Mesiacom knihy si pripomíname aj osobnosť Mateja Hrebendu

V marci si oveľa viac, ako inokedy v roku, pripomíname význam kníh. Kniha a aktivity spojené s knihami - čítanie, či už priamo v knižniciach alebo v kaviarňach sa objavujú v tomto mesiaci pomerne často. A to je dobre! S potešením konštatujem, že  v ostatnom čase sa aj v našom meste objavili dve kaviarne, ktoré dovolím si povedať, svojou aktivitou tak trochu pripomínajú poetickú kaviareň Violu v Prahe, či legendárnu Štefánku v Bratislave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Iste, akcii a informácii je veľa, napriek tomu som si dovolila popátrať trochu v histórii a na stránke osobností. Z histórie sa dozvedáme, že „Marec - mesiac knihy" bol po prvý raz vyhlásený v bývalom Československu v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu. Iné zdroje uvádzajú, že tradíciu založili knihovníci, pretože na jar poklesli tržby z predaja kníh.

Ja som sa po prvý raz o Matejovi Hrebendovi dozvedela od môjho dedka. Rozprával mi a čítal z kníh vydaných Spolkom svätého Vojtecha. Ako by to bolo dnes. Počujem jeho slová o tom, že Matej Hrebenda od narodenia slabo videl, keďže si nemohol sám čítať, najmä večer, často vraj zašiel do štvrtej i piatej dediny, aby mu dobrí ľudia z kníh čítali. Takmer každý rok si v súvislosti s mesiacom knihy spomeniem nielen na Mateja Hrebendu, ale hlavne na môjho láskavého dedka, ktorý ma učil láske ku knihám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informácii o Matejovi Hrebendovi je veľa. Mňa zaujali tieto: narodil 10.03. 1796 a zomrel 16. 03. 1880. Legendárny šíriteľ slovenskej a českej osvety sa narodil i zomrel v marci. Hoci mal od narodenia zrakovú chybu, knihy sa stali jeho osudom. Jeho postava a život nás zavedú do dávnej minulosti, keď šíril osvetu medzi slovenským ľudom. Najskôr chodil po dedinách Malohontu, Gemera a napokon po celom území dnešného Slovenska. Vydavatelia mu predávali knihy a on ich spájal nielen s predajom, ale ľudí aj poúčal, šíril kultúru. Mnohí ľudia v tom čase pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Podľa obyčajných ľudí čítanie kníh bolo určené jedine vzdelancom. Svojimi pochôdzkami sa teda pričinil o to, že aj jednoduchí ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Netreba zabudnúť na to, že zachránil veľa kníh pred pálením, a tým prispel ku vzniku knižníc. Možno to v dobe internetu znie neuveriteľne, ale on bol skutočným, jedinečným zdrojom a šíriteľom vedomosti svojej doby.

SkryťVypnúť reklamu

Z dostupných zdrojov vyplýva, že nemal ľahký život, ale tešil sa aj z maličkostí a z každej darovanej knihy. V ľuďoch hľadal priateľstvo, ochotu a šťastie. Na svojich pochôdzkach údajne často hovorieval: „Nemám nič, nežiadam nič." Pri svojej slepote určite videl oveľa viac, ako mnohí cez okuliare - videl srdcom.

Dúfam, že sa nebudete na mňa dívať s nepochopením. Veď aj ja v konečnom dôsledku akceptujem, že v súčasnosti sa čoraz viac stretávame a pojmom e-book - elektronická kniha. Čítať na PC alebo na tablete má určité výhody, najmä čo sa týka skladnosti. Ale viem i to, že je ešte veľa takých ľudí ako ja, ktorí si radi zalistujú v obľúbenej knihe.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu