EKOdialógy v Košiciach: rôznorodí aktéri – dialóg – informovanosť – rozhodovanie

EKOdialógy na tému NEVIDENÉ ZVIERA v Košiciach ukázali, že ide o aktuálnu, žiaducu, ale zároveň kontroverznú a konfliktnú tému, ktorá je potrebná, ale ktorou sme zároveň vstúpili na tenký ľad a tekuté piesky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ešte sme si na Slovensku nezvykli, že aj náš názor môže zavážiť, alebo si neuvedomujeme to, že v rozhodovacích procesoch môžeme participovať. Môže to byť spôsobené aj tým, že sa nevytvára toľko príležitostí, aby to obyvatelia považovali za bežný proces, stretnúť sa v dialógu s rôznymi aktérmi a zástupcami rôznych socioprofesijných skupín.

EKOdialógy na tému nevidené zviera ako špecifický diskusný formát sa vyznačovali rôznorodosťou, bezprostredným situačným kontextom, aj kontrastnými výpoveďami o probléme našich spôsobov využívania zvierat. Občas to zaiskrilo medzi diskutujúcimi, avšak dialógy naplnili svoj bazálny cieľ: diskutovať o morálnych a občianskych postojoch vo vzťahu k zvieratám a premýšľať o praktických riešeniach a zmene k lepšiemu. Aktívne publikum aj hostia, tzn. študenti, aktivisti a ochranári, veterinárky, komunálni politici, poľnohospodárka, vegetariáni/vegetariánky, etik/etička, teológ, aj ľudia z neziskovej sféry a mediálnej sféry boli naozaj rôznorodou a nehomogénnou skupinou, často názorovo odlišnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázalo sa, že komunikovať na tak pestrej platforme je naozaj náročné, pretože ťažko sa prijíma stanovisko toho druhého, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Je jednoduché, ak komunikujeme vo svojej komunite (veterinári s veterinármi, aktivisti s aktivistami, etici s etikmi), ale je oveľa ťažšie aktívne počúvať a zároveň prezentovať svoj názor v tak rozdielnej skupine. 

Pre mladých ľudí, ktorí sú vegánmi / vegetariánmi a sú príkladom, toho, že zvieratá vnímajú ako nositeľov istých práv, mohla byť diskusia sklamaním. Rozumiem aj im. Aj som im vďačná za ich názory, postoje... Ale nepatrná časť verejnosti nepresadí zmenu, ak nebude komunikovať, ale len portestovať. Ak chceme humanizovať a ekologizovať využívanie zvierat, aj zákon, je dôležité komunikovať. Navzájom sa počúvať a HĽADAŤ nie to, čo nás ROZDEĽUJE, ALE TO, čo nás môže spojiť SPOJIŤ v našom úsilí. 

SkryťVypnúť reklamu

Stretla sa veľmi rôznorodá skupina, s rôznymi postojmi a názormi na problém, ale v spoločnom záujme: ako zlepšiť naše spôsoby využívania zvierat. Pretože akokoľvek premýšľame, zvieratá hrajú signifikantnú rolu v našich životoch. Pre niektorých zúčastnených ostal tento spoločný cieľ, skrytý, nezreteľný, nejasný.

Našou úlohou je skutočne urobiť všetko preto, aby sme mali funkčné zákony aj pre spoločenské zvieratá, aby sme eliminovali utrpenie hospodárskych zvierat, aby sme zakázali na Slovensku cirkusy s divo žijúcimi zvieratami, aby sme mali dobré zákony a takú exekutívu, ktorou by sme dokázali uplatňovať trestno-právnu vymáhateľnosť voči krutým jednotlivcom, aj organizáciám. Aby nebola nulová, akou na Slovensku bohužiaľ je. Aby sme smutné prvenstvo Slovenska v nelegálnom vývoze zvierat nepodporovali nevšímavosťou a ľahostajnosťou. Aby napríklad biznis fariem norkov európskych na Orave, ktoré sa vyznačujú neuveriteľnými a krutými podmienkami chovu, bol zrušený.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň diskusia potvrdila, aké je dôležité pri akejkoľvek zmene, ktorú chceme presadiť v spoločnosti urobiť si analýzu aktérov a proces identifikácie, pretože práve oni môžu byť "spojovačmi" ktorých rola je v prepojení názorov a mediácie napätia, alebo "rozdeľovačmi", ktorí môžu zvyšovať konflikt. Po diskusii som si kládla otázku, ktorá skupinka bola najviac aktívna a najviac pasívna. V diskusnom formáte nebola žiadna propaganda, ani ideológia, nemalo to žiadne politické pozadie a každý z prítomných prezentoval vlastné názory. S mnohými som sa nestotožnila a nestotožňujem, mnohé ma inšpirovali a posunuli ďalej, ale bol to dialóg rôznych postojov, názorov. V diskusii dostal priestor každý, kto mal záujem. Dostali sme odpovede na otázky, prečo sú zákony, ktoré máme na Slovensku nedostatočné, alebo naopak, ak zákony dobré sú, prečo exekutíva nefunguje, respektíve funguje nedostatočne.

SkryťVypnúť reklamu

Niet pochýb, že sme pre mladých ľudí, aj pre študentov aplikovanej etiky vytvorili odlišný typ verejného priestoru, v ktorom môžu upevňovať kompetencie reflexie a komunikácie, argumentácie, čerpať podnety, vzájomne sa obohatiť. 

EKOdialógy zároveň ukázali, že táto téma si našla svojich adresátov v rôznych disciplinárnych priestoroch. V dnešnej dobe mnohosti a plurality nie je samozrejmosťou tvrdiť, že určitá racionalita, či perspektíva má privilegované miesto. Aj preto sú EKOdialógy relevantným špecifickým diskurzom a priestorom, kde sa verejné diskusie tohto zamerania môžu a majú odohrávať.

Odkaz pre mladých ľudí, ktorí nepočkali na diskusiu, otvorenú pre všetkých a každému. Každý diskusný formát má svoje pravidlá a ten včerajší ich potreboval o to viac, že sme sa na jednej lodi stretli tak rôzni ľudia.

Namiesto záveru.

Záujem a zapojenie bežných občanov do participácie a rozhodovacích procesov, ktoré sa dotýkajú ich životov je dôležitý. Na EKOdialógoch sa zrodili dve zaujímavé pracovné skupinky. Jedna sa stretne v januári 2017, aby skúsila kreovať a navrhnúť slovenský ekvivalent pre nový praktický nástroj Zachráň zviera pred kombajnom. Tá druhá pracovná skupinka sa bude týkať osvety a vzdelávania vo vzťahu človek – zviera v tých oblastiach, kde je zviera nevidené: cirkusy, hospodárske zvieratá, kožušinový priemysel, poľovníctvo a šport (rekultivácia týchto praxí).

 Zdroje moci, ku ktorým majú aktéri – angažovaní občania prístup sú: (1.) informácie (kontrola informačných tokov a obsahu); (2.) komunikácia a schopnosť vyjednávania (schopnosť efektívne ho zdieľať); (3.) odborné znalosti a expertíza; (4.) relevancia pre prax; (5.) kreativita; (6.) sociálne vzťahy.

Zdroje: pri analýze aktérov je našou teoretickou aj praktickou pomôckou metodika, ktorú navrhli a publikovali: DLOUHÁ, J. – ZAHRADNÍK, M. 2016. Metodika analýzy aktéru. Envigogika 11 (1).

Andrea Klimková

Andrea Klimková

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  1x

...je zopár vecí, ktoré neodmysliteľne patria k môjmu životu: príroda, ktorá je pre mňa posvätnou, rodina ktorá ma drží nad vodou, priatelia, ktorí stoja pri mne kdekoľvek a kedykoľvek a láska, ktorá dáva môjmu životu zmysel... Zoznam autorových rubrík:  Ekologická etikaO zvieratách a ľuďochSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu