

Hovorí sa, že bez Uffizi by nebola Florencia Florenciou. Stavbu paláca zahájil architekt Giorgio Vasari a neskôr dokončili architekti Alfonso Parigi a Bernardo Buontalenti. Pôvodne bol sídlom úradníkov až do roku 1581, kedy následník Cosima I. Francesco Medicejský premenil časť kancelárií na múzeum, čím vytvoril prvé umelecké múzeum v Európe.

Galéria je známa svetoznámou obrazárňou výtvarnej tvorby umelcov už od antického Ríma. Možno tu obdivovať Mediciovu umeleckú zbierku, mytologické Botticelliho kresby, Leonarda Da Vinciho, stredoveké umenie a benátsku maliarsku školu reprezentovanú Ticianom, Tintorettom a Raphaelom.


Nádvorie Galérie spojené s námestím Signoria a nábrežím rieky Arno skrášľujú sochy vo výklenkoch arkád, ktoré predstavujú významné osobnosti Florencie a Toskánska.




K turistickým atrakciám Florencie patrí aj krása majstrovských diel súčasných pouličných umelcov, karikaturistov.



Na nádvorí paláca Uffizi možno obdivovať aj tiché umenie mímov, ktorí svojim pózovaním vytvárajú dobrú náladu.



V historických uličkách Florencie.




Bazilika Santa Croce na námestí Piazza di Santa Croce je múzeom umeleckých diel a miestom večného odpočinku významných osobností talianskeho kultúrneho života.


Bazilika františkánov s múzeom Museo dell´Opera di Santa Croce ukrýva hrobky a pamätníky Michelangela, Galilea, Machiavelliho a ďalších významných talianskych umelcov, kríže Donatella a Cimabueho, Brunelleschiho kaplnku Pazzi a kaplnku Bardi s freskami od Giotta.




Interiér kostola je obdivuhodný množstvom kaplniek, žiarivými obrazmi, so slnečným svetlom z vitráží, ktoré hýri rôznymi farbami, ako aj úchvatnými dielami Angola Gaddiho, Giotta a ďalších svetoznámych umelcov.


Pietne miesto Gioacchina Rossini (1792 - 1868), významného talianskeho hudobného skladateľa.

Galilei Galileo (1564 - 1642), bol taliansky filozof, fyzik, astronóm, matematik a jeden zo zakladateľov súčasnej experimentálno-teoretickej prírodovedy.

Dante Alighieri (1265 - 1321), jeden z najvýznamnejších talianskych básnikov a spisovateľov je pochovaný v Ravenne, preto hrobka praotca talianskej literatúry je prázdna.

Michelangelo Buonarotti (1475 - 1564), bol taliansky sochár, maliar, architekt a básnik.


Florencia IV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Florencia - Wikipédia