Nie som jediná, ale prečo sa nepochváliť, možno niekomu poradím, tak ako iní poradili mne. Stévia sladká, nazývaná tiež stévia cukrová, sladká tráva, či medové lístky. Používa sa ako náhrada cukru. Na rozdiel od cukru je stévia takmer bez kalórii, vhodná najmä pre diabetikov, a nielen pre nich.
Ako si dopestovať stéviu?
Mala som niekoľko možnosti, objednať si predpestované priesady - zakorenené výhonky, alebo si kúpiť semienka a „vypiplať ju sama." Rozhodla som sa pre druhú možnosť. Vo vrecku na sadenie bolo asi 9 drobnunkých semienok. Z obalu som sa dozvedela, že je to letnička s liečivými účinkami a vysokou sladkosťou, až 300x väčšou ako sacharín. Pri správnom zimovaní ju možno udržať ako trvalku. Vhodná je k priamej konzumácii i k sušeniu. Vysievať na povrch II. - III. Mesiac, možno do záhrady.
To, ale nebolo na moju nedočkavú povahu. Keď už, tak už! Riskla som to a vysiala som semienka ešte v októbri. Urobila som tak do kvetináča o priemere asi 14 cm, do ktoré som zastokla 4 drevené špajle a založila vrecko z celofánu. Kvetináč som položila na parapetnú dosku, opatrne polieva a sledovala. Začiatok apríla mi stévia rastla do krásy, zo semienok mi vyrástlo 7 výhonkov. Veď posúďte sami!

Urobila som aj prvý zber, uvidím, či sa stane v mojich podmienkach trvalkou alebo letničkou. Ale to už predbieham čas...,mala by som počkať do leta a potom na prezimovanie.
Na vegetatívne množenie si na začiatku leta skúsim narezať z materskej rastliny stonkové odrezky dlhé 30 až 50 mm s terminálnym púčikom a párom listov. Spodný koniec odrezkov sa odporúča ošetriť koreňovým stimulátorom rastu a šikmo ich zasadiť do priepustného substrátu v krytej množiarni. Zakorenenie trvá približne jeden až dva týždne. Staršie trsy rastlín vraj môžeme množiť aj delením - každá časť musí mať dostatok korienkov. Už teraz sa na to teším.
Čo vám poviem, radosť z vypestovanej bylinky je veľká. Hoci sa dá stévia kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, ideálne je mať ju doma - čerstvú. Čo ma ešte teší? Bylinka sa sama chráni proti škodcom - sladkým látkami.

Na osladenie litra čaju postačia 2-3 čerstvé lístky. Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že Stévia podporuje:
- činnosť pankreasu, vhodná je najmä pre diabetikov
- chráni pre vysokým krvným tlakom
- pomáha pri liečbe akné a ekzémov
- znižuje chuť na alkohol a fajčenie
Bylinka pôsobí ako tonikum, zlepšuje využitie energie a mentálnu bdelosť. A tiež, je dôležité že sa ňou nedá predávkovať - zabráni v tom veľmi sladká chuť.

Možno sa stévia stane aj vašou bylinkou, stojí to zato.