
Ľudové kroje našich predkov z dielne pani Pekárovej zdobia interiéry domácností po celom svete a prezentujú bohatstvo a krásu nášho slovenského folklóru

Pani Mária Pekárová zo Zlatých Moraviec Chyzeroviec sa venuje viac ako 20 rokov ľudovej umeleckej tvorbe.
Vo svojej rodnej obci Lovce ju zaujala už v detstve malebná krása krojov, čepcov a výšiviek, ktoré kedysi patrili k bežným úžitkovým odevom mamy a blízkej rodiny. Vtedy ešte netušila, že raz sa bude tejto zaujímavej záľube venovať natoľko, že si sama ušije vlastný kroj a nakoniec sa stane členkou Folklórneho súboru Chyzerovčanka a bude vystupovať na rôznych kultúrnych podujatiach.

Veľkou záľubou v ľudovej tvorbe pani Pekárovej sa stalo šitie krojov a výroba doplnkov pre svoje bábiky, do ktorých ich oblieka.
Vydaté ženy si zdobili hlavu vyšívanými rôznofarebnými čepcami, ktoré sa skladajú z mašle, drobných korálikov a račích očiek, na ktoré si uväzovali šatku. Oblečenie z každej regionálnej oblasti sa vyznačuje osobitými charakteristickými znakmi a sú určené na sviatok, do kostola, rôzne slávnostné udalosti, alebo na bežný deň a do roboty.



Ženský odev bol výraznejší aj farebne a tvorili ho vyšívané sukne z rôzneho materiálu. Šitý kroj je originál tak, ako sa v skutočnosti nosí. Z bieleho konopného plátna sú zástery, spodník a košieľky s nazberanými širokými rukávcami. Sukne nosili barchetové, glotové, farbiarske, štofové, šafolové, kašmírové, ale i hodvábne. Na krku nosili niekoľko radov korálikov a za pásom vyšívanú vreckovku. Muži si obliekali konopné gete, košeľu, širák a na sviatočné príležitosti rajtky. Obúvali si čižmy rovnako ako ženy.


Azda najväčším úspechom na domácej pôde pani Pekárovej bola prvá výstava krojovaných bábik v Topoľčiankach v roku 2005 na prehliadke tradičnej ľudovej tvorivosti KOS Nitra pod názvom Jar ako vyšitá.
O rok neskôr sa predstavila svojou ľudovou umeleckou tvorbou na schôdzi Jednoty dôchodcov v Mestskom stredisku kultúry a športu v Zlatých Moravciach bábikami v Požitavských krojoch v roku 2018 v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, v PKO Nitra, na Agrokomplexe v Nitre a Annabále v Obyciach.

(Upútavka k výstave nemusí korešpondovať s jej názvom. Je to slobodné rozhodnutie autora, pretože niektoré dekoratívne bábiky sú pútavejšie ako práve tie v Požitavských krojoch.)














Krásnych krojovaných bábik z horného Požitavia vyrobila pani Pekárová viac ako tristo. Nie sú známe iba v širokom okolí Zlatých Moraviec a na Slovensku, ale zdobia domácnosti aj v Bruseli, Rakúsku, Nemecku, Austrálii či Južnej Amerike.



Autorka mnohých výstav sa predstavila svojou ľudovou tvorbou v roku 2012 aj v Múzeu v Zlatých Moravciach a v roku 2018 otvorením tradičnej tvorivej dielne.
Pre žiakov okolitých škôl pripravila ukážku krajčírskej techniky pri výrobe miniatúrnych krojov s pracovným postupom pri navliekaní a šití rôznofarebných korálok a potrebných doplnkov pre oblečenie krojovaných bábik. Ale aj zaujímavú prácu, ktorá si vyžaduje veľa trpezlivosti a skutočnú lásku k tejto záľube.


Najkrajšou súčasťou krojov sú čepce zdobené korálikmi. Na každodenné nosenie boli jednoduché len s čipkou a pre slávnostné príležitosti do kostola a na púte bohato zdobené. Veľa ich ušila aj pre FS Chyzerovčanka.



Bábiky pani Pekárovej zaodeté do Požitavských krojov prezentujú bohatstvo a krásu slovenského folklóru, naše zvyky a obyčaje v ľudovom obliekaní, prechovávajú úctu k dedičstvu našich predkov a rozvíjanie estetického cítenia našej budúcej generácie.

Bábiky Márie Pekárovej v krojoch Požitavia
fotocopyrightantonkaiser