Príbehy z druhej ruky: „Kam si sa podel človek?“

Táto otázka sa akosi príliš často objavuje v mojich reakciách na udalosti každodenné. Aj včera  vo mne zarezonovala plnou silou a spôsobila ten zvláštny bolestivý pocit voľakde pod bránicou. Ako je možné, že mnohí z nás disponujú súcitom, empatiou a je pre nich nepredstaviteľné ublížiť, uškodiť? A sú medzi nami takí, u ktorých akoby nefungoval ten zvláštny vnútorný softvér zvaný „svedomie“ a dokážu sa správať kruto, bezohľadne, bez štipky súcitu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Psík, ktorého dobitého lopatou hodili do priekopy
Psík, ktorého dobitého lopatou hodili do priekopy 

Práve v týchto dňoch ma zasiahla správa od priateľky, ktorá sa angažuje v záchrane zvierat a ochrane práv zvierat: „Dnes sa stala strašná vec... V našej dedine dvaja obyvatelia obce chceli zabiť psíka. Keď po opätovných silných úderoch omdlel od bolesti, hodili ho do priekopy, mysliac si, že psík uhynul. Keď som sa dozvedela o skutku, psíka sme pohľadali a našťastie bol už pri vedomí, tak sme ho odviezli k veterinárovi".

Stále znovu a znovu ma šokuje krutosť a bezohľadnosť mnohých, týrajúcich svoje obete - či už sú to ľudia, alebo zvieratá. Odkiaľ sa berie tá krutosť, ten zvláštny autizmus, ktorý sa prejavuje krutým a bezohľadným správaním?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agresívne chovanie je také, ktorého intenciou je poškodiť, ublížiť, spôsobiť utrpenie. Slovo krutosť sa ako psychologický termín vyskytuje len vzácne, ale vyjadruje neľútostnosť. „Kruto" sa jedná skôr s úmyslom a chladnou hlavou, než impulzívne [1]. Ja osobne ho považujem za psychopatologický aj morálny fenomén, ktorý vyjadruje súhlasný postoj k utrpeniu inej bytosti, spojený s pocitom uspokojenia, alebo ľahostajnosti. Kruté jednanie môžeme považovať tiež za týranie.

Pravdou je, že v našom sociokultúrnom okruhu sa s krutosťou a týraním iných ľudí, stretávame už oddávna a motív „sladkej pomsty" je tu pomerne častým javom. Známe štúdie a psychologické experimenty hovoria, že v laboratórnych podmienkach sa ľudia často a ľahko nechajú primäť k prekvapivo krutému jednaniu a brutalita niektorých dostáva zelenú v istých druhoch povolaní (dozorcovia, ošetrovatelia zvierat vo výskume, v potravinárskom priemysle).

SkryťVypnúť reklamu

Divácka krutosť je dobre známa už z "predmediálneho veku", keď sa verejnosť dychtivo prizerala popravám a mučeniu. Príkladom sú gladiátorské hry starého Ríma, kruté popravy staroveku a stredoveku, upaľovanie bosoriek. A súčasnosť? Sme atakovaný často krutými formami reality show, počítačovými hrami. Je nepochopiteľné, že stránky s "vyčíňaním agresora" majú mnohokrát miliónovú návštevnosť, že zvieracie športy v podobe corridy, psích zápasov, honu na zver vzbudzujú náš záujem. Rovnako ako zabíjanie zvláštneho druhu delfínov mladými mužmi v neoprénových oblekoch za účasti a radosti blízkych - ako iniciácie (skúšky dospelosti) v civilizovanom Dánsku.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú zdroje našej ľudskej krutosti, alebo morálnej slepoty agresorov, teda ľudí, ktorí sú nielen verbálne, ale aj fyzicky, aktívne agresívni, krutí? Kam si sa podel človek? A čo my ostatní, ktorý sa často prizeráme, ako dobijú na ulici psa, alebo vytesníme myšlienky na krutosť vo výskume, v potravinárskom priemysle, na kožušinových farmách? Hovorím im „nevidené zvieratá". Možno už prestalo fungovať to zvláštne čidlo v našom vnútri, nazvané svedomie? Alebo sme naozaj tak veľmi zaplavení "konzumom a množstvom nepotrebných informácií a na ostatné "ľudské" už neostáva čas? Alebo je faktom, že nová (či stará) pandémia rozšírila svoje chápadlá a jednoducho sme sa nakazili nákazou zvanou "emocionálna anémia".

Andrea Klimková

Andrea Klimková

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  1x

...je zopár vecí, ktoré neodmysliteľne patria k môjmu životu: príroda, ktorá je pre mňa posvätnou, rodina ktorá ma drží nad vodou, priatelia, ktorí stoja pri mne kdekoľvek a kedykoľvek a láska, ktorá dáva môjmu životu zmysel... Zoznam autorových rubrík:  Ekologická etikaO zvieratách a ľuďochSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu