100 rokov organizovanej turistiky XVI.

Turisti KST TJ Calex absolvovali diaľkový pochod východnou časťou pohoria Nízkych Tatier z Čertovice na Kráľovu hoľu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Turisti zo Zlatých Moraviec na prechode východnou časťou Nízkych Tatier
Turisti zo Zlatých Moraviec na prechode východnou časťou Nízkych Tatier (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

V nasledujúcom roku absolvovali turisti KST TJ Calex diaľkový pochod východnou časťou pohoria Nízkych Tatier z Čertovice na Kráľovu hoľu, ktorá patrí s Kriváňom k najospevovanejším vrchom opradený mnohými legendami a povesťami. 

Na jeseň v roku 1992 po prenocovaní na chate Čertovica sa dvojdňovej 50 km náročnej túry s celkovým prevýšením 2000 m zúčastnili Vincent Meňhert, Čeňek Meňhert, Mário Ondreáš, Miroslav Šabík, Miroslav Krnáč a Anton Kaiser.

Posledné chvíle s chatárom na Čertovici
Posledné chvíle s chatárom na Čertovici  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Naša vysokohorská túra začínala po výstupe na horu Čertova svadba a pokračovala strmými svahmi cez rúbaniská k rázcestiu Za lenivou. Tu sme pokračovali hrebeňom pohoria červeno značkovaným chodníkom Cestou hrdinov SNP a lesnou zvážnicou hlbokým smrekovým lesom obchádzajúc vrch Končistá až do Bačúskeho sedla. Nádherné výhľady nás čakali až vo vyšších polohách Jánovho vrchu a pri prechode južnou časťou poľany Ramža až po záverečnú časť Sokolskej doliny. Krásne počasie nám umožňovalo pokochať sa výhľadmi aj z Havranej poľany a zo sedla Homôľky až na hory, kde sa začala dvíhať hmla. Pekné výhľady nás čakali aj na Oravcovej, Kolesárovej a mohutných svahoch Veľkej Vápenice, ktorá patrí k jednej z najkrajších častí nízkotatranskej hrebeňovky. Po náročnom výstupe zo sedla Veľkej Vápenice sme vystúpili na dominantný vrchol hory. Do večera sme pomaly zostupovali z Veľkej Vápenice kamenistým terénom do sedla Priehyba a rozsadlinou balvanov v širokom návrší Heľpianskeho vrchu až k zrubovej útulni na Andrejcovej s výdatným prameňom vody, kde sme prenocovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prvý deň nášho diaľkového pochodu po Ceste hrdinov SNP viedol 
trávnatými svahmi Čertovej svadby, Lajštrocha a Roviniek
Prvý deň nášho diaľkového pochodu po Ceste hrdinov SNP viedol trávnatými svahmi Čertovej svadby, Lajštrocha a Roviniek  (zdroj: Foto:Anton Kaiser)
Významný orientačný bod Homôľka, kde kedysi pôsobili 
viaceré partizánske jednotky
Významný orientačný bod Homôľka, kde kedysi pôsobili viaceré partizánske jednotky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Pod Zadnou hoľou
Pod Zadnou hoľou (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Cesta hrdinov SNP vedie horami a dolinami Slovenska
z Devína po Dukliansky priesmyk v dĺžke 762 km
Cesta hrdinov SNP vedie horami a dolinami Slovenska z Devína po Dukliansky priesmyk v dĺžke 762 km  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Orientácia pred výstupom na Veľkú Vápenicu
Orientácia pred výstupom na Veľkú Vápenicu  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Na hrebeni Kráľovohoľských Tatier v sedle Priehyba (1190 m)
Na hrebeni Kráľovohoľských Tatier v sedle Priehyba (1190 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Posledné prípravy pred ďalším pochodom na Kráľovu hoľu
Posledné prípravy pred ďalším pochodom na Kráľovu hoľu  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Ráno nás vítalo sychravé, zamračené a hmlisté počasie, ktoré nás sprevádzalo až do Ždiarskeho sedla pred výstupom na chrbát Bartkovej. Stálym monotónnym stúpaním sme prekonali Orlovú a po prechode Strednej hole nás už z diaľky vítala silueta vysielača a vrcholový triangulačný pylón na Kráľovej holi (1948 m), najvyššieho vrchu východnej časti Nízkych Tatier, ktorý je prameniskom najväčších slovenských riek, Čierneho Váhu, Hrona, Hnilca a Hornádu.  Záver nášho pochodu hrebeňom Nízkych Tatier končil vo Švermove prekonaním strminy Snehová jama a stráne posiatej kamennými balvanmi pozdĺž prameňa vodného toku Zubrovice.

SkryťVypnúť reklamu
Ráno nás vítalo sychravým počasím
Ráno nás vítalo sychravým počasím  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zo Ždiarskeho sedla cesta viedla riedkou smrečinou na chrbát Bartkovej
Zo Ždiarskeho sedla cesta viedla riedkou smrečinou na chrbát Bartkovej  (zdroj: Foto:Anton Kaiser)
Prechod Strednou hoľou
Prechod Strednou hoľou (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Spoločne na Orlovej (1839 m) v masíve Kráľovej hole
Spoločne na Orlovej (1839 m) v masíve Kráľovej hole  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kráľovou hoľou prechádzali v roku 1944-1945 viaceré 
partizánske jednotky
Kráľovou hoľou prechádzali v roku 1944-1945 viaceré partizánske jednotky  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
V cieli našej hrebeňovky Nízkymi Tatrami
V cieli našej hrebeňovky Nízkymi Tatrami  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vrchol Kráľovej hole je dôležitý triangulačný bod Slovenska s reliéfom na obelisku, 
ktorý pripomína udalosti SNP
Vrchol Kráľovej hole je dôležitý triangulačný bod Slovenska s reliéfom na obelisku, ktorý pripomína udalosti SNP  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Zlatomoraveckí turisti na Kráľovej holi (1948 m)
Zlatomoraveckí turisti na Kráľovej holi (1948 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Nasledujúci rok 1993 nebol o nič menej bohatý na množstvo ďalších zaujímavých turistických podujatí. Predsedníckeho postu KST TJ Calex po Martinovi Hermanovi sa ujíma dlhoročný aktívny turista Vincent Meňhert. Nastáva oživenie činnosti klubu pravidelnými cykloturistickými podujatiami, ktorých sa zúčastňujú aj neorganizovaní turisti.

Prvé jarné cyklotúry viedli Karlovou, Hlbokou a Nestašovou dolinou do Klížskeho Hradišťa, na Vrchhoru  a k Vozokanskému levovi. Počas zimnej turistickej sezóny sa calexácki turisti okrem domácich lyžiarskych podujatí zúčastnili Bielej stopy SNP 93 a nesúťažne vyskúšali kvalitné lyžiarske trate na Skalke, Kordíkoch  a Králikoch. Legendárny vytrvalostný pretek na bežkách Biela stopa SNP sa začal organizovať už od roku 1974 a na Slovensku sa stal najstarším masovým vytrvalostným behom na lyžiach v Kremnických vrchoch. Účasť na Bielej stope v roku 1993 zorganizoval pre takmer 50 turistov a rodinných príslušníkov s deťmi KST MO Zlaté Moravce za finančnej podpory Komisie pre využitie voľného času pri ZVO Calex. Bolo to vydarené podujatie, pretože toho roku zima skúpa na sneh v dejisku 20. ročníka Bielej stopy nijako neovplyvnila pekný zážitok. Dobré snehové podmienky na Skalke neprilákali ani tohto veľa milovníkov Bielej stopy, ktorých z roka na rok ubúda čo bolo vidieť aj na poloprázdnych parkoviskách. V bežeckých stopách kedysi súťažilo 6 tisíc a v roku 1993 už iba 900 bežkárov. Z turistov Zlaté Moravce pravidelne reprezentovali dvaja priami účastníci SNP Eugen Štift, Vladimír Marko a Jozef Opálený. V krásnom slnečnom počasí si každý vyskúšal svoje možnosti vyžitia sa v bielom športe buď sánkovaním, v zjazdovom lyžovaní, alebo na 5, 10 a v 20 km bežeckých tratí Lyžiarskej stopy zdravia. Z Krahúľ, geografického stredu Európy jedna skupina lyžiarov absolvovala náročný výstup na najvyšší vrch pohoria Flochovú. Druhá skupina turistov vystúpila ku chate na Skalke a vyskúšala výborné bežecké trate po Zlatej ceste až do sedla Tunel. Na vrchole Skalky – Suchej hory neopakovateľnú atmosféru pekného slnečného počasia dopĺňali krásne výhľady na Krížnu, Veľkú Fatru, Flochovú a do tichých zasnežených hlbokých dolín Kremnického pohoria. Za vydarené podujatie patrilo poďakovanie ZVO Calex a v nemalej miere priamemu organizátorovi podujatia Ľudovítovi Chládekovi.

SkryťVypnúť reklamu
Zlatomoravčania v dejisku 20. ročníka Bielej stopy SNP roku 1993
Zlatomoravčania v dejisku 20. ročníka Bielej stopy SNP roku 1993  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Účastníkov Bielej stopy SNP z roka na rok ubúda
Účastníkov Bielej stopy SNP z roka na rok ubúda  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
K najstarším veteránom Bielej stopy patril 
Vladimír Marko zo Zlatých Moraviec
K najstarším veteránom Bielej stopy patril Vladimír Marko zo Zlatých Moraviec  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Tiež, Eugen Štift zo Zlatých Moraviec a Jozef Opálený z Topoľčianok, 
ktorý absolvoval 22 ročníkov bežeckých pretekov Bielej stopy SNP
Tiež, Eugen Štift zo Zlatých Moraviec a Jozef Opálený z Topoľčianok, ktorý absolvoval 22 ročníkov bežeckých pretekov Bielej stopy SNP  (zdroj: Foto: Ľudovít Chládek)
Bežeckí lyžiari KST TJ Calex Zlaté Moravce na Bielej stope SNP v roku 1993
Bežeckí lyžiari KST TJ Calex Zlaté Moravce na Bielej stope SNP v roku 1993  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984,

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Nízke Tatry východ, Turistický sprievodca ČSSR, 1988

Ľudovít Chládek, Pre turistov priaznivé obdobie, TN 1993

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu