Vo Vlkanovej žijú v neznesiteľnom životnom prostredí - za Fica sa znečisťovateľom darí

Malebnú obec Vlkanová na okraji Banskej Bystrice znečisťuje protiprávna prevádzka spaľovne v susednej obci Badín. A niet nikoho, kto by tento protiprávny, bez riadnych povolení fungujúci podnik zastavil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pretože u nás nestačí mať na svojej strane právo. Je potrebné len mať moc, právo neexistuje.

Na to, že sa u nás právo porušuje denne, trvalo a nepretržite sme si akosi zvykli. Vraví sa, že človek si zvykne aj na šibenicu. Na porušovania práva si väčšina u nás zvyká tak, že dúfa, že sa im akosi vyhne, keď bude mať dostatočne sklonenú hlavu alebo sa bude pozerať inam. Horšie je to v prípade, keď nejaké porušenie práva príde priamo k vám. Keď vstúpi do vašej ulice, záhrady, vášho domu, vašej obývačky a spálne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obyvatelia Vlkanovej sú zúfalí. Členovia Združenia Vlkanová zdravo vyčerpali takmer všetky možnosti*. Žiaden úrad, žiaden verejný činiteľ, nikto nevie pomôcť. Vlastne, nie že nevie pomôcť, ale pomôcť im nechce. A pritom sa jedná o porušovateľov ich práv, ktorým sa nedá vyhnúť ani sa nich nedá zabudnúť. Lebo znečisťovanie je extrémne. Zápachom, hlukom a otrasmi. A protiprávne.

Napriek tomu, že znečisťujúca prevádzka je doslova len pár stoviek metrov od rodinných domov v obci Vlkanová, jej obyvatelia nikdy nedostali šancu ovplyvniť existenciu a charakter tejto prevádzky. A napriek enormnému úsiliu, apelovaniu na všetky úrady, politikov, miestnych, regionálnych i celoštátnych, nič. Všetky posudky, merania, úradné súhlasy sú zmanipulované tak, aby prevádzka akože spĺňala limity a podmienky. Akože. Tak sa napríklad meria na náveternej strane, tak prevádzkovateľ akosi vie, kedy sa bude merať a má tak možnosť prispôsobiť výkon prevádzky po dobu merania. A pritom iné merania, tie, ktoré potvrdzujú systematické prekračovanie noriem, úrady ignorujú. A úrady ignorujú a porušujú aj všetky súvisiace predpisy. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu
Prevádzka na ľavom brehu, Vlkanová na pravom
Prevádzka na ľavom brehu, Vlkanová na pravom 

Ako mohla takáto prevádzka takto vzniknúť? Jednoducho takto: Niečo sa nechá schváliť a niečo iné sa prevádzkuje! A niet nikoho, žiaden úrad, žiaden verejný činiteľ, ktorý by zasiahol a vynútil si dodržiavanie právnych predpisov.

A samozrejme, pre porušovateľov práva je miesto nákupu potrebných technológií, dodržania predpisov a podmienok úradných povolení ľahšie si vec „vybaviť“, a prípadne si najať si na zastrašovanie vlkanovčanov bratislavského advokáta.

Ukážka niektorých z vážnych porušení pri prevádzke spoločnosti Kompala v Badíne:

Schválené - povolené

1. Typ prevádzky: Kompostáreň Hodnotiaca správa o posudzovaní vplyvov na prostredie (EIA) vypracovaná len pre tento typ prevádzky

SkryťVypnúť reklamu

2. Maximálny povolený čas prevádzky: 220 dní ročne, od 06.00 hod. do 18.00 hod. 

3. Ročný max. vstup surovín 70 000 ton, z toho 50% kal 50% frakcia dreva

4. Minimálna vzdialenosť (pre schválený typ prevádzky) 300 m.

5. Meraním imisií hluku potvrdené prekročenia hladín hluku v dennom aj nočnom období. Vydaný nesúhlas so skúšobnou prevádzkou od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

 Skutočnosť

1. Energoblok a spaľovňa! V priebehu výstavby zmena na „Výroba elektrickej energie spaľovaním obnoviteľných zdrojov a kompostáreň Badín“ bez EIA správy

2. Nepretržitá prevádzka 24 hodín denne

SkryťVypnúť reklamu

3. Neznámy objem surovín, ich charakter a toxicita, na ktorý prevádzka nemá súhlas

4. 220 m od steny najbližšej obytnej zástavby.

5. Ignorovanie rozhodnutia, skúšobná prevádzka pokračovala a pokračuje bez prerušenia. Napriek opakovaným meraniam imisií hluku potvrdzujúcim prekračovanie povolených hladín, vydaný súhlas na prevádzku Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici,

Na záver dva malé príklady toho, ako fungovalo schvaľovanie prevádzky spaľovne:

1. Pri posudzovaní iného ale identického projektu (v obci Horný Hričov) je ako podmienka uvedené toto:

Za účelom odvádzaniavodných pár a zapáchajúcich látok vznikajúcich v procese skladovania paliva bude pri hale Skladu paliva inštalované vzduchotechnické zariadenie a biofilter pre odstránenie zapáchajúcich látok zo vzduchu vyfukovaného do vonkajšiehoprostredia. Vzduch odsávaný zo Skladu paliva je kontaminovaný látkami vznikajúcimi v procese skladovania. Ide o nasledovné škodliviny: amoniak, sírovadík – sulfan, merkaptany, organické kyseliny – maselná, octová, prípadne amíny, terpeny atď. Pre dodržanie dovolených emisných limitov je určená technológia čistenia a odsávania vzduchu.

Prevádzkovateľ Kompala v obci Badín, v tesnej blízkosti domov v obci Vlkanová sklad paliva so zabudovanou vzduchotechnikou nemá a palivo – energokompost, vrátane škodlivín a možných prekurzorov pre vznik nebezpečného prízemného ozónu, skladuje voľne, vo vzdialenosti 150 – 200m od obytnej zóny obce Vlkanová.

2. Otázka na verejnom zhromaždení na vedúceho Regionálneho Úradu Verejného Zdravia:

Prečo ste vydali kladné stanovisko ku kolaudácii pre firmu KOMPALA a.s., keď vaše merania potvrdili prekračujúce hladiny hluku v dennom i nočnom období?

Odpoveď: Lebo prevádzkovateľ KOMPALA a.s predložil svoje merania, ktoré ukazujú, že hladiny nie sú prekročené.

Otázka: A prečo sa nedali urobiť ešte ďalšie merania, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili hodnoty namerané Úradom?

Odpoveď: Lebo som rozhodol akceptovať ich merania.

Samozrejme. Ako inak! Na strane Vlkanovej je právo, ale na strane porušovateľov je moc! Dokedy?

____________________________________________________________

*Tento článok obsahuje informácie, ktoré Združenie Vlkanová zdravo poskytlo na stretnutí s Richardom Sulíkom, predsedom strany SaS a poslancom EP, z ktorého iniciatívy bol tento vytvorený.

Alojz Baránik

Alojz Baránik

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zástanca spravodlivosti aj tam, kde to nie je ľahké.Poslanec NR SR. Tím líder strany SaS pre súdnictvo a spravodlivosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu