Vstupenky sú viazané na presný čas vstupu. K pokladni, kde sme si zakúpili lístky od usmievavého pána v čiernom tričku s logom výstavy, sme prišli na pravé poludnie. Čo výnimočne potešilo, bola 50% zľava, ktorá platí až do konca výstavy.
O tejto výstave som vedela už dosť dlho. Nielen z médii, ale aj od môjho brata, ktorý ju absolvoval a s nadšením mi povedal: „Musíš tam ísť a keby si videla hoci len zlaté sandále Tutanchamóna, oplatí sa ti to.“
S očakávaním stojím v skupine návštevníkov pred dverami do prvej siene, kde nás víta v nemeckom a anglickom jazyku uvádzač a neviem sa dočkať na prvé exponáty.
Prvá sála:
Upúta príjemná zošerená atmosféra. Len nasvietené exponáty priťahujú návštevníkov svojou nádherou, ktorá pretrvala veky. Na bezpečnosť pamiatok dohliadajú zamestnanci v rovnošatách G4S, pozorne sledujúci stále nové a nové prichádzajúce skupiny zvedavých návštevníkov.

Prechádzame zo sály do sály. Reliéfy, stély, sošky s obradnými parochňami, kusy zachovalej podlahy pokrytej farebnými freskami, sfinga, sochy panovníkov s vyrytými ochrannými znakmi na ramenách, so symbolmi kráľovskej moci v rukách, s panovníckou korunou, ktorej tvar sa menil podľa obdobia - biela koruna, červená koruna, spojená koruna, modrá helmovitá koruna, sochy kráľovských manželiek so záhadnými úsmevmi a s nádhernými očami zvýraznenými linkami. Sochy bohov popísané hieroglyfmi s ochrannými modlitbami, sošky úradníkov, nádoby na líčidla na oči, ryté kamene v tvare skarabeov, sarkofág pre obľúbenú mačku, nádherná zlatá posmrtná maska Pasbachaenniuta I

Nachádza sa tu aj obrovská, realisticky stvárnená hlava najmystickejšieho faraóna
staroveku Amenhotepa IV.

Prechádame do „oddychovej“ sály, kde na plochej obrazovke dookola púšťajú krátky film, kde sa postupne pred našimi očami odkrýva sedem vrchnákov sarkofágov a na chvíľu sa cítime ako ich objaviteľ angličan Howard Carter. Tutanchamónovu hrobku objavil v novembri 1922. Mal neobyčajné šťastie. Ako jediná nebola táto hrobka vykradnutá a vďaka tomu je meno nevýznamého egyptského faraóna Tutanchamóna známe ešte po niekoľkých tisícročiach. Jeho obrovský historický prínos je v tom, že „ do detailov reprezentuje 18. kráľovskú dynastiu Novej ríše.“
Ďalšie výstavné siene postupne približujú obsah jednotlivých komôr hrobky: drevená maľovaná stolička, drevená vypletaná posteľ, filigránsky vypracované šperky - zlaté prstene s ochrannými motívmi, ťažké náušnice, diadémy, náramky, amulety v podobe Horovho oka, skarabea, kobry, zlaté sandále na cestu do záhrobia

ochranné návleky zo zlata na prsty rúk i nôh, sochy strážcov kráľovskej múmie,
magické sošky, model lode, určenej pre plavbu v posmrtnom živote

zlatá kanopa - miniatúrna kópia sarkofágu panovníka na odloženie jeho žalúdka.

V poslednej sieni sa na nás z trojmetrovej výšky pozerá socha, najväčšie zobrazenie Tutanchamóna, aké kedy bolo nájdené a so záhadným úsmevom sa s nami lúči.
Posledné prekvapenie: keď ešte omámení vychádzame do svetla, v ďalšej miestnosti sa na troch veľkoplošných obrazovkách zobrazujú Tutanchamónové CT snímky. Trojrozmerné zobrazenie faraóna prinieslo bádateľom množstvo pozoruhodných informácií, ktoré pomohli objasniť ďalšie skutočnosti, týkajúce sa jeho života a smrti. Zvláštne, dívať sa do vnútra tela mladého deväťnásťročného faraóna, vidieť jeho zlomeninu nad ľavým kolenom, ktorá bola s následnou otravou krvi pravdepodobnou príčinou jeho úmrtia, bezchybný chrup, dívať sa do vnútra jeho lebky.
Prejdeme bez väčšieho záujmu ešte cez oddelenie suvenírov, ktoré je plné turistov, unavení z vydýchaného vzduchu a množstva zrakových informácii, ale plní dojmov, ktoré v nás zostanú celý náš život.
Výstava je otvorená do 28.septembra. Veľa času na váhanie už nemáte, ale keď si ju pozriete, určite budete spokojní.