Družba v Jaroslavli. Rusko po druhé.

S Moskvou sa lúčime v sobotu ráno pohľadom na úplne prázdny Arbat. Na Jaroslavľskej železničnej stanici už čakáme na nástup do nášho vagóna. Pripravené máme internetové lístky na vlak a pas.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po kontrole nastúpime do pohodlného vlaku, s väčším priestorom na nohy ako u nás na Slovensku.

O chvíľu nás hlásenie upozorní, že si opäť máme pripraviť lístky a pasy, nasleduje ďalšia kontrola. Na moje prekvapenie, aj keď som si presadol na iné miesto (v smere jazdy), sprievodca to prešiel s chladnou hlavou, to som teda nečakal. Do Jaroslavle je to približne 270 km a 3,5 hodiny vlakom. Väčšinou nekonečnou rovinou s brezami a mokraďami popri trati.

Ruský vidiek. Pohľad z okna vlaku
Ruský vidiek. Pohľad z okna vlaku (zdroj: Andrej Šverha)

V Jaroslavli sadneme do autobusu, ktorý má smer približne k nášmu penziónu. Šoféra sa pýtam, kde je najlepšie vystúpiť a ukážem mu mapu. Po dlhšom študovaní mapy povie, že nepozná ulicu kam máme namierené a nevie nám pomôcť. Vyzerá značne dezorientovane na šoféra MHD a tak radšej zapnem GPS a spolieham sa na správnu intuíciu. Od stanice prechádzame takzvanou modernou časťou mesta poznačenou socialistickým realizmom. Budovy sú škaredé a spustnuté, okolie pôsobí neudržiavane. Až keď sa približujeme k penziónu v starej časti mesta, zrazu je všetko krajšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jaroslavľ má okolo 600 000 obyvateľov a je jedným z najstarších ruských miest. V roku 2010 mesto oslávilo 1000 rokov od svojho založenia. Historické centrum, ktoré sa nachádza na sútoku riek Volga a Kotorosl, je zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tiež patrí medzi mesta Zlatého kruhu Ruska.

Medveď ako symbol mesta
Medveď ako symbol mesta (zdroj: Andrej Šverha)
Lenin nás privítal na toalete v reštaurácii. Preklad pre tých neskôr narodených: ​"Tak ako si tam žijete bezo mňa, v tom kapitalizme?"
Lenin nás privítal na toalete v reštaurácii. Preklad pre tých neskôr narodených: ​"Tak ako si tam žijete bezo mňa, v tom kapitalizme?" (zdroj: Andrej Šverha)

Po chutnom boršči a pelmeňoch ideme pozrieť najkrajšie pamiatky, mimochodom chrámov je tu 28. My navštívime Chrám svätého Iľju Proroka priamo na Sovietskom námestí. Je to prvý kostol postavený v meste. Poprechádzame sa parkami a aspoň obídeme okolo hradieb Spaso-preobraženského kláštora. Bohužiaľ od návštevy Kremľa (asi na mňa dýchol mráz z Kremľa) som nachladený a tak spomaľujem tempo a nikoho nenaháňam. Chlapci sú veľmi spokojní a kujú pikle ako ma v tomto stave udržať čo najdlhšie. Užívajú si dlhé posedenia v reštaurácii a mierne tempo.

SkryťVypnúť reklamu
Chrám svätého Iľju Proroka
Chrám svätého Iľju Proroka (zdroj: Andrej Šverha)
Nádherný interiér
Nádherný interiér (zdroj: Andrej Šverha)
Obrázok blogu
(zdroj: Andrej Šverha)
Vkusný stojan s mapou historickej časti mesta
Vkusný stojan s mapou historickej časti mesta (zdroj: Andrej Šverha)
Sretenský kostol
Sretenský kostol (zdroj: Andrej Šverha)

Laco vymyslí návštevu múzea Einsteina. Albert Einstein tu vraj kedysi pobudol za účelom pozorovania zatmenia slnka. Múzeum je poňaté ako názorné a hravé vyučovanie princípov fyziky. Poväčšine sú tu rodičia s deťmi a my traja mladí s Lacom otcom. Skupinu sprevádza mladá a šikovná lektorka, ktorá vie deti aj nás zaujať. Predstaví všetko možné z fyziky a všetci si to môžeme aj vyskúšať, čo naplno využijeme. Doprial by som takéto múzeum v každom našom meste. Je to výborná pomôcka pri výučbe.

Ako malí chlapci. Zábavky v múzeu Einsteina
Ako malí chlapci. Zábavky v múzeu Einsteina (zdroj: Andrej Šverha)
Laco niekde stratil hlavu a tu sme ju našli...
Laco niekde stratil hlavu a tu sme ju našli... (zdroj: Andrej Šverha)
Žijem si v svojej ochrannej bubline, aj keď Milan by to nazval inak...
Žijem si v svojej ochrannej bubline, aj keď Milan by to nazval inak... (zdroj: Milan Murcko)
Silák Laco. Ani sa nespotil
Silák Laco. Ani sa nespotil (zdroj: Ladislav Žilík)
Kostol Božieho zjavenia
Kostol Božieho zjavenia (zdroj: Andrej Šverha)
Ešte jeden jaroslavľský medveď
Ešte jeden jaroslavľský medveď (zdroj: Andrej Šverha)
Večerná prechádzka popri Strelke
Večerná prechádzka popri Strelke (zdroj: Andrej Šverha)
Pamätník s večným ohňom v parku
Pamätník s večným ohňom v parku (zdroj: Andrej Šverha)
Parky sú naozaj pekné a udržiavané
Parky sú naozaj pekné a udržiavané (zdroj: Andrej Šverha)

V nedeľu ráno, keď vyjdeme z penziónu ocitneme sa priamo uprostred natáčania akčného filmu, pravdepodobne mafiánskeho. Hneď nás upozornia, aby sme v tichosti obišli scénu.

SkryťVypnúť reklamu

Po výdatných raňajkách na izbe sa zbalíme, kufre necháme na recepcii a vydáme sa na prechádzku popri Volge k prístavisku. S dĺžkou 3 534 km je najdlhšou a najvodnatejšou riekou Európy, a vôbec najväčšou riekou sveta, ktorá nemá odtok do svetového oceánu.

Promenáda pozdĺž rieky je najkrajšou časťou Jaroslavle, kde stretávame množstvo miestnych na prechádzke, na bicykloch alebo behať. Loď nám vypláva až o dve hodiny a tak sa vyhrievame na slniečku a pijeme pivo a čaj. Lenivé nedeľné dopoludnie.

Jedna z rekvizít natáčania filmu
Jedna z rekvizít natáčania filmu (zdroj: Andrej Šverha)
Milujeme Jaroslavľ. Za nami Uspenský chrám
Milujeme Jaroslavľ. Za nami Uspenský chrám (zdroj: Andrej Šverha)
Volga, Volga matka riek
Volga, Volga matka riek (zdroj: Andrej Šverha)
Nedeľa ako stvorená na leňošenie
Nedeľa ako stvorená na leňošenie (zdroj: Andrej Šverha)
Na lodi
Na lodi (zdroj: Andrej Šverha)
Loď nás doviezla ku kláštoru neďaleko  Jaroslavle
Loď nás doviezla ku kláštoru neďaleko Jaroslavle (zdroj: Andrej Šverha)
Miestne dače
Miestne dače (zdroj: Andrej Šverha)
Na chvíľu sme aj vystúpili a už ideme späť
Na chvíľu sme aj vystúpili a už ideme späť (zdroj: Andrej Šverha)

Po dvojhodinovej plavbe sa vrátime do mesta. Prechádzame parkom, kde prebiehajú oslavy dňa pobedy. Všade sú samí vojaci a deti hrajúce sa na vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
Lenin nám ukazuje ten správny smer
Lenin nám ukazuje ten správny smer (zdroj: Milan Murcko)
Milan padol do zajatia...
Milan padol do zajatia... (zdroj: Ladislav Žilík)
Takto sa zabávajú malé ruské dievčatká
Takto sa zabávajú malé ruské dievčatká (zdroj: Andrej Šverha)
A takto tie staršie
A takto tie staršie (zdroj: Andrej Šverha)

Po obedo-večeri sa vraciame do penziónu, keď prechádzame Sovietskym námestím. Tu nás zaujme, ba až ohromí nácvik vystúpenia na oslavy 9.mája. Prenesieme sa v čase takých 40 rokov a v nemom úžase pozorujeme to odhodlanie a zanietenie v tvárach účinkujúcich detí aj dospelých. Až mám zimomriavky.

