100 rokov organizovanej turistiky XXII.

Po prechode Poľanou viedli ďalšie túry do Vrátnej doliny, Krivánskou Fatrou, po Gemeri a hrebeňom Oravských Beskýd.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kaštieľ v Betliari
Kaštieľ v Betliari (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Po prechode Poľanou viedli ďalšie túry prírodnými krásami Vrátnej doliny, Krivánskou Fatrou, po Gemeri s kultúrno-poznávacím zájazdom a hrebeňom Oravských Beskýd.

V Malej Fatre uskutočnili turisti v roku 1995 zo Štefanovej prechod Hornými a Dolnými dierami, Poludňovými skalami a  z hlavného hrebeňa Krivánskej Fatry medzi Poludňovým grúňom a Veľkým Rozsutcom výstup na hôľny Stoh (1608 m). Na ďalšom podujatí vo Veľkej Fatre vystúpili na horský masív Japeň.

Pohľad zo Štefanovej na Malý a Veľký Rozsutec
Pohľad zo Štefanovej na Malý a Veľký Rozsutec  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Chata Vrátna a dolná stanica sedačkovej lanovky na Chleb (1647 m)
Chata Vrátna a dolná stanica sedačkovej lanovky na Chleb (1647 m)  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vrátna dolina je považovaná za najkrajšiu časť Malej Fatry
Vrátna dolina je považovaná za najkrajšiu časť Malej Fatry  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Rokliny Bieleho potoka sú popretkávané množstvom vodopádov
Rokliny Bieleho potoka sú popretkávané množstvom vodopádov (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Z valaskej kopaničiarskej obce zo 16. storočia Terchovej v osade u Jánošov, kde sa narodil Juro Jánošík v roku 1688, vedie turistický chodník do prekrásnej prírody Jánošíkových dier, dnes Horných, Dolných a Nových Dier.
Z valaskej kopaničiarskej obce zo 16. storočia Terchovej v osade u Jánošov, kde sa narodil Juro Jánošík v roku 1688, vedie turistický chodník do prekrásnej prírody Jánošíkových dier, dnes Horných, Dolných a Nových Dier.  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Vďaka finančnej podpory TJ Calex zorganizovali turisti autobusový zájazd na Gemer s návštevou Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Do jaskyne sa vchádza zaujímavou stavbou v tvare rotundy a prechádza do siení Mramorovej, Hviezdnej, Mliečnej cesty a Hlbokého dómu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou zastávkou kultúrno-poznávacieho zájazdu bola obec Štítnik so vzácnymi historickými pamiatkami, ku ktorým patrí Národná kultúrna pamiatka evanjelický kostol so stredovekými nástennými maľbami a bohato zdobeným interiérom. S veľkým záujmom turisti navštívili aj NKP kaštieľ v Betliari, ktorý obývali Andrássyovci do roku 1945, v ktorom sa nachádza bohatý dobový nábytok zo 17. až 19. storočia so zbierkami vzácnych obrazov, knižnica s viac ako 15 000 zväzkami literatúry, zbierka zbraní a poľovnícke trofeje. Ďalšia cesta viedla na hrad Krásna hôrka s prehliadkou muzeálnych zbierok, ktorý sa podarilo zrekonštruovať po požiari v roku 2012 do bývalej krásy.

SkryťVypnúť reklamu
Návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne
Návšteva Ochtinskej aragonitovej jaskyne  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Národná kultúrna pamiatka evanjelický kostol v obci Štítnik
Národná kultúrna pamiatka evanjelický kostol v obci Štítnik  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Máloktorá európska krajina sa môže pochváliť takým množstvom hradov, zámkov a kaštieľov ako Slovensko
Máloktorá európska krajina sa môže pochváliť takým množstvom hradov, zámkov a kaštieľov ako Slovensko  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kaštieľ v Betliari bol v roku 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku
a po rekonštrukcii získal medzinárodné ocenenie Europa Nostra
Kaštieľ v Betliari bol v roku 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a po rekonštrukcii získal medzinárodné ocenenie Europa Nostra  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Vstup prvou bránou do hradu Krásna hôrka
Vstup prvou bránou do hradu Krásna hôrka  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku
Jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Hradná kaplnka
Hradná kaplnka  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Okrem cyklotúr v Pohronskom Inovci a Tribeči uskutočnili turisti výlet na Hrušov aj s deťmi, na Benáte sa stretli aj tohto roku s turistami zo širokého okolia pri zapálení Vatry zvrchovanosti a zúčastnili sa 7. ročníka Partizánskym chodníkom po hrebeni Tribeča zo Zlatna na Skýcov.

V severnej časti Oravy na pohraničí s Poľskom absolvovali prechod hrebeňom Oravských Beskýd a vystúpili na dominantu hornej Oravy Babiu Horu (1725 m) a najvyšší vrch Oravských Beskýd Pilsko (1557 m). V Pohronskom Inovci vystúpili na Veľký Inovec z Tekovských Nemiec po obnovení žltej turistickej značke vďaka našim značkárom Vojtecha Truchlíka a Ladislava Struka pod vedením Ing. Andreja Miklera.

SkryťVypnúť reklamu
Cykloturisti pri Vozokanskom levovi, sochárskom diele Bélu Markupa z roku 1896
Cykloturisti pri Vozokanskom levovi, sochárskom diele Bélu Markupa z roku 1896  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Návšteva Mira Šabika vo vinici v Červenom Hrádku
Návšteva Mira Šabika vo vinici v Červenom Hrádku  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Bežkári pod Benátom na Hradeckej lúke
Bežkári pod Benátom na Hradeckej lúke  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Turisti na Veľkom Inovci pri malej chatke po výstupe z Tekovských Nemiec
Turisti na Veľkom Inovci pri malej chatke po výstupe z Tekovských Nemiec  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)

Nevydarený výstup na spomenutý Ľadový štít (2627 m) vo Vysokých Tatrách pre nepriaznivé počasie začínal ráno po prenocovaní na Téryho chate. Na náročný výstup sa turisti vydali s horským vodcom Pavlom Rajtárom po zasnežených skalách do Sedielka vo výške 2372 m. Ďalší výstup na Malý ľadový štít bol nebezpečný aj po naviazaní sa na horolezecké lano po zľadovatenom a šmykľavom teréne. Po návrate na chatu nebolo počasie priaznivé ani na druhý deň. Po prechode Priečnym sedlom (2352 m) zostúpili turisti cez Zbojnícku chatu na Hrebienok, kde sa pokochali na kráse Studenovodských vodopádov a rozlúčili sa s Vysokými Tatrami. Túry sa zúčastnil Ing. Miroslav Valkovič, Miroslav Šabík, Štefan Kráľ, Pavol Minár a Lavrinec Šabík.

SkryťVypnúť reklamu
Calexácki turisti na Zbojníckej chate vo Vysokých Tatrách
Calexácki turisti na Zbojníckej chate vo Vysokých Tatrách  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
V lyžiarskej stope z Drozdova na Loksovú lúku a Veľký Inovec
V lyžiarskej stope z Drozdova na Loksovú lúku a Veľký Inovec  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Stretnutie turistov na Drozdove sa tohto roku uskutočnilo so vzácnym hosťom Ing. Vladimírom Bártom, publicistom, fotografom a ochrancom prírody. K jeho dielam patria Slovensko, V srdci Európy, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Tatry, Hory a kvety, Bratislava a Slovensko.

Turisti na Drozdove so vzácnym hosťom Vladimírom Bártom
Turisti na Drozdove so vzácnym hosťom Vladimírom Bártom  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Zaujímavé rozprávanie o zážitkoch z hôr a autorových literárnych a fotografických dielach
Zaujímavé rozprávanie o zážitkoch z hôr a autorových literárnych a fotografických dielach  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)

Mestská organizácia KST organizuje v Zlatých Moravciach množstvo ďalších významných turistických podujatí pod vedením Ľudovíta Chládeka. V tomto roku uplynulo 10 rokov od úmrtia Václava Felta (1897-1985), nestora pešej turistiky a jedného z najzaslúžilejších funkcionárov v celej histórii organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach. V Sokolovni bola otvorená lezecká stena, ktorú svojpomocne vybudoval Horolezecký klub v Zlatých Moravciach za podpory horolezeckej organizácie James.

Obrázok blogu
(zdroj: Reprofoto z kroniky OT TJ Calex: Anton Kaiser)

Pri príležitosti nedožitých 60. narodenín spisovateľa Bela Kapolku sa uskutočnilo v obci Hostie roku 1995 slávnostné stretnutie turistov za účasti sestry Bela Kapolku pani JUDr. Terézie Slovjakovej, obyvateľov a vzácnych hostí nášho spoločenského a kultúrneho života. Po odhalení pamätnej tabule na rodnom dome spisovateľa a zasadení symbolického stromu sa vydalo vyše 200 turistov na chatu Veľkého Inovca po chodníku, ktorý bol pomenovaný po našom slávnom rodákovi, kde bola zriadená výstava o živote a diele Bela Kapolku.

Belo Kapolka pochádzal z učiteľskej rodiny. Po štúdiách v Kežmarku a Brne na Vojenskej akadémii vykonával v roku 1958 najskôr nosiča na Téryho chate. Ako chatár na Rysoch, Solisku, Zbojníckej a Téryho chate sa natrvalo upísal Vysokým Tatrám. Zomrel tragicky na Hrebienku v roku v roku 1994. Námety pre literárnu tvorbu čerpal z vysokohorského prostredia chatárov, drevorubačov, športovcov a návštevníkov našich veľhôr. K jeho najznámejším dielam patria knihy a poviedky Kanadské smreky, Strecha, Chodníky bez značiek, Sivá hmla, Mesiac nad Prostredným hrotom a Aby nám neodišlo srdce.

Odhalenie pamätnej tabule na rodnom dome spisovateľa Bela Kapolku
Odhalenie pamätnej tabule na rodnom dome spisovateľa Bela Kapolku (zdroj: Foto: Ľudovít Chládek)

100 rokov organizovanej turistiky XXII.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex

Ľudoví Chládek, Belo Kapolka rodák z Hostí, TN 5/1995

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 079x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu