Som si istý, že pre niektorých ľudí neexistuje spojitosť medzi globálnym otepľovaním a šírením drevokazného hmyzu. To však dramatickému šíreniu, ktoré nemá v histórii sledovania podobné porovnanie, bohužiaľ nemôže zabrániť:
Hmyz prináša na lesy nepochybne nový pohľad v každom smere. Lesom je to v zásade jedno. Či je to však to, čo si želá väčšina ľudí, je otázne. Práca kanadského lesníka W. Kurza dala výskyt tohto hmyzu do súvislosti s rastúcimi teplotami prevažne v zimnom období. (Kurz a kol., 2008, Nature, pozri aj prácu Stahl a kol., 2006).
Kalamitná situácia v borovicových lesoch Britskej Kolumbie sa dostala do širšej pozornosti médií už pred niekoľkými rokmi a šírenie hmyzu naďalej pokračuje. Tu je aktualizovaný stav situácie: .
Oranžová farba ukazuje šírenie hmyzu v rokoch 2002 až 2006, červená farba v rokoch 2007 až 2011. Zdroj: Climate Progress.
Starší a kratší dokument o situácii v Britskej Kolumbii z roku 2008 si môžete pozrieť tu:
..
Hmyzu sa zatiaľ podarilo rozšíriť na ploche približne 18 miliónov hektárov, a lesy tak miesto pohlcovania, CO2 do atmosféry uvoľňujú.
Ak si niekto myslí, že najväčším problémom klimatickej zmeny sú ľadové medvede, alebo úbytok lyžiarskych stredísk, dovolím si byť skeptický.