
Po organizačných zmenách, ktoré prebehli v telovýchovných jednotách ČSZTV a nových nástupníckych organizáciách Slovenského združenia telesnej kultúry, KST pri TJ Calex pokračuje vo svojej doterajšej úspešnej činnosti plánovanými turistickými podujatiami.
Turisti zorganizovali v roku 1991 výstup na najkrajší vrch Vysokých Tatier Kriváň, prechod západnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach a zimný výstup na Drienok vo Veľkej Fatre s turistami KST TJ Dynamo Diviaky. Na prahu zimnej turistickej sezóny absolvovali 11 podujatí zamerané na nenáročné turistické akcie, ku ktorým patrili návšteva Banskej Štiavnice s výstupom na Sitno, Zimný prechod Inoveckým pohorím na bežkách, IX. ročník prechodu hrebeňom Malej Fatry, XIV. ročník Tribečskej 50, XVI. ročník Slovenského stretnutia veteránov na Panskej Javorine v Považskom Inovci.
Po prenocovaní v stanoch autokempingu na Donovaloch sa skoro ráno vydali na dvojdňovú nízkotatranskú hrebeňovku štyria členovia klubu v zložení Vincent Meňhert, Čeňek Meňhert, Miroslav Šabík a Anton Kaiser. Cesta hrdinov SNP po červenej turistickej značke je považovaná za jeden z najkrajších úsekov nízkotatranskej prírody, ktorá spočiatku vedie trávnatým Hiadeľským sedlom až po najväčšie prevýšenie celej trasy Prašivú. Príjemnými tôňami smrekových lesov vystúpili na hôľnatý chrbát Kečky a nevýrazným vrcholom Hadlanky na strmý Kozí chrbát. Mohutná hora sa vyznačuje mimoriadne bujnou kosodrevinou, ktorou sa kľukatí úzky chodník až na široký chrbát Malej Chochule a končí na vrcholovej kóte Prašivej Veľká Chochula. Prekonaním Košariska viedla cesta cez Skalku, Veľkú a Latiborskú hoľu, Chabenec, Zámotskú hoľu a Jasenianskou dolinou do sedla Ďurkovej. K prvým zážitkom z túry patrilo stretnutie s množstvom kamzíkov na kotliskách, ktoré bolo možné pozorovať takmer z bezprostrednej blízkosti. Ďalšie putovanie hrebeňom viedlo cez Poľanu, Dereše, rušný Chopok, Konské až po dominantu Nízkych Tatier Ďumbier (2043 m), kde sme na chate M. R. Štefánika prenocovali. Nasledujúci deň nás čakalo prekonávanie ďalších kopcov na hrebeni Nízkych Tatier a to Králičky, Lajštroch, Rovinky až na Čertovicu, kde po 56 km končil náš prechod najkrajšou časťou hrebeňa Nízkych Tatier.

Vrcholovým turistickým podujatím roka 1991 bol výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach. Ráno po daždivej noci sme sa v sprievode horských vodcov TANAP Dominika Michalíka a Ladislava Kynca vydali zo Sliezkeho domu vo Velickej doline Tatranskou magistrálou do Batizovskej doliny. Po rozplynutí rannej hmly nás vítala najskôr slnkom zaliata veža Kostolíka a žulové bralá Zadného Gerlachu.





Prekonaním Batizovského plesa sme pokračovali horolezeckou strminou Batizovskej próby vybavenou reťazami a stúpačkami v šmykľavých skalách so stekajúcimi potôčikmi z roztápajúceho sa snehu v žľaboch Gerlachu. Náročný výstup s veľkým prevýšením pokračoval až do zasneženého Batizovského žľabu a ďalším prevýšením na rozoklanú plošinu Gerlachovského štítu (2655 m). Kráľ Tatier nás vítal nádherným slnečným počasím s výnimočnými výhľadmi takmer na všetky tatranské štíty, ktoré sa vynárali v oblakoch. Vrcholová kóta Gerlachu leží v juhovýchodnej rázsoche Gelachovského štítu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo a pokračuje hrebeňom na Kolový štít.







Po zaspievaní slovenskej národnej hymny sme sa rozlúčili s Gerlachom a pri zostupe do Batizovskej doliny vyžívali v posledných pohľadoch na neopakovateľné scenérie tatranskej prírody, do ktorej sa začínala vkrádať opäť hmla. Výstup na Gerlach, ktorý končil vo Vyšných Hágoch, absolvovali Miroslav Valkovič, Vladimír Holečka, Vincent Meňhert, Miroslav Šabík, Miroslav Krnáč, Miroslav Korytár, Vojtech Truchlík, Jozef Hajnovič a Anton Kaiser.



Z množstva podujatí, ktoré zorganizovali turisti MO KST Zlaté Moravce pre žiakov ZŠ v roku 1991, bolo slávnostné ukončenie mesiaca aktivít v Bojniciach pod názvom 101 hradov a zámkov Slovenska pod záštitou Ministerstva kultúry SR pri poznávaní histórie a kultúrnych pamiatok našej vlasti. Pri príležitosti 57. výročia SNP položili veniec vďaky k pamätníku na Krtinovej v Pohronskom Inovci, ktorého sa zúčastnil dlhoročný člen protifašistického odboja Eugen Štift.

Začiatkom roka 1992 calexácki turisti navštívili Čertovu skalu v NPR Boky, ktorá sa nachádza na južnom okraji Kremnických vrchov. Ojedinelý prírodný výtvor v strednej Európe vznikol eróziou obrovskej sopečnej andezitovej bomby. Predmetom NPR je ochrana teplomilných lesostepných spoločenstiev s výskytom vzácnych druhov fauny a flóry.


Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
Súvisiaci článok: Gerlach: https://blog.sme.sk/antonkaiser/cestovanie/gerlach