K podobným odlomeniam od ľadovca došlo už aj v minulosti, nikdy sa ale nepodarilo zachytiť na satelitné snímky. Takéto odlamovanie ľadu podľa vedcov naznačuje, že k nemu významne prispievajú teplejšie okolité vody oceánov.

Najprv sa v ľadovci vytvorila puklina a potom sa odlomil. Zdroj: NASA
Ľadovec Jakobshavn Isbrae sa za posledných 160 rokov skrátil o 45 km, pričom 10 km stratil iba za posledných 10 rokov. Podľa odhadov vedcov prostredníctvom tohto ľadovca Grónsko odovzdáva až 10 % všetkého svojho ľadu do oceánov.
Mimochodom, aj rýchlosť topenia Grónska sa v posledných rokoch zvyšuje:

Bilancia topenia ľadu Grónska od roku 1958 do roku 2008. Grónsko začalo významne strácať ľad až v posledných rokoch, najmä preto, že nárast topenia ľadu (oranžová krivka) nebol spojený s nárastom sneženia (červená krivka). V poslednej správe IPCC z roku 2007 nie sú v náraste hladín oceánov započítané takéto dynamické zmeny v topení pevninských ľadovcov. Aj preto je predpoklad, že budúca správa IPCC zvýši odhad rýchlosti nárastu hladín oceánov. (Zdroj grafu: Broecke et al., 2009, Science)
A tu je porovnanie bilancie ľadu Grónska a Antarktídy v rokoch 2002 a 2009:

Vidieť, že rýchlosť topenia ľadu v Grónsku aj Antarktíde sa zvyšuje. Zdroj: Velicogna, 2009, GLR.
A medzičasom, by sa nielen Európania, ale už aj Američania mali pripraviť na smrteľné vlny horúčav:

Frekvencia výskytu extrémnych vĺn horúčav by mohla byť v priebehu nasledujúcich 30 rokov na niektorých miestach USA (najmä na západe) až 10-násobne vyššia ako dnes. Zdroj: Diffenbaugh et al., 2010, GRL.