Spätné väzby v klimatickom systéme sú nevyspytateľné. Na prvý pohľad sa zdá nemožné, aby otepľovanie atmosféry viedlo k chladnejšiemu počasiu v niektorej oblasti sveta. Ukazuje sa, že to možné je, a vysvetlenie nie je až také zložité.
Nedávny výskum klimatológa Vladimíra Pethoukova ukazuje, že malá rozloha ľadu v Barentsovom a Karskom mori (spolu rozloha takmer 2,3 mil. km2) môže spôsobiť extrémne chladné zimy na kontinentoch Severnej pologule, vrátane Európy. Pokles ľadu v týchto oblastiach je dôsledok otepľujúcich sa oceánov a rastúcich teplôt vzduchu. V abstrakte článku publikovanom v časopise Journal of Geophysical Research Petoukhov píše:
„Nedávne celkové oteplenie Severnej pologule bolo spojené s niekoľkými silnými zimami nad kontinentmi, ako napríklad s extrémnou zimou v Európe a severnej Ázii rokoch 2005-2006. Tu ukazujeme, že anomálny pokles koncentrácie ľadu v zime v oblasti Barentsovho a Karského (B-K) mora, môže spôsobiť extrémne chladné zimy, ako tie v roku 2005-2006."
Opakuje sa podobná situácia aj túto zimu? Petoukhov komentuje: „Práve včera som pozeral na rozlohu ľadu v B-K moriach a bola veľmi nízka. Takmer taká nízka ako v rokoch 2005-2006," povedal pre server Reporting Climate Science 2. decembra.
Pethoukov ďalej vysvetlil, že je problematické oddeliť vplyv tzv. Severoatlantickej oscilácie (NAO) a vplyv poklesu rozlohy ľadu v B-K moriach. Napríklad minuloročnú pomerne chladnú zimu vysvetľujú klimatológovia práve silnou negatívnou fázou arktickej oscilácie (ktorá je príbuzná k NAO). Aj v druhej polovici novembra bol index NAO na nízkej úrovni. Podľa neho, ak je index NAO nízky, vedie to ku chladnejším zimám aj bez vplyvu B-K morí.
Portál Reporting Climate Science ďalej informuje:
„Korelácia medzi znížením rozlohy ľadu a ochladzovaním nad kontinentmi je veľmi silná, ukazuje výskum. Iné vysvetlenia spájajúce globálne otepľovanie a chladné zimy, ktoré zahŕňajúce zníženú aktivitu Slnka či zmeny v prúdení Golfského prúdu ukazujú nižšiu koreláciu. Avšak vplyv NAO môže interagovať s poklesom ľadu a môžu sa navzájom zosilňovať, uzatvára štúdia. To je to, čo pozorujeme dnes, domnieva sa Petoukhov."
Takže otepľovanie atmosféry a úbytok ľadu v moriach okolo Arktídy paradoxne vedie k chladnejším zimám. Dobrá správa je, že najchladnejšia zima za posledných 1000 rokov nás určite nečaká.