Cestou pozdĺž takmer celej Jadranskej magistrály, od neďalekého Splitu, až po miesto nášho pobytu sa nám ponúkal pohľad na prekrásnu krajinu. Naozaj prekrásna krajina, na jedenej strane sa nám otváral pohľad na nádherné zátoky a letoviská, na druhej strane, to boli pohoria a vysoké skalné útesy.
Aj tento rok sme, ako turisti našej slovenskej cestovnej kancelárie začínali sezónu. Ubytovanie sme mali zabezpečené vo Vile Tropico, ktorá má skôr rodinný, ako hotelový charakter. Ocenili sme najmä jej strategickú polohu. Hoci sme bývali v centre, nočný pokoj sme si užili vďaka tomu, že vila je situovaná do tichej, bočnej uličky. Čakal na nás príjemný personál, dobrý servis, či sa to týkalo ubytovania alebo stravovania. K tomu nebo bez obláčka a teplé more. Čo viac si môže človek priať?
Hoci sme sa trochu obávali, more bolo naozaj teplé. Zrejme k tomu prispieva aj fakt, že nad letoviskom sa rozprestiera pohorie Lovčen a Paštroviči, ktoré ho chráni pred vnútrozemskými vplyvmi. Asi najviac sme využívali „Slovenskú plažu", ktorá je dlhá asi 2 km, vhodná najmä pre rodiny s deťmi, aj preto sa to tu hemžilo množstvom džavotajúcich detí. Našla som si aj „priateľku ," či skôr ona si vybrala mňa. Milé ruské dievčatko, volala sa Nastenka, keď ma uvidela vo vode, hneď bola pri mne.
Neraz sme pobrežím pozvoľným a vychádzkovým krokom prešli do neďalekého Bečiči, čo je v podstate pokračovaním Budvy. I keď má Bečiči niekoľko luxusných hotelov je podstatne pokojnejšie letovisko, ako Budva. Ideálne miesto pre tých ľudí, ktorí hľadajú pokojnú a nerušenú dovolenku.
Ja na Čiernu horu nedám dopustiť. Keď si vyberám dovolenku, už aj samotná cena mi napovedá, čo môžem očakávať, najmä, čo sa týka ubytovacích a stravovacích služieb. Nikdy nás dovolenka nesklamala, vždy som boli spokojní. A navyše musím uznať, že aj príroda bola k nám láskavá, na počasie sme si nemohli sťažovať ešte ani jeden rok. Tento rok sme, ako prví turisti dostali od majiteľa vily, ako bonus 2 lehátka a slnečník bez poplatku. I to poteší.
Na Budvanskej riviére si, môže dovolenku užiť každý podľa svojej predstavy. Využiť môže hneď niekoľko pláži, okrem spomínanej Slovenskej plaži, Bečičskej plaži i pláž Mogren, plaž Jazz, či Tresteno. Prípadne sa vydať na výlety do Boky Kotorskej, či na ostrov sv. Štefana.
Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. Nemusí sa tu každému páčiť. Mne sa v Budve páčilo. Od sprievodcu sme sa dozvedeli, že Budva je starobylé mestečko, ktoré má históriu starú dva a pol tisíc rokov. Staré centrum sa nachádza na malom výbežku pevniny do mora, oproti ostrovčeku Sv. Nikola. Stará časť mesta je obopnutá hradbami, nielen pozdĺž mora, ale aj smerom do vnútrozemia. Za hradbami starého mesta vyrástlo nové mesto. Z dovolenky som si priniesla silné zážitky, chcem sa o ne podeliť. Pripájam i pár fotografií, ktoré ma zaujali. Nuž posúďte sami...

Parkom sme prechádzali takmer denne, vpravo do starého mesta a vľavo na pláž

Kvetinové zátiše, ktoré sa nám ponúkalo pohľadom z balkóna

Staré mesto a za jeho hradbami ďalšia pláž

Pohľad na staré mesto

Malebné a rušné uličky starého mesta, plné rôznych obchodov a reštaurácii

Pohľad na "Slovenskú plažu"

A takýto pohľad sa nám ponúkal z pláže na druhú stranu, stálo za to previesť
sa na ostrov Sv. Nikolu, pláž bola síce kamenistá, ale voda až prezračne čistá

Na skalách sa nádherne odrážali vlny a šum mora vydával ľúbivú " melódiu,"
príjemný relax

Poznámka: Fotografie sú z vlastného zdroja