100 rokov organizovanej turistiky XIV.

Po zmenách v TJ a nástupníckych organizáciách SZTK, KST pri TJ Calex pokračuje vo svojej doterajšej úspešnej činnosti

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Turisti TJ Celex na Gerlachu
Turisti TJ Celex na Gerlachu (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po organizačných zmenách, ktoré prebehli v telovýchovných jednotách ČSZTV a nových nástupníckych organizáciách Slovenského združenia telesnej kultúry, KST pri TJ Calex pokračuje vo svojej doterajšej úspešnej činnosti plánovanými turistickými podujatiami.

Turisti zorganizovali v roku 1991 výstup na najkrajší vrch Vysokých Tatier Kriváň, prechod  západnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach a zimný výstup na Drienok vo Veľkej Fatre s turistami KST TJ Dynamo Diviaky. Na prahu zimnej turistickej sezóny absolvovali 11 podujatí zamerané na nenáročné turistické akcie, ku ktorým patrili návšteva Banskej Štiavnice s výstupom na Sitno, Zimný prechod Inoveckým pohorím na bežkách, IX. ročník prechodu hrebeňom Malej Fatry, XIV. ročník Tribečskej 50, XVI. ročník Slovenského stretnutia veteránov na Panskej Javorine v Považskom Inovci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prenocovaní v stanoch autokempingu na Donovaloch sa skoro ráno vydali na dvojdňovú nízkotatranskú hrebeňovku štyria členovia klubu v zložení Vincent Meňhert, Čeňek Meňhert, Miroslav Šabík a Anton Kaiser. Cesta hrdinov SNP po červenej turistickej značke je považovaná za jeden z najkrajších úsekov nízkotatranskej prírody, ktorá spočiatku vedie trávnatým Hiadeľským sedlom až po najväčšie prevýšenie celej trasy Prašivú. Príjemnými tôňami smrekových lesov vystúpili na hôľnatý chrbát Kečky a nevýrazným vrcholom Hadlanky na strmý Kozí chrbát. Mohutná hora sa vyznačuje mimoriadne bujnou kosodrevinou, ktorou sa kľukatí úzky chodník až na široký chrbát Malej Chochule a končí na vrcholovej kóte Prašivej Veľká Chochula. Prekonaním Košariska viedla cesta cez Skalku, Veľkú a Latiborskú hoľu, Chabenec, Zámotskú hoľu a Jasenianskou dolinou do sedla Ďurkovej. K prvým zážitkom z túry patrilo stretnutie s množstvom kamzíkov na kotliskách, ktoré bolo možné pozorovať takmer z bezprostrednej blízkosti. Ďalšie putovanie hrebeňom viedlo cez Poľanu, Dereše, rušný Chopok, Konské až po dominantu Nízkych Tatier Ďumbier (2043 m), kde sme na chate M. R. Štefánika prenocovali. Nasledujúci deň nás čakalo prekonávanie ďalších kopcov na hrebeni Nízkych Tatier a to Králičky, Lajštroch, Rovinky až na  Čertovicu, kde po 56 km končil náš prechod najkrajšou časťou hrebeňa Nízkych Tatier.

SkryťVypnúť reklamu
Turisti po prechode západným hrebeňom Nízkych Tatier na Ďumbieri (2043 m)
Turisti po prechode západným hrebeňom Nízkych Tatier na Ďumbieri (2043 m) (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Vrcholovým turistickým podujatím roka 1991 bol výstup na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach. Ráno po daždivej noci sme sa v sprievode horských vodcov TANAP Dominika Michalíka a Ladislava Kynca vydali zo Sliezkeho domu vo Velickej doline Tatranskou magistrálou do Batizovskej doliny. Po rozplynutí rannej hmly nás vítala najskôr slnkom zaliata veža Kostolíka a žulové bralá Zadného Gerlachu.

Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách
Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Podpis horských vodcov TANAPU s ktorými sme vystúpili 21. septembra 1991 na Gerlach
Podpis horských vodcov TANAPU s ktorými sme vystúpili 21. septembra 1991 na Gerlach (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Turisti TJ Calex a Votech Truchlík z KST MO Zlaté Moravce
Turisti TJ Calex a Votech Truchlík z KST MO Zlaté Moravce (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Batizovské pleso pod žulovými bralami Zadného Gerlachu
Batizovské pleso pod žulovými bralami Zadného Gerlachu (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Naši horskí sprievodcovia TANAP, Dominik Michalík a Ladislav Kync
Naši horskí sprievodcovia TANAP, Dominik Michalík a Ladislav Kync  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Prekonaním Batizovského plesa sme pokračovali horolezeckou strminou Batizovskej próby vybavenou reťazami a stúpačkami v šmykľavých skalách so stekajúcimi potôčikmi z roztápajúceho sa snehu v žľaboch Gerlachu. Náročný výstup s veľkým prevýšením pokračoval až do zasneženého Batizovského žľabu a ďalším prevýšením na rozoklanú plošinu Gerlachovského štítu (2655 m). Kráľ Tatier nás vítal nádherným slnečným počasím s výnimočnými výhľadmi takmer na všetky tatranské štíty, ktoré sa vynárali v oblakoch. Vrcholová kóta Gerlachu leží v juhovýchodnej rázsoche Gelachovského štítu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo a pokračuje hrebeňom na Kolový štít.

SkryťVypnúť reklamu
Výstup na horu z Batizovskej doliny
Výstup na horu z Batizovskej doliny (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prvé výhľady na hory z Batizovskej próby
Prvé výhľady na hory z Batizovskej próby (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prechod Batizovským žľabom
Prechod Batizovským žľabom (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pohľad do Velickej doliny
Pohľad do Velickej doliny (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Gerlachovský kotol
Gerlachovský kotol (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z najkrajších výhľadov na ľadový štít
Jeden z najkrajších výhľadov na ľadový štít (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Panoráma výhľadov na ďalšie štíty Tatier
Panoráma výhľadov na ďalšie štíty Tatier  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po zaspievaní slovenskej národnej hymny sme sa rozlúčili s Gerlachom a pri zostupe do Batizovskej doliny vyžívali v posledných pohľadoch na neopakovateľné scenérie tatranskej prírody, do ktorej sa začínala vkrádať opäť hmla. Výstup na Gerlach, ktorý končil vo Vyšných Hágoch, absolvovali Miroslav Valkovič, Vladimír Holečka, Vincent Meňhert, Miroslav Šabík, Miroslav Krnáč, Miroslav Korytár,  Vojtech Truchlík, Jozef Hajnovič a Anton Kaiser.

Rozlúčka s prekrásnou tatranskou prírodou
Rozlúčka s prekrásnou tatranskou prírodou (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vyúčtovanie za výstup na Gerlach a rozlúčka s horskými vodcami
Vyúčtovanie za výstup na Gerlach a rozlúčka s horskými vodcami (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Z množstva podujatí, ktoré zorganizovali turisti MO KST Zlaté Moravce pre žiakov ZŠ v roku 1991, bolo slávnostné ukončenie mesiaca aktivít v Bojniciach pod názvom 101 hradov a zámkov Slovenska pod záštitou Ministerstva kultúry SR pri poznávaní histórie a kultúrnych pamiatok našej vlasti. Pri príležitosti 57. výročia SNP položili veniec vďaky k pamätníku na Krtinovej v Pohronskom Inovci, ktorého sa zúčastnil dlhoročný člen protifašistického odboja Eugen Štift.

SkryťVypnúť reklamu
Čertova skala v NPR Boky
Čertova skala v NPR Boky (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Začiatkom roka 1992 calexácki turisti navštívili Čertovu skalu v NPR Boky, ktorá sa nachádza na južnom okraji Kremnických vrchov. Ojedinelý prírodný výtvor v strednej Európe vznikol eróziou obrovskej sopečnej andezitovej bomby. Predmetom NPR je ochrana teplomilných lesostepných spoločenstiev s výskytom vzácnych druhov fauny a flóry.

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
V NPR Boky spoločne s turistami MO KST Zlaté Moravce
V NPR Boky spoločne s turistami MO KST Zlaté Moravce  (zdroj: Foto. Anton Kaiser)

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Súvisiaci článok: Gerlach: https://blog.sme.sk/antonkaiser/cestovanie/gerlach

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu