Nedožité sté výročie narodenia akademika Ľudovíta Nováka

„Nesporne to bol človek, jazykovedec svetového mena, veľký syn slovenského národa – a pritom taký skromný, bojovník za pravdu, krásu, dobro.“ (o svojom otcovi porozprávala najstaršia dcéra Oľga Nováková, 74 r.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Môj otec, univerzitný profesor PhDr. Ľudovít Novák, DrSc. sa narodil 15.10.1908 v Skalici Gymnaziálne štúdia ukončil ako 19 ročný v Skalici (1927). Tu napísal aj svoju prvú menšiu knižku Ludwig van Beethoven a skomponoval zaujímavú skladbu pre klavír. V Prahe na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity absolvoval štúdium slavistiky, romanistiky a ugrofinistiky (1927 - 1932). Ako mimoriadne nadaný bol navrhnutý na ďalšie štúdia do cudziny. V Paríži pokračoval v štúdiu romanistiky na Sorbonne. Oženil sa so Slovenkou Štefániou Morávkovou (26.12.1910 Koválovec – 27.4.1985 Ľubochňa). Žili spolu v Paríži v malom byte do novembra 1934. Niekoľko dní po ich návrate do vlasti som sa narodila. Otec sa stal referentom jazykovedného odboru Matice slovenskej v Turčianskom svätom Martine. Tam napísal knihu Jazykovedné glosy k československej otázke (1933-1938) .
Dostal sa do sporu so správou Matice slovenskej, konkrétne s jej vtedajším tajomníkom J. C. Hronským. Preto odchádza na Filozofickú fakultu Slovenskej univerzity do Bratislavy, kde zastáva miesto riadneho profesora. Zároveň sa aj so svojou rodinou presťahoval z Martina do neďalekej Ľubochne, kde spolu s tesťom, Štefanom Morávkom kúpili dom – vilku č.103. V Bratislave vykonáva funkciu generálneho tajomníka Slovenskej učenej spoločnosti (1939 – 1943) a v r. 1943 po urputnom snažení s vtedajšou vládou sa stáva zakladateľom Slovenskej akadémie vied a umení v Bratislave, kde až do r.1945 je jej generálnym tajomníkom. Okrem toho je aj predsedom Slovenskej jazykovednej spoločnosti (1941-1945).
V r. 1944, ku koncu 2. svetovej vojny sa v Bratislave stále bombardovalo a v záujme zachovania majetku slovenského národa otec evakuoval celú univerzitnú knižnicu do svojho domu v Ľubochni, kde bola zapečatená notárom. Bola ustanovená správkyňa M. Richterová a B. Tausighová. Po vojne sa knihy vrátili späť do Bratislavy. V r. 1948 bol otec predčasne penzionovaný a potom prakticky nepracoval 20 rokov až do r.1968, kedy bol rehabilitovaný (vďaka O. Lenártovi) a mohol už prednášať.
Nebolo vôbec ľahké žiť s celou rodinou úplne bez finančných prostriedkov. Otec sa uchádzal o akúkoľvek prácu. Nikde ho nechceli prijať, ani len za skladníka do OLÚE v Ľubochni. Štátne lesy by ho možno aj prijali k ťažbe dreva ... ale na túto prácu bol fyzicky prislabý. Zostal doma a snažil sa pracovať, písať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Pripravoval jazykovedný slovník aj svoju rozsiahlu jazykovednú prácu K najstarším dejinám slovenčiny. Zároveň prekladal Balzacovho Otca Goriota. Pracoval aj na svojej osobnej prírodovedeckej práci O rozplávaní kontinentov , pričom nadväzoval na teóriu nemeckého vedca Alfréda Wegenera v nádeji, že to raz vytlačia. Žil v ústraní, odkázaný na pomoc druhých, lebo ako päťčlenná rodina sme naozaj nemali z čoho žiť. Pretože otec mal veľa dobrých priateľov, ľudia nám všemožne pomáhali. Napriek tomu otec celé dni pracoval, aby pripravil nové vedecké knihy do tlače. Ale v tej dobe ich nikto nevydal, všetci len sľubovali. Keď už nebolo z čoho existovať, otec siahol na cennosti v dome. Všetky obrazy od akademického maliara Kolomana Sokola, Miloša Bazovského, putovali pod cenu do galérie v Bratislave. K Václavovi Talichovi (vtedajší dirigent Českej filharmónie) do Prahy putovala krásna busta Ludwiga van Beethovena od F. Štefunka. Postupne odpredával aj svoje vzácne knihy viazané v koži. Napokon predal aj svoje zlaté hodinky – dar umierajúceho otca. Nejaký čas bol organistom farnosti Hubová. Vedel hrať na viacerých hudobných nástrojoch – husliach, čele, klavíri. Spieval na pohreboch, hrával na svadbách, chodieval s kňazom a kostolníkom po kolede.
Okolo r.1953 začal otec pracovať v Spolku svätého Vojtecha. Robil jazykové úpravy 2. vydania Svätého písma. Pracoval tam veľmi krátko, pretože ho zaistili v súvislosti s bibliotékou a bohoslužobnými nádobami, ktoré boli majetkom jezuitského kláštora v Ružomberku. Kostolník O. Dančo prišiel otca požiadať, či by mu nepomohol schovať vzácne knihy Spoločnosti Ježišovej z obavy pred zničením ŠtB. Otec váhal, ale potom súhlasil. Celá akcia bola kvôli zrade jedného člena výboru prezradená a otca zatvorili. Všetko sa zbehlo tak rýchlo, že otca, ktorého zaistili v rýchliku z Trnavy sme sa už nedočkali. Až pod dlhšom čase sme sa v rodine dozvedeli, že je vo vyšetrovacej väzbe. Nasledovali prehliadky domu. Do jeho práce O rozplávaní kontinentov, ktorá bola oficiálnou zámienkou jeho zatknutia na otcovom stroji jeden z príslušníkov ŠtB napísal dodatok, ktorý otca dosvedčoval z vlastizrady. Pri výsluchu v Žiline (Rajecká cesta) ho vypočúvajúci dôstojník nemohol donútiť aby podpísal falošný dodatok a z hnevu ho tak silno bil, až mu zlomil nos a otec upadol do bezvedomia.
Po verejnom súde v Žiline sa otec dostal za vlastizradu do väzenia na Pankrác. Keď som ho bola navštíviť, bolo to v zime. Bola som teplo oblečená, ale bolo mi chladno. Otec bol len v šľapkách, na boso, uzimený. Pôsobil veľmi krehko. Mal na sebe len páskované väzenské handry. Rozprávali sme sa cez mriežku, ale veľa nehovoril. Len prosil o teplé ponožky a nejaké najnutnejšie veci, pretože každé slovo, ktoré povedal bolo sledované. Po amnestii sa vrátil domov. Bol veľmi vychudnutý a dlho mu trvalo, kým sa vrátil do normálu. Po rehabilitácii v r.1968 začal otec pracovať na Pedagogickej fakulte UK v Trnave. Súčasne prednášal aj na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove. Tu obhájil hodnosť DrSc. a vyšla mu kniha K najstarším dejinám slovenčiny . Pri príležitosti 50. výročia SAVU mu vláda SR udelila hodnosť akademika SAV. O pár mesiacov, v nedeľu, cestou do kostola – k sestričkám, sa vybral aj na svoju poslednú cestu.
Akademik Ľudovít Novák skonal 27.9.1992 vo veku 84 rokov.


Zoznam literárnej činnosti:

http://vvv.juls.savba.sk/slovenski_jazykovedci/1976-1985/Novak,%20Ludovit.html


Obraz namaľoval akademický maliar prof. Ľudovít Hološka.

Anna Moravčíková

Anna Moravčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Vždy viem nájsť priestor, kde môžem slobodne lietať a byť šťastná. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDnes je opäť krásny deňPríroda chrámom jeKvety jabloníPoslovia radosti a svetlaFacilis descensus averniNeberme to až tak vážne!Mýtické bytosti a tvoryPostrehyOpýtaj sa detí

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu