KDH sa vyslovilo. Nechceme byť v Európe!

KDH navrhuje v ústave našu "suverenitu", aby sme mali neeurópske úpravy medziľudských vzťahov. Alebo chce pomôcť Ficovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Politické hnutie, ktoré má dlhú históriu spolupráce so všelikým, prišlo teraz s návrhom ústavného zákona o tzv. "kultúrno-etických otázkach".

Týmto návrhom "jasne zadeklarujeme zvrchovanosť SR v kultúrno-etických otázkach. Budeme navrhovať, aby sa jasne zakotvilo, že o týchto veciach budeme rozhodovať doma, že otázka rodiny, premeny muža na ženu, otázka vzdelávania, výchovy detí, práv rodičov o tom, ako sú vzdelávané ich deti, sú veci mimoriadne závažné a musia mať jasné ústavné zakotvenie", sa vyjadril podpredseda KDH, bývalý predseda advokátskej komory a minister spravodlivosti vo vláde E. Hegera, Viliam Karas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O advokátoch platí, že sú povinní poznať právo. Z tejto skutočnosti plynú aj moje závery o tom, čo je možné usudzovať z takéhoto vyhlásenia pána ex-ministra Karasa. Tu je potrebné zdôrazniť, že súčasťou nášho práva sú aj právne normy Európskej únie, a to vrátane rozhodnutí európskych súdov. Tieto normy a rozhodnutia sú pritom nášmu "domácemu" právu nadradené, a to vrátane ústavy.

Keďže, ako som uviedol, musíme vychádzať z toho, že pán Karas uvedené vie a, predpokladám, že svoj návrh KDH myslí vážne (o tom, ako k jeho prijatiu môžu prípadne dospieť, viac nižšie), je potrebné urobiť záver, že KDH chce konflikt s Európskou úniou. Chce, aby sme sa dostali niekam na úroveň Maďarska, ktoré je s Európskou úniou v permanentnom konflikte, alebo, prípadne, počíta aj s tým, že sa Slovensko ocitne tam, kde je Spojené kráľovstvo - mimo Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Lebo tvrdenie, že "v týchto veciach budeme rozhodovať doma" je hrubý právnický nonsens, právne možný len za cenu ťažkých sporov s Európskou úniou alebo jej opustenia. To preto, že európske normy a rozhodnutia nie je možné oddeliť, a už vôbec (ani v ústave) podriadiť domácemu právu. Je množstvo príkladov a situácii, z ktorých je (a bývalému ministrovi spravodlivosti a predsedovi advokátskej komory musí byť) jasné, prečo je tomu tak. Zmena ústavy tak, ako to teraz navrhuje KDH, je závažný protieurópsky počin. A to bez ohľadu na možnosti formálneho a praktického úspechu takého návrhu.

Fico teraz potrebuje odklon pozornosti verejnosti od svojich fatálnych zlyhaní. Zmena debaty na takú, ktorá rozdeľuje opozíciu (a spája jej časť s Ficovou koalíciou) bude preto preňho veľmi vítaná.

SkryťVypnúť reklamu

Je preto otázkou aj to, ako si KDH predstavuje dosiahnuť úspech s ich týmto návrhom. Odhliadnuc od zničujúcej a spoločnosť rozdeľujúcej debaty v Národnej rade, kde by sa formálne o takom návrhu rozhodovalo (ústavné zákony prezident nepodpisuje), je vhodné si predstaviť, ako by hlasovanie o ňom mohlo prebiehať.

Kto ovláda parlamentné počty a históriu, a navyše vezme v úvahu nové putinovské smerovanie našej vlády, si vie predstaviť, ako by to mohlo dopadnúť. A to už nehovorím o tom, aké pnutia by prijatie takého návrhu vyvolalo na úrovni ústavného súdu, ktorý, pripomínam, rozhoduje aj o súlade ústavných zákonov s medzinárodnými dohodami, ktorými je Slovensko viazané.

SkryťVypnúť reklamu

Takže nie je jasné, ako to pán Karas a jeho KDH myslí.

Alebo je to len o tom, že tí, čo pomohli Ficovi v minulosti, by mu pod zástavou putinovského protieurópskeho ultrakonzervativizmu mohli pomôcť aj teraz? Keď to tak veľmi potrebuje?

Alojz Baránik

Alojz Baránik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  930x

Zástanca spravodlivosti aj tam, kde to nie je ľahké. Advokát. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu