Biomasaker, dva riadky v zákone

Povodne, zmena klímy, dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľstva aj toto sú dôsledky nezákonného využívania kvalitného dreva na spaľovanie v elektrárňach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Do parlamentu predkladáme novelu zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Drobná zmena § 2 ods. 12, písm. a) bod 5 upravuje definíciu biomasy. Upravuje formuláciu tak, aby sa za biomasu považovalo len drevo pochádzajúce z energetických porastov a z drevospracujúceho priemyslu. Túto úpravu si vyžiadal dopyt po „ekologickom“ palive, drevnej štiepke. V praxi by sa štiepka mala získavať len z konárov rýchlorastúcich energetických drevín. To je však oveľa náročnejšie ako zoštiepkovať celý zdravý strom , aj taký, ktorý by poslúžil v drevospracujúcom priemysle, napríklad na výrobu nábytku. Tieto praktiky potvrdila aj kontrola Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a následne udelila pokuty niektorým elektrárňam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elektrárne musia evidovať a nahlasovať Prehľad nakúpenej biomasy a Prehľad skutočne využitej (spotrebovanej) biomasy na účely výroby elektriny. Tu bývajú rozdiely . Praxou je, že elektrárne neuvádzajú pravdivé údaje o kvalitatívnej triede dreva používaného ako palivo na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Ak je biomasa vyrobená z dreva , tak okrem parametrov relatívnej vlhkosti vplývajúcej na výhrevnosť musí spĺňať aj podmienku zaradenia dreva podľa technických noriem. To určuje aj výšku dotácie. 

Ako sa hovorí, papier znesie všetko. Čože je to za problém napísať do hlásení, že drevná štiepka určená na výrobu štátom dotovanej kombinovanej výrobe elektriny a tepla je v kvalitatívnej triede VI, hoci je skutočnosť iná? Situácii v skutočnosti nahráva aj vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore obnoviteľných zdrojov energie, vysoko účinnej kombinovanej výroby a biometánu .

SkryťVypnúť reklamu

Špekulanti si cestičky našli. Získať štátom veľmi slušnú garantovanú dotáciu na výrobu elektriny z biomasy na úrovni 0,10049 eur/ kWh. V roku 2014 sa výkupné ceny drevnej štiepky pohybovali v rozmedzí 35,00 – 63,75 – 93,89 eur/t. Drevná štiepka sa stala zaujímavým obchodným artiklom.

Zistenia ÚRSO z roku 2014 boli také závažné, že museli byť vykonané opatrenia. Tie však stále nie sú dostatočné. Nie je možné zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva, a tak sa drevo získava všade tam, kde je ľahšie dostupné. Pretrváva nepomer medzi produkciou a spotrebou energetickej dendromasy, čo priamo ohrozuje existenciu lesov, vetrolamov, či brehových porastov. 

SkryťVypnúť reklamu

Dotácie tak nedeformujú len trh s energiou, ale zvyšujú cenu za elektrickú energiu v domácnostiach aj priemyselných podnikoch, ktoré sa dostávajú do nevýhody oproti zahraničiu.

A toto všetko pod rúškom ochrany životného prostredia, znižovania emisií a využívania obnoviteľných zdrojov. Nuž, ako sa dobrá myšlienka môže zvrhnúť na katastrofu až na úroveň bio masakru.

Drobná zmena v zákone prispeje k lepšej kontrole a k jednoznačnejšej identifikácii pôvodu drevnej štiepky. Pomôže, ak ju vládna koalícia nezastaví. Ide o dva riadky, 17 slov v zákone . Návrh nájdete ako tlač 135 na stránke parlamentu. 

Anna Zemanová

Anna Zemanová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  154x

... aby Slovensko zostalo krásnou krajinou s bohatými prírodnými zdrojmi. V rokoch 2016 - 2020pPoslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a tímlíderka pre životné prostredie strany SaS Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu