Každý, kto píše o nebezpečenstvách Facebooku, nemá predstavu o naozajstných nebezpečenstvách Facebooku. Dvadsaťšesťročnú matku štyroch detí Hayley Jonesovú z Walesu zavraždil jej manžel po tom, čo si status zmenila z married na single. Dobodanie je zjavne jedna z applications, pri ktorých sa nevystavujete ohrozeniu len svojimi písomnými údajmi.
Čo to je za forma paranoidnej žiarlivosti, keď manžel nenávidí ľudí, ktorí sa pri virtuálnom kontakte s jeho ženou môžu dotýkať maximálne samých seba? Takisto, nie je väčším dôvodom zhoršenej manželskej situácie mužova strata práce než trávenie času online v práci? Mal by som napísať, že jej spôsobil zranenia nezlúčiteľné so životom údajne, pretože aj vo Walese platí prezumpcia neviny, aj keď tam tomu hovoria "čas vytriezvenia pred nástupom na výkon trestu". Ale nenapíšem, pretože ten hajzel to urobil krátko na to, čo videl nepríjemný status a predtým to dokonca oznámil svojim kamarátom. Nie FB-kamarátom, ale kumpánom pri pive. Aspoň niekoho si vážil.
Minister školstva Ján Mikolaj vyšiel v ústrety starým učiteľom. Podľa zákona (platného od 1.11.) sa vyhnú prehliadke u psychológa, pričom tí začínajúci ich budú mať povinnú. Zákon správne reflektuje, že z vysokých škôl sa do tých nižších hrnú za prácou labilní ľudia s diplomom, no aj tak som osobne za to, aby si raz za čas vykýchal mozog každý, koho náplňou práce je robiť zárezy do tabule rasa.
Je niekoľko signálov, keď si aj skúsený pedagóg musí uvedomiť, že je toho naňho moc:
keď učenie malej násobilky realizuje počítaním brokov
keď má po nevydarenej hodine prvouky nutkanie nakŕmiť svojho pytóna
keď si svoje každodenné školské oblečenie perie v Perwoll Black
keď sa na akútny nedostatok voodoo bábik sťažujú rodičia s dovtedy nepehavými deťmi
a napokon keď jeho vlastné dieťa musí požiadať o jedlo aj počas prázdnin
Škole zdar, detičky.
Profesor Thomas Donaldson urobil krátky rozhovor o eticko-psychologickom pohľade na ekonomickú krízu, publikovaný v Globe and Mail. Pod nánosom čísiel a dát je podľa neho velice pri živote fenomén normalizácie problematického správania. Prejavuje sa tak, že keď fungujete v prostredí, ktoré je nebezpečné dosť dlhý čas, javí sa normálne a ovplyvňuje správanie tým spôsobom, že ľudia vnútri sa nepozerajú na svet tak ako ľudia vonku.
Behavioristi sú fakt makači a ak NPS niekto nepovažuje za skrytú súčasť mikrosocializácie po akejkoľvek makroštrukturálnej zmene, musí to byť nejaký sku*vený sangvinik, ktorý si kúpil fungl nový obedár, aby mal v čom nosiť opcie.
Ba čo viac, môžu si zatlieskať, pretože nielen z laického pohľadu sa ním dá vysvetliť vecí oveľa viac ako menej a s nádejnou prekážkou nepochodili ani socialisti, ktorí z verbálneho triptychu odstránili slovíčko "problematického". Realisti tvrdia, že hýbateľom dejín a príčinou všetkého zla je nedokonalá ľudská povaha. Inými slovami, kumulované zlo v malej miere je eliminovateľné, kumulované zlo v miere veľkej si vypláca bonusy v miliónoch dolárov. Normálka.
Súd v Manchestri začal proces s dvojicou britských teenagerov (18 a 16), ktorí vymysleli podrobný plán zmasakrovania svojej školy. Podľa prokurátora sa inšpirovali udalosťou v Columbine. Keďže neprišli na vhodnejší spôsob, ako osláviť jej desiate výročie, naplánovali odpálenie bomby v nákupnom centre a následné zabitie neodhadnuteľného počtu učiteľov a žiakov.
Dokazuje to tri veci: po prvé, nie za všetko môžu počítačové hry. Odporcovia násilia na monitoroch by si mali uvedomiť, že GTA je len zábavnou simuláciou atletickej prípravy na útek z miesta činu. Po druhé, ak toto vymysleli stredoškoláci, potvrdilo sa, že predstava podpory kreatívneho myslenia a praktických zručností britskej mládeže má šancu pretaviť sa do skutočnosti. A po tretie, teroristi s rašiacimi chĺpkami sú rovnako nebezpeční ako tí s dlhou bradou a čudným prízvukom. Britskej polícii treba zaželať úspech v odhaľovaní jedných aj druhých.
Ak ste patrili k jednotlivcom zo 150 miliónov ľudí, ktorí včera nervózne až hystericky čakali na nabehnutie gmailu, Ben Treynor z Google pre vás vydal upokojujúcu správu, že išlo o nečakané a nechcené zlyhanie ľudského faktora a že sa to už nezopakuje. Ak ste k nim nepatrili, gratulujem vám k normálnemu životu.