
Ďalšie túry roka viedli do hôr Tribeča a Pohronského Inovca pre poznávanie prírodných krás a historických pamiatok horného Požitavia.
Po usporiadaní 20.ročníka Hviezdicového výstupu z Tekovských Nemiec na Veľký Inovec pri príležitosti 62.výročia SNP s členmi KST Pyramída Nitra a starostom obce Hronského Beňadika Stanislavom Lopúchom bolo zaujímavým podujatím zorganizovanie 4. ročníka mládežníckeho výstupu na Benát.
Na vydarenom podujatí so zážitkami v prekrásnej prírode sa zúčastnilo vyše 150 detí z okolitých škôl. Za najväčšiu účasť na podujatí získali Pohár primátorky mesta Ing. Serafíny Ostrihoňovej žiaci zo ZŠ na Mojmírovej ulici. Organizátor Mesto Zlaté Moravce pod záštitou primátorky, MO KST, Centra voľného času Spektrum odmenil každého účastníka podujatia nálepkou novootvorených Požitavských cyklotrás.
Na Základnej škole v Jedľových Kostoľanoch na 18. ročníku turistického pochodu Čertovskej 30-ky privítal predseda miestneho Turistického oddielu mládeže Čerti Rudolf Bošiak starostu obce Jozefa Ďuriača, turistov z KST Pyramída Nitra, Zlatých Moraviec a okolia. V programe tohtoročnej túry bola návšteva jaskyne Kamenec nad Lukáčovým štálom a putovanie Ponitrianskou magistrálou červeno značkovaným chodníkom a lesnými zvážnicami svahmi Brezového vrchu a rozľahlými lúkami Lopaty k strmým stráňam Lámanín a na Debnárovom štále návštevou Jazvinskej jaskyne. Do Jedľových Kostolian sa turisti vrátili cez Vojšín, Kuchyňu, Bujakov vrch, Veľkú Lehotu, kde organizátor podujatia odmenil všetkých účastníkov tradičným pohostením.









Ďalšia víkendová túra viedla na jeden z našich najbližších stredovekých hradov Tribeča, zrúcaniny gotického hradu Hrušov, ktorý leží v severovýchodnej časti Žitavskej pahorkatiny v doline Hontianskeho potoka, z Topoľčianok cez Košiar, Zámocký háj po hrebeni Skalky. Hlavným poslaním hradu bolo stráženie obchodnej cesty spájajúcej Požitavie s Ponitrím. Zrúcaniny stredovekej pamiatky vítali účastníkov jesennej vychádzky vyčistené od lesných porastov, popadaných skál a rôznych komunálnych odpadkov skupinou mladých ľudí občianskeho združenia Leustach. Dobrovoľníci z OZ, ktorí zachraňujú architektonické kultúrne dedičstvo Nitrianskeho hradu, Kláštor Kamaldulov na Zobore, Oponickom hrade, Gýmeši ako aj na hrade Uhrovec a Lietava.








Na jeseň roku 2006 zlatomoraveckí turisti navštívili v Obyciach stálu expozíciu hornín a nerastov horného Požitavia a zahájili nultý ročník turistického pochodu po stopách zašlej slávy hnedouhľného baníctva v lokalite bane Viktória. Starostka obce pani Helena Filipčíková privítala turistov a Mgr. Gregora Turčana, zakladateľa jedinečnej expozície minerálov horného Požitavia v súčasnosti s najbohatšou zbierkou svojho druhu na Slovensku. Prvou túrou, na ktorej pán Turčan zúčastnil ako sprievodca, realizovala sa jeho myšlienka zachrániť posledné stopy chátrajúcich pozostatkov baníctva v našom regióne. Vďaka ústretovosti starostky obce vznikla nádej rozšírenia tohto projektu aj do iných oblastí pohoria Tribeč s pozostatkami banskej činnosti.
Severovýchodne od obce sa nachádza hnedouhoľná baňa mladšieho pôvodu otvorená okolo roku 1830, v ktorej sa dolovalo uhlie do roku 1922. V blízkosti bane vznikla robotnícka kolónia pozostávajúca z 28 obytných domov. Pred 1. svetovou vojnou bol majiteľom bane Kahelmann a počas vojny odkúpil Maďar Fônô, ktorý ju vlastnil až do prevratu v roku 1918. Potom sa bane ujal ruský emigrant, predtým miestny banícky lekár Litinský. Z hospodárskych príčin bola ťažba uhlia v roku 1922 zastavená. S obnovením ťažby sa začalo až v roku 1936, keď baňa prešla do vlastníctva Tomáša Baťu z Baťovian, ktorý zamestnával okolo 250 baníkov v trojsmennej prevádzke. Zásoby uhlia dosahovali 3 až 4 metrové hrúbky. Ťažilo sa ručne až do roku 1946, kedy baňu prevzalo riaditeľstvo handlovských uhoľných baní. Ťažba uhlia bola zastavená v roku 1949 pre nekvalitu uhlia a časté záplavy štôlní a obnoviť sa ju už nepodarilo ani v roku 1958.








K množstvu podujatí patril aj 1. ročník primátorského výstupu na Veľký Inovec za účasti členov MO KST Zlaté Moravce a starostov okolitých obcí. Na dominantnom vrchu Pohronského Inovca privítal predseda klubu Ľudovít Chládek primátorku mesta Zlatých Moraviec Ing. Serafínu Ostrihoňovú a starostov okolitých obcí. Na vyhliadke Veľkého Inovca primátorka sľúbila finančne podporiť realizáciu výstavby turistickej rozhľadne ako bývalá členka turistického oddielu podieľaním sa na rozvoji turistiky v našom regióne.










100 rokov organizovanej turistiky XLIII.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984
Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí
História uhoľnej bane Viktória a Michaeli, Obecná kronika Obýc