Studená zima v Európe súvisí s globálnym otepľovaním

Jeden známy český klimaskeptik mi v e-maily nedávno napísal, že keď je zima, „alarmisti" sú ticho. Nie je to celkom pravda, pretože sa objavujú dôkazy, že za tohtoročným chladným nástupom zimy sa čiastočne podieľa aj globálne otepľovanie. Ako?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (152)

Spätné väzby v klimatickom systéme sú nevyspytateľné. Na prvý pohľad sa zdá nemožné, aby otepľovanie atmosféry viedlo k chladnejšiemu počasiu v niektorej oblasti sveta. Ukazuje sa, že to možné je, a vysvetlenie nie je až také zložité.

Nedávny výskum klimatológa Vladimíra Pethoukova ukazuje, že malá rozloha ľadu v BarentsovomKarskom mori (spolu rozloha takmer 2,3 mil. km2) môže spôsobiť extrémne chladné zimy na kontinentoch Severnej pologule, vrátane Európy. Pokles ľadu v týchto oblastiach je dôsledok otepľujúcich sa oceánov a rastúcich teplôt vzduchu. V abstrakte článku publikovanom v časopise Journal of Geophysical Research Petoukhov píše:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nedávne celkové oteplenie Severnej pologule bolo spojené s niekoľkými silnými zimami nad kontinentmi, ako napríklad s extrémnou zimou v Európe a severnej Ázii rokoch 2005-2006. Tu ukazujeme, že anomálny pokles koncentrácie ľadu v zime v oblasti Barentsovho a Karského (B-K) mora, môže spôsobiť extrémne chladné zimy, ako tie v roku 2005-2006."

Opakuje sa podobná situácia aj túto zimu? Petoukhov komentuje: „Práve včera som pozeral na rozlohu ľadu v B-K moriach a bola veľmi nízka. Takmer taká nízka ako v rokoch 2005-2006," povedal pre server Reporting Climate Science 2. decembra.

Pethoukov ďalej vysvetlil, že je problematické oddeliť vplyv tzv. Severoatlantickej oscilácie (NAO) a vplyv poklesu rozlohy ľadu v B-K moriach. Napríklad minuloročnú pomerne chladnú zimu vysvetľujú klimatológovia práve silnou negatívnou fázou arktickej oscilácie (ktorá je príbuzná k NAO). Aj v druhej polovici novembra bol index NAO na nízkej úrovni. Podľa neho, ak je index NAO nízky, vedie to ku chladnejším zimám aj bez vplyvu B-K morí.

SkryťVypnúť reklamu

Portál Reporting Climate Science ďalej informuje:

„Korelácia medzi znížením rozlohy ľadu a ochladzovaním nad kontinentmi je veľmi silná, ukazuje výskum. Iné vysvetlenia spájajúce globálne otepľovanie a chladné zimy, ktoré zahŕňajúce zníženú aktivitu Slnka či zmeny v prúdení Golfského prúdu ukazujú nižšiu koreláciu. Avšak vplyv NAO môže interagovať s poklesom ľadu a môžu sa navzájom zosilňovať, uzatvára štúdia. To je to, čo pozorujeme dnes, domnieva sa Petoukhov."

Takže otepľovanie atmosféry a úbytok ľadu v moriach okolo Arktídy paradoxne vedie k chladnejším zimám. Dobrá správa je, že najchladnejšia zima za posledných 1000 rokov nás určite nečaká.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu