Planéta hmyzu

Nepochybujem o tom, že mnoho ľudí sa domnieva, že globálne otepľovanie bude mať pre svet zväčša pozitívne dôsledky. Rastliny budú rásť rýchlejšie a dlhšie, rozšíria sa oblasti, kde sa budú dať pestovať hospodársky významné plodiny, lesy sa rozšíria na sever, rastliny budú vplyvom zvýšeného CO2 odolnejšie proti suchu, v zime zmrzne menej ľudí... čo na to všetko hovorí hmyz?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Vzťah rastlín a hmyzu je/bude ovplyvňovaný vo vzťahu ku globálnym zmenám dvoma zásadnými spôsobmi – priamo, fyziologickým pôsobením zvýšenej koncentrácie CO2 v atmosfére (dnes 385 ppm, najvyššia za posledných najmenej 850 000 rokov) a nepriamo, vplyvom zvyšovania teplôt a následnej klimatickej zmeny. Dnes už je isté, že ani jeden z týchto účinkov nebude (z hľadiska človeka pozitívny).

Rastliny strácajú obranyschopnosť pred hmyzom

Nová štúdia tímu okolo ekológa a rastlinného fyziologa Evana DeLuciu z Illinojskej univerzity (česky tu) ukázala, že vplyvom narastania CO2 strácajú listy sóje obranné mechanizmy proti hmyzu druhov Popilia japonica (v Severnej Amerika ide o invázny druh – je pôvodom z Japonska) Diabrotica virgifera (významný škodca kukurice – v nedávnych rokoch sa rozšíril v Európe aj Severnej Amerike ) a Aphids glycines (škodca na sóji). Slovami DeLuciu:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Listy rastúce pri zvýšenej koncentrácii CO2 strácajú prirodzené obranné mechanizmy. To, čo sme objavili je, že listy rastúce pod vysokou hladinou CO2 strácajú svoju schopnosť tvoriť kyselinu jasmonovú a tak celá táto obranná línia padá. Listy sa už nedokážu viac (proti hmyzu) brániť.

Hmyz sa šíri aj v Slovenských lesoch

Niekoľko druhov invázneho druhu sa šíri aj na Slovensku, ako ukazuje výskum slovenských vedcov. Navyše sa stav slovenských lesov, najmä v dôsledku pôsobenia škodcov hmyzu zhoršuje, ako konštatuje aj Zelená Správa Ministerstva Pôdohospodárstva SR za rok 2007. V posledných rokoch sa zvýšilo poškodenie lesných porastov lykožrútom smrekovým (Graf).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Lykožrút smrekový je samozrejme prirodzenou súčasťou lesa. K jeho premnoženiu dochádza VŽDY až po primárnom poškodení lesa abiotickými faktormi (znečistenie vzduchu, veterná kalamita, sucho...). Pokiaľ sa však zvýši frekvencia/rozsah extrémnych udalostí počasia, MUSÍ sa zvýšiť aj intenzita premnoženia hmyzích „škodcov“. Navyše z populačnej dynamiky hmyzu je známe, že vyššie teploty vo všeobecnosti podporujú jeho rozmnožovanie.

Záver: Pokiaľ bude pokračovať narastanie koncentrácie oxidu uhličitého, jednoducho bude narastať poškodzovanie hmyzom. S tým neurobia nič ani lesníci, ani ochranári, ani ich hádky. Pomôcť by mohli politici, napríklad významnou podporou výskumu alternatívnych zdrojov energie a/alebo zavedením uhlíkovej dane. Pomôcť môžu aj vzdelaní občania, ktorí nebudú takýchto politikov „trestať“ ich nezvolením v nasledujúcom období...

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu