasti naznačujú oblasti, kde sa v roku 2006 topil sneh dlhšie ako priemer za obdobie 1988-2005. Modré oblasti naznačujú miesta, kde sa topil sneh kratšie. (Rozsah -/+10 dní).
Zdroj: NASA/Robert Simmon a Marit Jentoff-Nilsen
Aby sa dal vplyv topiaceho sa shenu kvantifikovať, vyvinul Tedesco tzv."index topenia", čo znamená počet dní, kedy sa sneh topí vynásobený plochou tohoto topenia. V roku 2006 oblasti pozdĺž západného, juhovýchodného a severo-východného pobrežia zaznamenali najvyšší počet dní, kedy sa topil sneh.
"Výsledky výskum International Polar Year so zameraním sa na túto oblasť poskytnú svetu ideálnu príležitosť skombinovať merania o topení snehu zo satelitov, rovnako ako predpovede z klimatických modelov, aby sme lepšie pochopili ako tento proces ovplyvňuje hmotnostnú bilanciu Grónska v skutočnosti. Potrebujeme dať dokopy všetky tieto údaje aby sme lepšie pochopili tento komplexný systém."
Pôvodný článok nájdete tu .
Súvisiace linky:
Misia NASA prinesie čerstvo zozbierané údaje o stave Grónskeho ľadovca v priebehu dvoch mesiacov