Keď je náš strach väčší ako medveď sám – časť II.

Medvede, ktoré si zvykli na ľudskú potravu a na ľahko dostupné krmivo na poliach v podhorí, človek odsúdil na smrť.

Keď je náš strach väčší ako medveď sám – časť II.
Správne opatrený včelín elektrickým ohradníkom. Vysoké Tatry. (Zdroj: archív: Zemanová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Momentálne nie je rozhodujúce, koľko medveďov na Slovensku. Rozhodujúce je množstvo medveďov, ktorých človek svojim správaním naučil prijímať ľudskú potravu z biologického a komunálneho odpadu, ktoré sa naučili požierať zakopané kadávery, ktoré si zvykli na potravu na vnadiskách v blízkosti sídel a na ľahko dostupné krmivo na poliach v podhorí. Tieto medvede človek odsúdil na smrť.

Zo štatistík vyplýva, že stretov s medveďmi nie je viac ako bolo v minulosti. Ale viac sa o nich hovorí a prirodzene sa ľudia boja. Medveď je šelma a obozretnosť a opatrnosť je na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to s útokmi

Situácie, za ktorých môže dôjsť k útoku a k zraneniu človeka sú najmä dve. Prvá sa môže stať vtedy, keď medveď reaguje v sebaobrane, pretože sa cíti ohrozený. Druhý prípad nastáva, keď je medveď zvyknutý na ľudí a snaží sa od nich získať potravu.  

Niekoľko príkladov:                                                                                                                                                                            

  • Stret s medveďom počas poľovačky, kedy je zver vystresovaná hlukom zo streľby a prácou poľovníckych psov. Je to najmä v miestach, kde dochádza k intenzívnemu prikrmovaniu raticovej zveri. Často ide o jadrové krmivo, ale aj nevyužitý odpad z poľnohospodárskej a potravinárskej výroby. V tých miestach si medvede privykajú na neprirodzený druh potravy a následne ju vyhľadávajú aj v blízkostí ľudských sídel. Dochádza k zmene ich správania, k strate plachosti pred človekom. Označujú sa ako synantropné medvede. Pri synantropných medveďoch vždy existuje veľké riziko nebezpečného stretu. Medveď sa vo väčšine prípadov cíti ohrozený a reaguje útokom. V žiadnom prípade však nemá záujem človeka zabiť. Tieto medvede sú  človekom odsúdené na smrť...

  • K stretom sú vystavení aj lesníci, ktorí vykonávajú svoju prácu  pri realizácii lesníckej činnosti. Medveď je prekvapený vo svojom prirodzenom prostredí, môže sa cítiť ohrozený, alebo ochraňuje mláďatá.

  • Podľa poznatkov z praxe k stretom s turistami a k útokom najmä v prípadoch, keď sa ľudia pohybujú mimo turistických chodníkov, zo zvedavosti sa približujú k mláďatám medveďa, resp. z blízka skúmajú medvedie brlohy alebo ho vyrušia pri potrave.

  • Preukázateľným dôvodom pohybu medveďa v intravilánoch je nedisciplinované nakladanie s biologickým a komunálnym odpadom. Pre medveďa sú to ľahko dostupné pochúťky. Po skúsenostiach z Vysokých Tatier, kde sa v priebehu roku 2021 – 2022 dôsledne zabezpečili kontajnerové stojiská, problém s medveďmi v tejto lokalite prakticky zmizol. Stálo to ale život 2 medveďov a 4 mláďatá sa dostali do ľudského zajatia.

Každopádne v prípade výskytu medveďa v neobvyklých lokalitách, v intraviláne, či na okraji obcí je správne, ak sú občania upovedomení zo strany samospráv a najmä poučení, ako sa majú správať. To, že bol medveď niekde v prirodzenom prostredí videný, neznamená automaticky, že je nebezpečný.

SkryťVypnúť reklamu

Ruka v ruke musí ísť aj osveta a pomoc, aby sa z migrujúceho medveďa nestal medveď synantropný.

Aké sú základné pravidlá pri strete s medveďom hnedým?

Nájdete ich na stránke zásahového tímu: https://omedvedoch.sk/

  • Pri nečakanom strete s medveďom (na bližšie ako 100 metrov) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od medveďa. Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to ani v prípade, že sa zdá pokojný.

  • Medveďovi sa nepozerajte priamo do očí, pretože to je pre neho znakom agresie. Medveď vztýčený na zadných nohách neútočí, ale sa snaží získať lepší prehľad. Nejde o agresívnu pozíciu. Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa zviera stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku. Väčšinou sa ale končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu.

  • Ak medveď naozaj zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu. Človek by si mal ľahnúť na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu až pokiaľ medveď neodíde. Ak medveď človeka prevráti, mal by sa znova dostať do pôvodnej polohy, aby mal brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už človek nie je hrozbou. Aktívna obrana, súboj s medveďom môže predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia. Účinným nástrojom pre odplašenie útočiaceho alebo agresívneho medveďa je bežne dostupný paprikový sprej. Sprej vytvorí medzi osobou a medveďom ochrannú clonu z oleja z červenej papriky - kapsaicínu. Ten spôsobí dočasný opuch sliznice očí, nosa a pľúc. Sprej proti medveďovi je efektívnejší než strelná zbraň aj vtedy, ak sa už chystá zaútočiť.

  • Keď sa človek nachádza v lese sám, mal by svoju prítomnosť medveďovi oznámiť napríklad rozhovorom,  pískaním, tlieskaním alebo spievaním. Ak medveď o človeku vie, spravidla sa mu vyhne. Aktivita medveďov narastá za súmraku a klesá na úsvite. Ak sa chce človek vyhnúť stretu s medveďom, mal by obmedziť pohyb v horách pred svitaním a za súmraku a mal by sa pohybovať výlučne po turistických chodníkoch, kde je väčší pohyb ľudí. V prípade, že sa prechodu cez húštinu nemôžete z akéhokoľvek dôvodu vyhnúť, zastaňte a upozornite na svoju prítomnosť skôr, ako sa do hustého porastu dostanete. Počkajte pár minút a dožičte tak medveďovi čas na jeho pokojný odchod. Na svoju prítomnosť by mal človek upozorniť medveďa aj v prípade hmly, silného dažďa či v okolí rieky. To platí aj pre cyklistov, ktorí sa často potichu a rýchlo môžu dostať do blízkosti medveďa  a ho vyrušiť.

ČO NAVRHUJEME?  Aké opatrenia treba urobiť rýchlo a bez otáľania v prípade výskytu synatropných medveďov?

Obce, poľovníci, chovatelia, poľnohospodári a aj ochranári sa musia dôsledne riadiť schválenými postupmi v Programe starostlivosti o medveďa hnedého.

Čo to znamená?

  • Posilniť akcieschopnosť zásahového tímu a zlepšiť vzájomnú komunikáciu. Málokto má uložené telefónne číslo zásahového tímu, ale každý si pamätá číslo 158 – štátna polícia alebo 159 – obecná/mestská polícia a v neposlednom rade v krízovej situácii môžete volať aj 112.  Hlásenie treba podať aj v prípade výskytu medveďa v blízkosti ľudí alebo na neobvyklom mieste. Policajti sa spoja s ostatnými zložkami a situáciu vyhodnotia.

  • Zásahový tím má všetky kompetencie aby rozhodol aký postup zvolia. Majú kompetencie a môžu použiť aj krajné riešenie.

  • V prípade permanentného poškodzovania majetku poľnohospodárom, alebo chovateľom či včelárom je v Programe starostlivosti nastavený plán „B“. V regiónoch musia začať fungovať Komisie  pre ochranu a manažment medveďa hnedého[1]. Tie majú v kompetencii minimálne raz za rok, a to v termíne do 15. januára každoročne posúdiť návrhy a žiadosti o odchyt alebo odstrel medveďa. V minulých rokoch Komisie neexistovali a žiadosť na odstrel konkrétnych jedincov medveďa v ostatných rokoch neprišla vraj ani jedna. Tak sme boli informovaní na Výbore pre pôdodhospodárstvo a životné prostredie NRSR.

  • Ministerstvo životného prostredia SR by malo ešte v tomto roku stanoviť skrátený termín na podávanie žiadostí, aby Komisie mohli konať a aby sa stihlo vydať právoplatné rozhodnutie o prípadnom povolení odlovu konkrétnych jedincov, a to ešte v tomto roku. Medveďa hnedého možno loviť len v čase od 1. júla do 30. novembra v uznaných poľovných revíroch, ktoré splnili podmienky na lov a bola im povolená výnimka. To znamená, že ak v niektorej lokalite je potrebné odloviť konkrétne jedince, všetci účastníci konania musia reagovať rýchlo. Menej tlačových besied, ale postupovať podľa schválených procesov.

  • Musíme zlepšiť dostupnosť finančnej podpory na vybudovanie  účinných opatrení preventívnych opatrení na zabránenie škôd spôsobených medveďom hnedým.  Ich účinná realizácia a funkčnosť je najlepšou prevenciou na zamedzenie neželaných stretov s medveďmi a tiež podmienkou na poskytnutie náhrady škody. Zdroj financovania je dostupný cez Environmentálny fond.

  • Environmentálny fond musí promptne reagovať na vzniknutú situáciu a nastaviť výzvy na dotácie na realizáciu všetkých preventívnych opatrení uvedených v Programe starostlivosti o medveďa hnedého. Tak ako sa to podarilo zvládnuť pri odpadových nádobách, tak to musí ísť aj so zabezpečením opatrení pre chovateľov hospodárskych zvierat, včelárov a ovocinárov. Je potrebné upraviť rozsah oprávnených žiadateľov a nastaviť podmienky tak, aby mohli peniaze čerpať aj samostatne hospodáriaci roľníci a fyzické osoby, či už priamo, alebo prostredníctvom Štátnej ochrany prírody SR. alebo cez Správy Národných parkov.

Ak máte záujem vidieť aj aktuálne štatistiky o medveďovi hnedom kliknite na môj prvý blog.

Doplnené: V roku 2022 odstránil zásahový tím z populácie 7 jedincov medveďa hnedého s nezvratnou zmenou správania a vr oku 2023 doposiaľ to boli 4 jedince.

SkryťVypnúť reklamu

 [1] V územiach  NAPANTu, NP Muránska planina, CHKO Poľana, - CHKO Cerová vrchovina, CHKO Štiavnické vrchy, CHKO Ponitrie, NP Veľká Fatra, NP Malá Fatra, CHKO Strážovské vrchy, CHKO Kysuce, CHKO Horná Orava, TANAP, PIENAP, NP Poloniny, CHKO Vihorlat, CHKO Východné Karpaty, CHKO Latorica, NP Slovenský raj, NP Slovenský kras, RCOP Prešov  majú byť zriadené samostatné Komisie pre ochranu a manažment medveďa hnedého. V Komisii majú zastúpenie ŠOP SR, Slovenská poľovnícka komora, užívatelia poľovných revírov u ktorých je predpoklad že budú v konkrétnom roku loviť medveďa hnedého, - okresné úrady (pozemkový a lesný odbor, odbor opravných prostriedkov, odbor starostlivosti o životné prostredie), miestna samospráva, vlastníci, nájomcovia a správcovia pozemkov, na ktorých vznikali škody za predchádzajúce obdobie, regionálne poľnohospodárske a potravinové komory,  vedecko-výskumné inštitúcie ale aj mimovládne organizácie a iné relevantné organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Anna Zemanová

Anna Zemanová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  154x

... aby Slovensko zostalo krásnou krajinou s bohatými prírodnými zdrojmi. V rokoch 2016 - 2020pPoslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a tímlíderka pre životné prostredie strany SaS Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu