„Súčasné snahy týkajúce sa zastavenia otepľovania majú za cieľ stabilizovať koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Ak sa to aj podarí, otepľovanie bude pokračovať ešte stovky rokov. V tomto článku sledujeme, aké množstvo emisií CO2 je potrebné na zastavenie rastu globálnych teplôt v nasledujúcich storočiach s použitím modelu systému Zeme so strednou komplexnosťou. Najprv ukazujeme, že jednorázové vypustenie skleníkových plynov do atmosféry zvýši globálne spriemerovanú teplotu na niekoľko storočí, aj bez ďalších emisií. Potom ukazujeme, že na udržanie stabilného podnebia sú potrebné takmer nulové emisie skleníkových plynov. Naše výsledky naznačujú, že emisie skleníkových plynov v budúcnosti bude pre stabilizáciu podnebia potrebné eliminovať. V dôsledku toho, každé ďalšie emisie v budúcnosti prispejú k otepleniu podnebia, ktoré je nevyhnutné na niekoľko ďalších storočí.“
Ken Caldeira vidí cieľ takmer úplného zbavenia sa závislosti na CO2 reálne. Pre EurekAlert sa vyjadril: „Nie je také ťažké vyriešiť technologické výzvy. Môžeme vytvoriť a aplikovať veterné turbíny, elektrické autá, a tak ďalej, a žiť spokojne bez ničenia životného prostredia. Budúcnosť môže byť lepšia ako súčasnosť, musíme preto však podniknúť kroky...“
Rád by som bol zdieľal Caldeirov optimizmus. Nie som si však istý, či som mal pred tým vidieť zmenu Dubaja od roku 1990!