Sila slova, slabosť kandidátov

Sledovanie doberačiek amerických kandidátov na prezidenta je pre budúcich poddaných jedného z nich momentálne druhoradou záležitosťou. V hlave majú miliardy dolárov, ktoré sa niekde stratili a po veľmi dlhej dobe sa ich nádej upiera na vedenie štátu, od ktorého logicky očakávajú, že dá veci do poriadku. To jest konečne použije ich dane na dobrú vec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Lenže svoje miesto v srdciach voličov sa John McCain s Barackom Obamom (poradie neodzrkadľuje preferenciu autora, lebo žiadnu nemá) musia snažiť vylepšiť aj v situáciách, keď im každé ďalšie slovo, rieknuté na verejnosti, len škodí. A tak kecajú, tárajú, špinia druhého a snažia sa pri tom vyzerať vierohodne. Nech je však téma akákoľvek, forma sa nemení, a tak sa dostaví monotónnosť a očakávanie, že aspoň jeden povie "niečo", konverguje na minimálnu úroveň.

Práve preto je z času na čas ozdravujúce otvoriť si dva mienkotvorné denníky Washington Post a New York Times. Rozumej uvariť si kávu, zalogovať sa a kliknúť na sekciu Opinion. Je zrejmé, za koho jeden a druhý kope a v podstate je jedno, ktorý z autorov poskytne svoju nohu. Sila je relatívne rovnaká. 
I stalo sa, že finančná kríza oboch tárajov a ich kandidátov na viceprezidenta primäla predstúpiť pred verejnosť a povedať mnoho súvislých viet. Veď čo iné by asi tak mohli urobiť? Bolo stopercentne isté, že Post aj Times na druhý deň venujú minimálne jeden komentár prešľapom a omylom druhej strany. Opakujem, veď čo iné? 
Kríza je témou naozaj veľkou a po všakovakých rozprávkach o vojne a zdravotnej starostlivosti dokonca aj reálnou. Preto ma vôbec neprekvapilo, že táradlá po absolvovaní minimálnej prípravy takisto chceli zapôsobiť 3D, každý svojím spôsobom. Že ani jeden z nich nebol dobrý, to vieme. Ale čo všetko za tým dokážu vidieť Post (Michael Gerson) a Times (editoriál), stojí za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnem od demokratov (opäť bez autorskej preferencie). McCain je chodiacim lekárskym záznamom a vyhlásením, že základy ekonomiky sú sound, najlepšie preložiteľné ako "spoľahlivé", hovorí o zhoršení zraku. McCain potom zistil, že to nebola dobrá hláška, na rozdiel od e.g. "Tento problém vyriešime". A teda poskytol rozhovor, v ktorom za základ označil amerických pracujúcich. Times sa opreli najmä do zmienky o tom, že verí v amerických pracujúcich. Otázka znie: a Obama nie? Pointou kritiky bola redakčná úvaha, že kandidát republikánov problémy pracujúcich ignoruje. Nasleduje kopanec do Busha a jeho zlej ekonomickej politiky, samozrejme so zmienkou, že McCain žiadnu alternatívu neponúka. To je k osobe kandidáta asi tak všetko, aj keď ekonomiky sa týka ešte mnoho ďalších článkov. Trefa do čierneho.
A teraz Post. Keďže Obama k ekonomike nepovedal naozaj ani zbla, Gersonovi nezostalo nič iné, len sa od prvých slov oprieť do kandidáta a jeho kampane. Nie politických predstáv, ale to bude asi tým, že ich veľa nemá (aj keď jeho fanúšikovia veria v opak). Obama podľa Gersona ako taký vystupuje pokojne a uhladene, zatiaľ čo jeho kampaň je roztrasená a reakčná. Komentátor ho drbe po krokoch: najprv za výber viceprezidenta, potom za spôsob vedenia convention (s výsledkom straty politickej identity) a napokon za to, akým spôsobom reaguje na McCainove útoky. Jednoducho robí všetky kroky, pre ktoré sa demokrati opäť raz sami pripravia o víťazstvo vo voľbách. Opäť trefa.

SkryťVypnúť reklamu

Nádherné je, že každý deň sa spomedzi niekoľkých komentárov týchto denníkov, a to sú ich autori naozaj elita, nájde jeden, pri ktorom by si jeden z kandidátov mohol povedať: "Prečo mi to nenapadlo včera?" No preto, že to nenapadlo poradcom, speechwriterom a nikomu ďalšiemu, kto kampaň naozaj vedie. Je to tak, že táradlá sa nechajú vysmievať na verejnosti a tie slová, ktoré by naozaj mohli použiť, si maximálne prečítajú na druhý deň v novinách.
Zdanie, že slová kandidáta majú silu, ak ich uzná aj druhá strana (najmä zafarbené médiá), nie je tak celkom od pravdy. V tomto prípade sa obaja prezentovali v tak slabej forme, že zgustnúť si na nich nebol problém. A urobiť to s prezieravosťou a s podporou argumentov, to stojí za zmienku viac než skutočnosť, že táradlo sa niekde objavilo s mikrofónom v ruke.

Matej Adámy

Matej Adámy

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stand up komik a autor knihy Šálka v prachu. Zoznam autorových rubrík:  GlosáriumČriepky ostrovnej poézieNezaradenéOstatnéInéStand-up

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu