Mobbing = psychický teror.

Želám všetkým, ktorí budú čítať moje články, aby začali hľadať príčiny mobbingu, aby objavovali páchateľov a všímali si následky mobbingu. Priala by som si, aby bolo menej tých, ktorí sa prizerajú a viac tých, čo chcú niečo proti psychickému teroru podniknúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

Mobbing? Čo to je? Pýtajú sa ma ľudia, s ktorými chcem na túto tému hovoriť. Mária sa mi zdôverila, že má stres z toho, že na ňu nahnevaný klient podal sťažnosť. Tatiana má zasa ťažké srdce na šéfa, ktorý na ňu neprimeraným spôsobom zaútočil pred ostatnými kolegami. Tomáša a Zdenku poburujú nečestné praktiky kolegu. Napríklad všetci sú na obede len on pracuje, ak ostatní odpracujú dve nadčasové hodiny, on všetkých tromfne a odpracuje štyri. Evidentne vynáša informácie z kancelárie i zo súkromia kolegov. A na prekvapenie všetkých, práve on dostal lepšie platené miesto. Terezka sa zasa nejde vyrovnať s tým, že jej partner prekazil účasť na firemnej akcii, na ktorej jej veľmi záležalo. Je to mobbing? Určite nie. Je to len bežný hnev, pocit nespokojnosti, prípadne nespravodlivosti. O mobbingu (z anglického to mob = vulgárne vynadať, vrhnúť sa na niekoho) hovoríme až vtedy, keď sa na niekoho útočí dlhý čas a systematicky. Švédsky sociológ práce profesor Heinz Leymann na základe výskumov navrhol túto definíciu: „O mobingu možno hovoriť vtedy, ak na postihnutého útočí aspoň raz týždenne a po dobu pol roka jedna alebo viac osôb.“ Na začiatku to môže vyzerať celkom nevinne. Povieme si že ide o nedorozumenie, či konflikt. No ak sa konflikt nerieši v začiatku môže prejsť do mobbingu a naštartuje psychický teror so všetkými jeho dôsledkami. Psychický teror môže spôsobiť úplné duševné a telesné vyčerpanie. Medzi psychické následky patrí napríklad pocit úzkosti, depresie, poruchy koncentrácie, prípadne pochybnosti o sebe samom. A to nechcem hovoriť o tom, že mnohí sa zaoberajú myšlienkami na samovraždu, dokonca štatistiky uvádzajú prípady dokonanej samovraždy. Medzi somatické následky patrí napríklad porucha krvného tlaku, sťažené dýchanie, tlak za hrudnou kosťou, bolesti hlavy, bolesti chrbtice, poruchy spánku, ochorenia žalúdka, čriev a celková únava. Mobbing môže postihnúť každého. Typická obeť neexistuje. Nebezpečné je, ak sa najmä v začiatkoch, ako som už uviedla, považuje len za nedorozumenie. Je pravda, že niekedy je ťažko rozoznať, či ide o náhodu alebo cieľavedomý útok. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, ak obeť musí bojovať proti koalícii kolegov, či nebodaj aj nadriadených. Do podobnej situácie sa dostala Alena. Prihlásila sa na výberové konanie a bola úspešná. Nemohlo tomu byť inak. Výborné vzdelanie, dostatočné odborné i manažérske skúsenosti boli predpokladom jej úspechu. No jej spokojnosť trvať len dovtedy, kým sa o nej nezačali vo firme šíriť klebety a ohováranie. Navyše Alena sa to dozvedela ako posledná. Dostávala sa do začarovaného kruhu. Postupne bola izolovaná a zatláčaná do úzadia.Na budúce: Ako Alena čelila ničivej vojne.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu