100 rokov organizovanej turistiky XXVI.

Posledné vysokohorské turistické podujatie KST TJ Calex v zahraničí viedlo do Sextenských Dolomitov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Talianske Dolomity
Talianske Dolomity (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)

Posledné vysokohorské turistické podujatie KST TJ Calex v zahraničí viedlo do Sextenských Dolomitov na severe Talianska pod majestátnu horu Monte Cristallo.

Počas zimných mesiacov v roku 1998 si turisti naplánovali okrem domácich podujatí v Pohronskom Inovci a Tribeči autobusový zájazd na Donovaly v Nízkych Tatrách určený najmä pre milovníkov bežeckého lyžovania. Prvé jarné cyklotúry viedli dolinami Tribeča, na Krížne cesty, do Kremnice, na Krahule, Martinské hole a do Štúrova. Z peších túr obľúbený prechod  z Drážoviec Zoborskou lesostepou s výstupom na Žibricu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Na Benáte v roku 1998
Na Benáte v roku 1998  (zdroj: Foto: Július Hrúzik)
Na Veľkom Choči (1 611 m)
Na Veľkom Choči (1 611 m)  (zdroj: Foto: Július Hrúzik)
Pri chate na Krížnych cestách
Pri chate na Krížnych cestách  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
V Kremnických vrchoch na Krahuliach pri geografickom strede Európy
V Kremnických vrchoch na Krahuliach pri geografickom strede Európy  (zdroj: Foto: Čenek Meňhert)

V auguste zorganizovali turisti TJ Calex jedno z najkrajších cykloturistických podujatí Dunajskou cyklotrasou z Nemeckého Passau cez Linz a Viedeň do Bratislavy. Nenáročná túra po kvalitnej asfaltovej ceste predstavovala celkové prevýšenie približne 330 m, ktoré je na 400 km vzdialenosti zanedbateľné. Na cyklotrase z Passau do Linzu možno stretnúť nielen rodiny s deťmi, ale aj dôchodcov. Povodie Dunaja tu ponúka zoznámenie sa s okolitou prírodou a krásou historických mestečiek, stredovekých malebných dediniek, hradmi a pevnosťami, ktoré bolo kedysi pod kontrolou ako dôležitá obchodná cesta od rímskych čias. V údolí Wachau, ktoré je svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO, sa rozprestiera vinársky kraj a medzi najkrajšie úseky cyklotrasy patrí známy prírodný jav meander Schlögenská slučka. Za zmienku stojí aj pohľad na jadrovú elektráreň Zwentendorf neďaleko Viedne, ktorá nikdy nebola spustená do prevádzky. Pri zoznamovaní sa s rôznych turistickými zaujímavosťami cesta od historického mesta Krems popri Dunaji rýchlo ubiehala. Do Viedne je to už iba 80 km a o niečo menej do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu
Transport bicyklov vo Volaroch
Transport bicyklov vo Volaroch  (zdroj: Foto: Čenek Meňhert)
Daždivé počasie v Passau
Daždivé počasie v Passau  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Na hrádzi Dunaja
Na hrádzi Dunaja  (zdroj: Foto: Čenek Meňhert)
V kraji Wachau, oblasti viníc a ovocných sadov
V kraji Wachau, oblasti viníc a ovocných sadov  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)

Na jeseň sa turisti vydali do Vysokých Tatier, kde na Jahňacom štíte vládli zimné podmienky. Na jeho vrchol pravdepodobne vystúpil iba Július Hrúzik. K posledným túram roka patril výstup z Jedľových Kostolian na Veľký Inovec  a po stretnutí členov KST TJ Calex na Drozdove pri hodnotení celoročnej práce Zimný výstup na Tribeč.

Zimný výstup na Veľký Tribeč (829 m)
Zimný výstup na Veľký Tribeč (829 m)  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Chata pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách
Chata pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)

V roku 1999 sa uskutočnil z pravidelných turistických podujatí 15. ročník po Kremencoch Tribeča po zaužívanom značkovanom chodníku z Jelenca na Studený hrad, hrad Gýmeš, Veľký Lysec a do Velčíc, ako aj prechod Zoborskou lesosotepou. V Slovenskom Rudohorí cykloturisti navštívili časť Veporských hôr a geografický stred Slovenska Hrb (1 256 m), ktorý je od stredu Európy na Krahuliach vzdialený len 40 km.

SkryťVypnúť reklamu

Významným podujatím roka bolo zorganizovanie vysokohorských túr v Sexténskych  Dolomitoch na severe Talianska s ATT tour a Bubo Bratislava, ktorého sa zúčastnil Ing. Miroslav Valkovič, Miroslav Šabík, Pavol Minár, Štefan Kráľ a Lavrinec Šabík. Po príchode do kempu pri jazere Misurina (1 756 m) a ubytovaní vo vlastných stanoch sa vydali na prvú aklimatizačnú túru na horu Monte Piano (2 322 m). Prvá noc priniesla turistom nepríjemný pocit chladu, ktorý ich sprevádzal počas celého 8 dňového pobytu v Talianskych Alpách. Počas výstupov na hory im prialo krásne slnečné počasie s neopakovateľnými zážitkami, ktoré sa posledný deň zmenilo na vytrvalý dážď s ochladením a plánovaný výstup na najvyššiu horu Rakúska a Álp Grossglockner sa neuskutočnil. Pohľady na panorámu bol úžasný najmä v oblasti Tre Cime (3 003 m). Tri obrovské skalné zuby sú charakteristické pre celé Sextenské Dolomity.

SkryťVypnúť reklamu
Cortina di Ampezzo a prvá túra v pohorí Sorapis na chatu Vandell
Cortina di Ampezzo a prvá túra v pohorí Sorapis na chatu Vandell  (zdroj: Foto: Miroslav Valkovič)
Pohľad na Tri obrovské skalné zuby, ktoré sú charakteristické pre celé Sextenské Dolomity
Pohľad na Tri obrovské skalné zuby, ktoré sú charakteristické pre celé Sextenské Dolomity  (zdroj: Foto: Miroslav Valkovič)

V masíve hory Monte Piana cesta viedla tunelmi a jaskyňami, ktoré v ťažkých podmienkach vybudovali vojaci Talianskej armády počas vojny s Rakúsko – Uhorskom a v 1. Svetovej vojne. Počas celodenných túr absolvovali turisti pri výstupoch na mohutné hory okolo 800 m prevýšenia. Na dobre udržiavaných turistických chodníkoch bolo možné stretnúť veľa horolezcov. Špecialitou Dolomitov sú tzv. ťažké cesty nazývané Via feratta pre odvážnych turistov, ktoré sú vybavené umelými pomôckami ako sú reťaze, oceľové laná, kliny, kramle a rebríky zabetónované priamo v skalách. Na ferattách každý turista je povinný používať sedací úväz, ktorý je karabínkou pripojený k bezpečnostnému lanu spojeného s používanou pomôckou. Pod vrcholom hory Monte Cristallo čakala turistov ďalšia atrakcia určená iba pre tých najodvážnejších. Z jedného hrebeňa hory na druhý sa prechádzalo po visutom drevenom mostíku nad 300 m hlbokou priepasťou. Po rozhojdanom mostíku na lanách sa prechádzalo jednotlivo a bolo sa treba vrátiť aj späť.

Na ferattách Cristalino
Na ferattách Cristalino  (zdroj: Foto: Miroslav Šabík)
Pri chate Citta di carpi (2 010m)
Pri chate Citta di carpi (2 010m) (zdroj: Foto: Miroslav Valkovič)

V septembri zorganizovali turisti ďalšiu cyklotúru po Dunajskej cyklistickej ceste z Bratislavy do Štúrova s prenocovaním v Komárne. Túto 168 km dlhú túru absolvovali štyria turisti Štefan Kráľ, Čenek Meňhert, Miroslav Valkovič a Vincent  Meňhert.

Orientačná turistická mapa Dunajskej cyklistickej cesty Bratislava - Štúrovo
Orientačná turistická mapa Dunajskej cyklistickej cesty Bratislava - Štúrovo  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Cesta po hrádzi prívodného kanála Hrušov
Cesta po hrádzi prívodného kanála Hrušov  (zdroj: Foto: Čenek Meňhert)
V prístave Kyselica
V prístave Kyselica  (zdroj: Foto: Čenek Meňhert)
Na hrádzi vodného diela cykloturisti zo Zlatých Moraviec
Na hrádzi vodného diela cykloturisti zo Zlatých Moraviec  (zdroj: Foto: Vincent Meňhert)
Pohľad na hlavný komplex vodného diela Gabčíkovo
Pohľad na hlavný komplex vodného diela Gabčíkovo  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Areál vodných športov Čuňovo
Areál vodných športov Čuňovo  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Areál vodných športov Čuňovo
Areál vodných športov Čuňovo  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Hladina priehrady sa stala domovom rôznych druhov vodných vtákov
Hladina priehrady sa stala domovom rôznych druhov vodných vtákov  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

100 rokov organizovanej turistiky XXVI.

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anton Kaiser, Články z turistických podujatí publikované v TN od roku 1984

Turistika zo zápisníka, Denník turistických podujatí

Kronika Odboru turistiky pri TJ Calex

Miroslav Šabík, Dolomity 1999..., Mesačník Mochovce 9/1999

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 079x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu