
Po neopakovateľných zážitkoch z atraktívnych podujatí v zahraničí členovia Klubu slovenských turistov Telovýchovnej jednoty Calex Zlaté Moravce sa vracajú do našich slovenských hôr, kde začínali organizovať tie najkrajšie turistické podujatia.
Za nekvalitné fotografie sa ospravedlňujem. Sú skenované zo 40 ročných diapozitívov pod ktoré sa podpísal zub času.

Prvé túry smerovali na Veľký Inovec, Benát a do nenápadného pohoria Tribeč, ktorý je mimoriadne bohatý na turistické zaujímavosti. V našich horách možno nájsť množstvo osobitých prírodných krás, husté lesy, strmé skalnaté bralá, tiché doliny a čistý horský vzduch, ktoré si každý zamiluje. A v chránených krajinných oblastiach z botanického a zoologického hľadiska je stále čo objavovať.



OT TJ Calex začínal v novom roku svoju činnosť tradičným Novoročným výstupom na Benát po značkovanom chodníku zo Žitavian cez Priehonskú a Hradeckú lúku. V roku 1989 to bol už V. ročník, ktorého sa zúčastnili aj členovia TOM Calex pod vedením Mgr. Dušana Kramára. Mládežníci sa v tom čase pripravovali na zimný zraz turistov na Muránskej planine. Časť turistov pokračovala z Benátu na Veľký Inovec, odkiaľ OT TJ Slávia absolvovala prechod z Veľkej Lehoty na Veľký Inovec na stretnutie s redaktormi časopisu Štart. Turistické podujatie bolo prvýkrát zaradené do okresného ročného plánu ČSZTV.


K najkrajším zimným turistickým podujatiam patrili spoločné lyžiarske túry s MO KST Zlaté Moravce z Veľkej Lehoty na Veľký Inovec. Dobré snehové podmienky využívali najmä rodiny s deťmi na zasnežených svahoch a zjazdovkách Rekreačného strediska Drozdovo. Zimné turistické stredisko nad Novou Baňou, ktoré v súčasnosti patrí k turistickým atrakciám bieleho športu, malo vybudované už v roku 2000 dva najdlhšie lyžiarske vleky na Slovensku.
Bývalé Rekreačné stredisko TJ Calex na Drozdove je známym strediskom organizovania celoslovenských pretekov psích záprahov o Slovenský pohár. Bežecká trasa 8 a12 km vedie cez chalupársku osadu Krtinová, popod chatu na Veľkom Inovci, lesom a lúkou Loksová. V celoslovenskom meradle sú to podujatia predchádzajúce Európskemu poháru psích záprahov na Donovaloch.






Lyžiarska turistika
(Časť príspevku Jozefa Blašku z calexáckych novín v roku 1988)
„...Komu prirástlo bežecké lyžovanie k srdcu, ťažko sa ho vzdá aj v pokročilom veku. Veľa z nás ešte neobjavilo čaro bielej stopy, ktorá je prístupná pre každého.
Po uplynulej slabej zime prichádza nová turistická sezóna, ktorá sa ukazuje priaznivo. V okolí Zlatých Moraviec, v Tribečskom a Inoveckom pohorí sú dobré snehové podmienky pre lyžovanie. Preto verím, že v nastávajúcej lyžiarsko-turistickej sezóne privítame medzi nami ďalších priaznivcov bežeckého lyžovania.“






Starohutský vodopád nachádzajúci sa neďaleko Drozdova nad obcou Stará Huta je jedným z najmohutnejších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch a vyhľadávanou turistickou atrakciou Pohronského Inovca, Jeho vody padajúce z výšky 5 metrov do skalného amfiteátra bývajú najpôsobivejšie v jarnom období, kedy má vodopád najmohutnejší prietok. Vznikol tektonickým poklesom krýh, čím sa vytvoril terénny skok so stenou lokálne až 10 m vysokou. K Národnej prírodnej pamiatke Vojšína vedie náučný turistický chodník. Vo vodnom toku Starohutského vodopádu žije dnes už vzácny rak čierny. Z vtáctva sa tu vyskytuje ďateľ prostredný, drozd čierny, kukučka obyčajná, oriešok, sýkorka veľká, trasochvost biely a vodnár obyčajný. Zo živočíchov jašterica múrová a salamandra.



V Pohronskom Inovci je množstvo príťažlivých miest a zákutí, s ktorými sa príroda pohrala svojou nevšednou tvorivosťou a fantáziou. V každom z nich zanechala diela neopakovateľnej krásy.




100 rokov organizovanej turistiky II.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Výbor KST Zlaté Moravce, História organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach
Jozef Blaško Voláme vás do našich kruhov, Podnikové noviny Calex, r. 1968
Jozef Blaško Lyžiarska turistika Podnikové noviny Calex, r. 1988