Quo vadis ochrana prírody

Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Natura 2000 je základnou kostrou ochrany prírody v Európe. V jej priestore sa spoločná sústava chránených území začala vytvárať od roku 1992. Tvoria ju chránené vtáčie územia vymedzené podľa Smernice o vtákoch a pôvodné územia európskeho významu zahrnuté do národnej siete chránených území podľa Smernice o biotopoch. Prílohou oboch smerníc sú aj zoznamy vybraných druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.

Smernice boli prijaté s cieľom udržiavania biologickej rôznorodosti v rámci celej Európy vo väzbe na hospodárske, spoločenské a regionálne požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska komisia pred pár dňami začala v celej únii verejnú konzultáciu ohľadom plnenia cieľov Smerníc. Zúčastniť sa jej dá len cez internetový dotazník, ktorý nájdete tu.Dotazník zverejnený na stránke EK je určený pre jednotlivcov i organizácie. Posledným dňom na jeho vyplnenie je 24. júl 2015.

Cieľom smerníc nie je chrániť, ale vytvárať podmienky pre ochranu biotopov a ohrozených druhov organizmov. Preto je obzvlášť dôležitá ich implementácia na území jednotlivých štátov. Okrem kvality výberu území a určenia predmetu ochrany je veľmi významné ich akceptovanie verejnosťou, ľuďmi, ktorí v chránených územiach žijú. Papierová ochrana neznamená nič, ak nie sú programy starostlivosti a schémy využitia územia. Keď nie sú jasne stanovené pravidlá hry, nastáva obrazne povedané, ľudová tvorivosť, možno aj neprimerané požiadavky ochranárov, svojské výklady v územnom plánovaní, pri starostlivosti o lesy a dotknutú krajinu. Výsledkom je namiesto spoločného cieľa rôzny lobing, výnimky na výnimky a investičné zámery nezosúladené s cieľmi udržateľného rozvoja Európy. A pritom úplne zbytočne.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne treba viac pracovať s verejnosťou. Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Dňa 17.6. 2015 o 18,00 hod. vás preto pozývame na verejnú diskusiu k nastolenej téme. Bude sa konať v Liberálnom dome v Bratislave. Účasť prisľúbil europoslanec Richard Sulík, poslanec NR SR Mikuláš Huba, Emília Vavreková, právnička z kancelárie europoslanca v Bruseli, Jozef Ridzoň ornitológ a environmentalista, Radovan Kazda, analytik Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa venuje environmentálnej politike. Pozvaní sú aj zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR a organizátori kampane Hlas pre prírodu. Tešíme sa na vás. 

Anna Zemanová

Anna Zemanová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  154x

... aby Slovensko zostalo krásnou krajinou s bohatými prírodnými zdrojmi. V rokoch 2016 - 2020pPoslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a tímlíderka pre životné prostredie strany SaS Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu