Vzťah rastlín a hmyzu je/bude ovplyvňovaný vo vzťahu ku globálnym zmenám dvoma zásadnými spôsobmi – priamo, fyziologickým pôsobením zvýšenej koncentrácie CO2 v atmosfére (dnes 385 ppm, najvyššia za posledných najmenej 850 000 rokov) a nepriamo, vplyvom zvyšovania teplôt a následnej klimatickej zmeny. Dnes už je isté, že ani jeden z týchto účinkov nebude (z hľadiska človeka pozitívny).
Rastliny strácajú obranyschopnosť pred hmyzom
Nová štúdia tímu okolo ekológa a rastlinného fyziologa Evana DeLuciu z Illinojskej univerzity (česky tu) ukázala, že vplyvom narastania CO2 strácajú listy sóje obranné mechanizmy proti hmyzu druhov Popilia japonica (v Severnej Amerika ide o invázny druh – je pôvodom z Japonska) Diabrotica virgifera (významný škodca kukurice – v nedávnych rokoch sa rozšíril v Európe aj Severnej Amerike ) a Aphids glycines (škodca na sóji). Slovami DeLuciu:
„Listy rastúce pri zvýšenej koncentrácii CO2 strácajú prirodzené obranné mechanizmy. To, čo sme objavili je, že listy rastúce pod vysokou hladinou CO2 strácajú svoju schopnosť tvoriť kyselinu jasmonovú a tak celá táto obranná línia padá. Listy sa už nedokážu viac (proti hmyzu) brániť.“
Hmyz sa šíri aj v Slovenských lesoch
Niekoľko druhov invázneho druhu sa šíri aj na Slovensku, ako ukazuje výskum slovenských vedcov. Navyše sa stav slovenských lesov, najmä v dôsledku pôsobenia škodcov hmyzu zhoršuje, ako konštatuje aj Zelená Správa Ministerstva Pôdohospodárstva SR za rok 2007. V posledných rokoch sa zvýšilo poškodenie lesných porastov lykožrútom smrekovým (Graf).

Lykožrút smrekový je samozrejme prirodzenou súčasťou lesa. K jeho premnoženiu dochádza VŽDY až po primárnom poškodení lesa abiotickými faktormi (znečistenie vzduchu, veterná kalamita, sucho...). Pokiaľ sa však zvýši frekvencia/rozsah extrémnych udalostí počasia, MUSÍ sa zvýšiť aj intenzita premnoženia hmyzích „škodcov“. Navyše z populačnej dynamiky hmyzu je známe, že vyššie teploty vo všeobecnosti podporujú jeho rozmnožovanie.
Záver: Pokiaľ bude pokračovať narastanie koncentrácie oxidu uhličitého, jednoducho bude narastať poškodzovanie hmyzom. S tým neurobia nič ani lesníci, ani ochranári, ani ich hádky. Pomôcť by mohli politici, napríklad významnou podporou výskumu alternatívnych zdrojov energie a/alebo zavedením uhlíkovej dane. Pomôcť môžu aj vzdelaní občania, ktorí nebudú takýchto politikov „trestať“ ich nezvolením v nasledujúcom období...