Chvíľu posedíme v penzióne a ideme ešte nakúpiť vodku a niečo zakušať na zavtrak do vlaku. Nakúpime v malom obchodíku a keď chceme odísť spustí sa obrovský lejak. Tak postávame okolo dverí a čakáme. V tom príde jedna z predavačiek za najstarším a najkrajším z nás a volá ho niekde dozadu. Laco sa s úsmevom na perách po chvíľke vracia a predavačka pozýva aj zbytok našej skupiny na návštevu zadnej časti obchodu. Zdali sa mi tie predavačky trochu čudné... A hneď aj máme vysvetlenie. Tá staršia milá pani oslavuje 60-ku. Hneď nám ponalieva vodku a ponúka pripravené pohostenie. Nesmelo sa ošívame, ale o chvíľu sa už družne zoznamujeme a pijeme vodku. Oslávenkyňa nahodí politickú tému. V jej hlase počuť výčitku, že prečo sme sa od nich (rozumej Ruska, azda aj Sovietskeho zväzu) odtrhli a pridali na západ (ku kapitalizmu). A že nás ľutuje, ako sa nám musí ťažko žiť. Pýta sa nás aj na zamestnanie a sama povie, že ako predavačky zarábajú okolo 300€. Pri informácii o našich priemerných platoch pohybujúcich sa okolo 1000€ zostane trocha zaskočená. Zaspieva nám aj ruskú pesničku a neustále nás vynukuje. Chlapci sa už aj ošívajú a modlia sa v duchu, aby prestalo pršať. Po chvíľke dážď ustane a my sa po vrúcnom vybozkávaní konečne dostaneme z obchodu. Bol to nečakaný, ale o to väčší zážitok, ktorý nám trochu priblížil život v Rusku.

A tak sme upevnili družbu medzi Slovanmi, aj keď kapitalistami zo Slovenska a občanmi Ruska.

Družba
Družba (zdroj: Ladislav Žilík)

Už nás čaká len presun taxíkom na stanicu a o pol dvanástej nastupujeme do vlaku. Tu nastáva ďalší veľký šok pre chlapcov, ktorý som im cielene pripravil. Hneď po nástupe nás ovalí puch vagóna. Cítiť spotené nohy aj podpazušia našich budúcich spolunocľažníkov, ako aj zbytky konzumovaných jedál. Vlak je na ceste už cez 20 hodín a my len pristupujeme. V ich očiach čítam zdesenie a keby pohľad vedel vraždiť, nedožijem sa konca dovolenky. Vybral som triedu plackartnyj, aby sa zoznámili s týmto „obľúbeným“ spôsobom prepravy v Rusku. Vo vagóne je aspoň štyridsať stupňov a do niekoľkých minút sme prepotení a mierne páchneme. Keď sa vlak pohne teplota klesne o krásnych desať stupňov a na smrad sme si už zvykli. Proste nastáva pohoda a mier. Našťastie máme vodku.

Ale takýto vagón má aj svoje výhody. Veľmi ľahko sa viete zoznámiť so spolucestujúcimi a nadviazať priateľsky rozhovor, bonusom navyše sú krásne a mladé spolucestujúce :))

Plackartnyj
Plackartnyj (zdroj: Andrej Šverha)

Ráno sa budíme pohľadom na brezy a močiare... spomínam si, ešte stále sme v Rusku...

Mesto Bologoe, približne 400 km pred Petrohradom. Stojíme tu pol hodinu, tak vybehneme z vlaku trochu rozhýbať kosti
Mesto Bologoe, približne 400 km pred Petrohradom. Stojíme tu pol hodinu, tak vybehneme z vlaku trochu rozhýbať kosti (zdroj: Andrej Šverha)
Moskovská stanica v Petrohrade so schémou ruských železničných tratí
Moskovská stanica v Petrohrade so schémou ruských železničných tratí (zdroj: Andrej Šverha)

Mierime do Benátok severu, jedného z najkrajších miest Ruska, ale aj celého sveta. Do Petrohradu.

Ak ešte stále máte chuť a trpezlivosť dozvedieť sa, čo sme tam videli a zažili, dočítate sa v ďalšom pokračovaní.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  196x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu