Putovanie „Dámy“ po Európe a cesta okolo sveta

Aký bol osud obrazu Dáma s hranostajom po honosnej svadbe Ludovica Sforzu il Moro s mladučkou Beatrice? Cecília odišla z paláca. Po sobáši s grófom Bergaminim si obraz ako stálu spomienku na Leonarda da Vinciho odniesla do svojho nového domova. Chýry o kráse obrazu preleteli cez pozemky a polia grófstva a rozšírili sa i do susedných miest… Markíza z Mantovy, Izabela Gonzgová, napísala v r. 1498 Cecílii, teraz už grófke Bergaminiovej list, v ktorom ju žiadala o nahliadnutie na jej portrét. Cecília, vtedy tridsaťročná, sa jej  v odpovedi ospravedlňuje, že autoportrét sa na ňu nepodobá, „čo však nie je vina majstrova, ale preto, že portrét bol namaľovaný v nedokonalom veku.“ A to je posledná zmienka o „Dáme“ z renesančného Talianska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Rím - Pulawa - Sieniawa
Odvtedy, na tri storočia, sa osud „Dámy“ ponoril do tmavej priepasti histórie, kým ju odtadiaľ na denné svetlo nevyviedol princ Adam Jerzy Czartoryski, syn Izabely a Adama Kazimierza Czartoryskich. Keď „Dámu“na svojich cestách v Ríme uvidel, bol si istý, že ju namaľoval Leonardo da Vinci. Hoci predtým o obraze nevedel a neboli o ňom v tej dobe uvedené žiadné zmienky.
Po svojom návrate odovzdal „Dámu“ matke, princezne Izabele. Tá sa pozrela na obraz a povedala o hranostajovi: „Ak je to pes, je veľmi škaredý !“ a myslela si, že na portréte je zobrazená Lucrezia Crivelli (obraz La Belle Ferronière).
„Dámu“ zaradili do rodinnej zbierky v r. 1800. Prvýkrát bola vystavená v „Gotickom dóme“ v Pulawe - rodinnom sídle, asi 150 km juhovýchodne od Varšavy.
Po tom, čo ruské jednotky vypochodovali r. 1830 smerom na Pulawu, princezná Izabela utiekla spolu s obrazom do Sieniawy na rodinný majetok, ktorý bol v tom čase pod ochranou Rakúšanov.

Sieniawa - Paríž - Krakov
"Dáma“ visela v Sieniawe 9 rokov a v r. 1843 bola vystavená v Paríži, v hoteli Lambert, ktorého vlastníkom bol princ Adam J. Czartoryski. Po francúzskej porážke vo vojne medzi Francúzskom a Pruskom ju v r. 1871 ukryli v pivnici hotela.
V r. 1876 sa „Dáma“ vrátila do Poľska a visela v novom Czartoryskich múzeu v Krakove.
Po smrti svojho otca (1894) múzeum zdedil jeho syn, princ Adam Ludwik.

Krakov - Drážďany - Krakov
Po vypuknutí 1. svetovej vojny (1914) princa Adama Ludwika povolali k rakúskej armáde. Jeho manželka Mária Ludviga zbalila „Dámu“ spolu s inými najcennejšími umeleckými dielami a poslala ich do Drážďan k príbuznej kráľovskej saskej rodine, ktorá sa postarala o ich bezpečnosť. Zbierka bola dokonca sprístupnená dvakrát do týždňa aj verejnosti.
Po skončení vojny trvalo niekoľko rokov vyjednávanie Czartoryskich s kráľovskou saskou rodinou o navrátenie umeleckých diel, kým sa kompletná zbierka vrátane „Dámy“ vrátila v r. 1920 do Múzea v Krakowe.
V r. 1937 zomiera princ Adam Ludwik a múzeum sa dostáva do rúk jeho syna princa Agustyna.

Krakow – Sieniawa - Pewkinie
Blížila sa 2. svetová vojna. Na jar r. 1939 „Dámu“ a 16 ďalších najcennejších objektov presunuli do rodinného vidieckého sídla v Sieniawe. V auguste 1939 všetky artefakty zamurovali. O dva mesiace neskôr boli niektoré z týchto skrýš vylúpené a napriek nešetrnému zaobchádzaniu s „Dámou“, obraz nebol poškodený. Nakoniec kvôli bezpečnosti poslali objekty zo zbierky príbuzenstvu do Pewkinie.

Pewkinie - Berlín - Krakov
V januári 1940 bola „Dáma“ a väčšina najvýznamnejších 85 diel poslaná do Nemecka ako súčasť Hitlerovej osobnej zbierky v Berlíne. O jej navrátenie späť do Krakowa požiadal Dr. Frank, nemecký guvernér Krakova, ktorý si ju zavesil do jedného zo „svojich“ apartmánov vo Waweli. Keď Nemci z Krakova utiekli a do mesta vstúpili sovietske jednotky, Frank si „Dámu“ a ďalšie umelecké skvosty premiestnil do svojej vily v Neuhause v Sliezsku. 4. mája 1945 ho zatkli Američania a „Dámu“ vrátili do pôvodného múzea, ktoré však komunistický režim rodine skonfiškoval. Keď v r. 1946 princ Agustyn v Seville zomrel, jeho šesťročný syn princ Adam Karol sa stal hlavou rodiny Czartoryskich.
Po páde železnej opony v r. 1991 poľský Najvyšší súd uznal princa Adama Karola za priameho a právoplatného dediča princa Agustyna a vrátil múzeum vrátane „Dámy“ jeho rodine.

 princ Adam Karol Czartoryski

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Cesta okolo sveta
V r. 1992 cestovala „Dáma“ do Washingtonu, kde sa stala stredobodom výstavy „Circa 1492“, ktorá sa konala na oslavu 500. výročia od objavenia Ameriky.
Po roku, v októbri 1993, sa „Dáma“ presunula do Malmö a Štokholmu vo Švédsku, kde bola vystavená na výstave Leonardových diel.
Po takmer 200 rokoch sa „Dáma“ vrátila do Talianska, kde bola v r.1998 vystavená v Ríme, Miláne a Florencii a videlo ju viac ako 300 000 návštevníkov. V r. 2001 cestovala „Dáma“ do Japonska a bola vystavená v Kjóte, Nagoji a Jokohame, kde jej nežný pôvab obdivovalo viac ako 669 500 návštevníkov.
V septembri 2002 bola „Dáma“ vystavená v Umeleckom múzeu v Milwaukee a potom v Houstone a San Franciscu, ako súčasť výstavy, ktorá oslavovala veľkosť Poľska.
Po dlhej ceste sa opäť usmieva na všetkých, ktorí navštívia Múzeum Czartoryskich v Krakowe, ul. Św. Jana 19.
(od 1.5 do 31.10. v nedeľu je vstup pre každého zdarma).





literatúra:

Bruno Nardini: Leonardo da Vinci

http://www.thearttribune.com/The-Lady-With-an-Ermine-by.html

www.czartoryski.org




Anna Moravčíková

Anna Moravčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Vždy viem nájsť priestor, kde môžem slobodne lietať a byť šťastná. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDnes je opäť krásny deňPríroda chrámom jeKvety jabloníPoslovia radosti a svetlaFacilis descensus averniNeberme to až tak vážne!Mýtické bytosti a tvoryPostrehyOpýtaj sa detí

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu