Natura 2000 je základnou kostrou ochrany prírody v Európe. V jej priestore sa spoločná sústava chránených území začala vytvárať od roku 1992. Tvoria ju chránené vtáčie územia vymedzené podľa Smernice o vtákoch a pôvodné územia európskeho významu zahrnuté do národnej siete chránených území podľa Smernice o biotopoch. Prílohou oboch smerníc sú aj zoznamy vybraných druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.
Smernice boli prijaté s cieľom udržiavania biologickej rôznorodosti v rámci celej Európy vo väzbe na hospodárske, spoločenské a regionálne požiadavky.
Európska komisia pred pár dňami začala v celej únii verejnú konzultáciu ohľadom plnenia cieľov Smerníc. Zúčastniť sa jej dá len cez internetový dotazník, ktorý nájdete tu.Dotazník zverejnený na stránke EK je určený pre jednotlivcov i organizácie. Posledným dňom na jeho vyplnenie je 24. júl 2015.
Cieľom smerníc nie je chrániť, ale vytvárať podmienky pre ochranu biotopov a ohrozených druhov organizmov. Preto je obzvlášť dôležitá ich implementácia na území jednotlivých štátov. Okrem kvality výberu území a určenia predmetu ochrany je veľmi významné ich akceptovanie verejnosťou, ľuďmi, ktorí v chránených územiach žijú. Papierová ochrana neznamená nič, ak nie sú programy starostlivosti a schémy využitia územia. Keď nie sú jasne stanovené pravidlá hry, nastáva obrazne povedané, ľudová tvorivosť, možno aj neprimerané požiadavky ochranárov, svojské výklady v územnom plánovaní, pri starostlivosti o lesy a dotknutú krajinu. Výsledkom je namiesto spoločného cieľa rôzny lobing, výnimky na výnimky a investičné zámery nezosúladené s cieľmi udržateľného rozvoja Európy. A pritom úplne zbytočne.
Rozhodne treba viac pracovať s verejnosťou. Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.
Dňa 17.6. 2015 o 18,00 hod. vás preto pozývame na verejnú diskusiu k nastolenej téme. Bude sa konať v Liberálnom dome v Bratislave. Účasť prisľúbil europoslanec Richard Sulík, poslanec NR SR Mikuláš Huba, Emília Vavreková, právnička z kancelárie europoslanca v Bruseli, Jozef Ridzoň ornitológ a environmentalista, Radovan Kazda, analytik Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa venuje environmentálnej politike. Pozvaní sú aj zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR a organizátori kampane Hlas pre prírodu. Tešíme sa na vás.