Muž, ktorý sadil stromy

Keď som dopozerala tento poetický film, stíchla som a z dojatia mi vyhŕkli slzy. Žiadné slová, ktoré ma v tej chvíli napadali, neboli dosť silné, aby vyjadrili oceán  emócii, plný radosti a znovuzrodenej nádeje vo veľkosť človečenstva. Posolstvo filmu zasiahlo aj mňa. Traduje sa, že po jeho premiére na Medzinárodnom festivale v r. 1987 znel sálou tridsaťminútový aplauz. Ani ten však nebol dostačujúci na prejavenie úcty a nadšenia obecenstva k tvorcovi filmu (Frédéric  Back) i hlavnej postave  Elzéardovi Bouffierovi. Film získal rad ocenení, vrátane Oscara za najlepší krátky animovaný film.

Písmo: A- | A+

„Aby ľudská bytosť odhalila svoje skutočné hlbinné kvality, človek musí mať šťastie dlhé roky sledovať jeho prácu. Ak v tejto práci nieto ani náznak egoizmu, ak ideál, ktorý touto prácou prežaruje, prýšti z bezpríkladnej šľachetnosti, ak je teda absolútne isté, že človek nečaká nijakú odmenu, ak navyše táto práca zanechá vo svete nezmazateľnú pečať, človek sa bez rizika omylu náhle ocitne pred nezabudnuteľným ľudským charakterom.” (Jean Giono – Muž, ktorý sadil stromy)

Odkedy francúzsky spisovateľ Jean Giono (1953) uverejnil svoju poviedku „Muž, ktorý sadil stromy", mnoho ľudí zaujímalo, uvažovalo, diskutovalo, či Elzéard Bouffier skutočne žil, alebo bol fiktívnou postavou. Rozmýšľala som o tom, či by táto skutočnosť umenšila pocity, ktoré vo mne film zanechal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie, nič sa nezmenilo, pretože príbeh pastiera Elzéarda vo mne ožil a pripomenul mi iných, ktorí tak ako on, skromne a v tichej radosti konali záslužnú trpezlivú prácu, aby pripravili krajší a šťastnejší svet pre druhých.

Pamätám si, keď som bola malé dievčatko, od skorej jari chodieval do našej záhrady starší pán v zelenom vojenskom kabáte s plátenou kapsou na pleci. Otec sa s ním vždy rád porozprával, pretože návštevník vedel veľmi veľa o stromoch a svoje skúsenosti nezištne odovzdával aj iným. Cítil to a hovorieval, že je potrebné vysádzať ovocné stromčeky a starať sa o ne. V záhrade si otvoril kapsu, vybral puzdrá so starostlivo uchovanými vrúbľami, označenými štítkami s názvom odrody, a s láskavou istotou vybral najvhodnejší konár. Vždy vedel, kde je správne miesto pre uchytenie nového vrúbľa. Potom starostlivo omotával lykom nové spojenie a nakoniec ho pretrel štepárskym voskom. Keď zaštepil všetky stromy, pobral sa do ďalšej ovocnej záhrady. Poznal ho snáď každý majiteľ rodinného domčeka v širokom okolí. Bolo ho možné vídavať po mnoho rokov, ako stojí medzi stromami v sadoch, záhradach a neúnavne zveľaďuje, kontroluje štiepky, zastriháva konáre. Jeho postava v zelenom kabáte patrila neodmysliteľne k času detstva a napĺňala ma pocitom spokojnosti, že o všetky stromy je dobre postarané.

SkryťVypnúť reklamu

Čas pokročil a v jednú jar záhrady navždy stratili vzácneho návštevníka.....

Ale šťavnaté a chutné plody jabloní, hrušiek, čerešní, sliviek, ringlôt či marhulí pripomínajú nezištné a veľkolepé dielo pána Stalmaška.

Anna Moravčíková

Anna Moravčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Vždy viem nájsť priestor, kde môžem slobodne lietať a byť šťastná. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDnes je opäť krásny deňPríroda chrámom jeKvety jabloníPoslovia radosti a svetlaFacilis descensus averniNeberme to až tak vážne!Mýtické bytosti a tvoryPostrehyOpýtaj sa detí

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu