
Najkrajšia a najväčšia kresťanská bazilika v Ríme Santa Maria Maggiore zasvätená Panne Márii je významným svetovým pútnickým miestom.

Opúšťame historickú zónu Ríma krátkou návštevou Baziliky svätého Petra v reťaziach na vrchu Oppio. Renesančná stavba patrí k najstarším kresťanským sakrálnym stavbám hlavného mesta Talianska.

Ďalšou významnou historickou stavbou Ríma na námestí Piazza di San Giovanni in Laterano je Lateránsky palác, kedysi sídlo pápežov. Nachádza sa v susedstve baziliky sv. Jána v Lateráne.

Priestor námestia Piazza di San Giovanni in Laterano uzatvára historická budova vyhľadávanej turistickej atrakcie Svätých schodov.





Po Svätých schodoch privezených z Jeruzalema, ktoré sa nachádzajú na námestí Piazza di San Giovanni in Laterano priamo oproti Lateránskej bazilike, kráčal kedysi podľa legendy Ježiš Kristus. Na miestach so sklenenými priezormi sa na schodišti nachádzajú škvrny po Kristovej krvi.


V bočnej kaplnke pri Svätých schodoch sa nachádza oltár a za jeho kovovou mrežou slávne relikvie Betlehemských jasličiek. K pamätihodnostiam kaplnky patrí Cappella Sixtina s náhrobkom Sixta V., ktorého autorom je známy architekt Domenic Fontana. V chráme je tiež hrob kardinála Rodrigueza a Giovanniho di Cosima.

Zaujímavou prístavbou Svätých schodov je Triclinium Leoninum, zostatok starého pápežského paláca, v ktorom sa konali korunovácie Karola Veľkého za rímskeho cisára v roku 800.

Najzaujímavejšou časťou stavby je mozaika žehnajúceho Krista so slovami PAX VOBIS (Pokoj vám).


Bazilika sv. Jána v Lateráne (Basilica di San Giovanni in Laterano), ktorej základy boli položené za vlády cisára Konštantína (314 – 335). Vtedy dostala pomenovanie Bazilika Najsvätejšieho spasiteľa. V priebehu stáročí bola bazilika viackrát zbúraná a obnovená. Súčasný vzhľad budovy pochádza zo 17. storočia.







Do výklenkov stien interiéru baziliky boli zakomponované v rokoch 1703 - 1719 kolosálne sochy dvanástich apoštolov.


Päť-loďový interiér baziliky s pápežským trónom a organom oddeľujú antické stĺpy a gigantické piliere. Mozaiky v apside sú dielom talianskeho gotického maliara Jacopa Torritiho.

Oltár z druhej polovice 14. storočia zdobený freskami dal postaviť pápež Urban V.


Ulica Via Merulana nás doviedla k barokovej bazilike Panny Márie snežnej, ktorá je opradená rôznymi legendami. Chrám založený na zázračnom mieste sa vyznačuje pôvodným architektonickým vzhľadom. Povesť baziliky sa viaže na jednu z príhod, kedy sa pápežovi Liberiovi zjavila Panna Mária. Poradila mu, aby kostol postavil na mieste, kde napadne sneh. Stalo sa tak v lete roku 358 a tento zázrak sa dodnes oslavuje bohoslužbami.

Bazilika nazývaná aj Liberiana bola postavená za čias pápeža Sixta III. (432 – 440). Na námestí pred bazilikou sa týči Korintský stĺp so sochou Panny Márie, ktorý bol privezený z Rímskeho fóra v roku 1615. Nad bazilikou Santa Maria Maggiore dominuje najvyššia zvonica v Ríme postavená v románskom štýle.








Rím IV.
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Wikipédia