Rím - Pulawa - Sieniawa
Odvtedy, na tri storočia, sa osud „Dámy“ ponoril do tmavej priepasti histórie, kým ju odtadiaľ na denné svetlo nevyviedol princ Adam Jerzy Czartoryski, syn Izabely a Adama Kazimierza Czartoryskich. Keď „Dámu“na svojich cestách v Ríme uvidel, bol si istý, že ju namaľoval Leonardo da Vinci. Hoci predtým o obraze nevedel a neboli o ňom v tej dobe uvedené žiadné zmienky.
Po svojom návrate odovzdal „Dámu“ matke, princezne Izabele. Tá sa pozrela na obraz a povedala o hranostajovi: „Ak je to pes, je veľmi škaredý !“ a myslela si, že na portréte je zobrazená Lucrezia Crivelli (obraz La Belle Ferronière).
„Dámu“ zaradili do rodinnej zbierky v r. 1800. Prvýkrát bola vystavená v „Gotickom dóme“ v Pulawe - rodinnom sídle, asi 150 km juhovýchodne od Varšavy.
Po tom, čo ruské jednotky vypochodovali r. 1830 smerom na Pulawu, princezná Izabela utiekla spolu s obrazom do Sieniawy na rodinný majetok, ktorý bol v tom čase pod ochranou Rakúšanov.
Sieniawa - Paríž - Krakov
"Dáma“ visela v Sieniawe 9 rokov a v r. 1843 bola vystavená v Paríži, v hoteli Lambert, ktorého vlastníkom bol princ Adam J. Czartoryski. Po francúzskej porážke vo vojne medzi Francúzskom a Pruskom ju v r. 1871 ukryli v pivnici hotela.
V r. 1876 sa „Dáma“ vrátila do Poľska a visela v novom Czartoryskich múzeu v Krakove.
Po smrti svojho otca (1894) múzeum zdedil jeho syn, princ Adam Ludwik.
Krakov - Drážďany - Krakov
Po vypuknutí 1. svetovej vojny (1914) princa Adama Ludwika povolali k rakúskej armáde. Jeho manželka Mária Ludviga zbalila „Dámu“ spolu s inými najcennejšími umeleckými dielami a poslala ich do Drážďan k príbuznej kráľovskej saskej rodine, ktorá sa postarala o ich bezpečnosť. Zbierka bola dokonca sprístupnená dvakrát do týždňa aj verejnosti.
Po skončení vojny trvalo niekoľko rokov vyjednávanie Czartoryskich s kráľovskou saskou rodinou o navrátenie umeleckých diel, kým sa kompletná zbierka vrátane „Dámy“ vrátila v r. 1920 do Múzea v Krakowe.
V r. 1937 zomiera princ Adam Ludwik a múzeum sa dostáva do rúk jeho syna princa Agustyna.
Krakow – Sieniawa - Pewkinie
Blížila sa 2. svetová vojna. Na jar r. 1939 „Dámu“ a 16 ďalších najcennejších objektov presunuli do rodinného vidieckého sídla v Sieniawe. V auguste 1939 všetky artefakty zamurovali. O dva mesiace neskôr boli niektoré z týchto skrýš vylúpené a napriek nešetrnému zaobchádzaniu s „Dámou“, obraz nebol poškodený. Nakoniec kvôli bezpečnosti poslali objekty zo zbierky príbuzenstvu do Pewkinie.
Pewkinie - Berlín - Krakov
V januári 1940 bola „Dáma“ a väčšina najvýznamnejších 85 diel poslaná do Nemecka ako súčasť Hitlerovej osobnej zbierky v Berlíne. O jej navrátenie späť do Krakowa požiadal Dr. Frank, nemecký guvernér Krakova, ktorý si ju zavesil do jedného zo „svojich“ apartmánov vo Waweli. Keď Nemci z Krakova utiekli a do mesta vstúpili sovietske jednotky, Frank si „Dámu“ a ďalšie umelecké skvosty premiestnil do svojej vily v Neuhause v Sliezsku. 4. mája 1945 ho zatkli Američania a „Dámu“ vrátili do pôvodného múzea, ktoré však komunistický režim rodine skonfiškoval. Keď v r. 1946 princ Agustyn v Seville zomrel, jeho šesťročný syn princ Adam Karol sa stal hlavou rodiny Czartoryskich.
Po páde železnej opony v r. 1991 poľský Najvyšší súd uznal princa Adama Karola za priameho a právoplatného dediča princa Agustyna a vrátil múzeum vrátane „Dámy“ jeho rodine.
princ Adam Karol Czartoryski

Cesta okolo sveta
V r. 1992 cestovala „Dáma“ do Washingtonu, kde sa stala stredobodom výstavy „Circa 1492“, ktorá sa konala na oslavu 500. výročia od objavenia Ameriky.
Po roku, v októbri 1993, sa „Dáma“ presunula do Malmö a Štokholmu vo Švédsku, kde bola vystavená na výstave Leonardových diel.
Po takmer 200 rokoch sa „Dáma“ vrátila do Talianska, kde bola v r.1998 vystavená v Ríme, Miláne a Florencii a videlo ju viac ako 300 000 návštevníkov. V r. 2001 cestovala „Dáma“ do Japonska a bola vystavená v Kjóte, Nagoji a Jokohame, kde jej nežný pôvab obdivovalo viac ako 669 500 návštevníkov.
V septembri 2002 bola „Dáma“ vystavená v Umeleckom múzeu v Milwaukee a potom v Houstone a San Franciscu, ako súčasť výstavy, ktorá oslavovala veľkosť Poľska.
Po dlhej ceste sa opäť usmieva na všetkých, ktorí navštívia Múzeum Czartoryskich v Krakowe, ul. Św. Jana 19.
(od 1.5 do 31.10. v nedeľu je vstup pre každého zdarma).
literatúra:
Bruno Nardini: Leonardo da Vinci
http://www.thearttribune.com/The-Lady-With-an-Ermine-by.html
www.czartoryski.org