
V období nedávnej minulosti, keď na poliach utíchol pracovný ruch sa počas dlhých zimných večerov do života našich predkov vkrádali démonické bytosti s rôznymi strašidelnými príbehmi.
Rozprávanie o týchto zaujímavých príhodách, nadprirodzených javoch, poverách a povestiach z povodia rieky Žitava a Drevenice usporiadalo v stredu 30. októbra 2024 Ponitrianske múzeum v reprezentačných priestoroch MSKŠ kaštieľa Migazziovcov v Zlatých Moravciach stretnutie so spisovateľom PaedDr. Jozefom Trubínim z Vrábeľ.
Úvod kultúrneho podujatia pod názvom Čo sa stalo na padláši patril Ľudovej hudbe spod Zobora svojim spevom a profesionálnym hudobným vystúpením.




Príjemnú atmosféru podujatia umocnil aj poetický prednes o Mlyňanských pohromách v podaní úspešnej recitátorky poézie a prózy Anny Kiššovej zo Zlatých Moraviec. Riaditeľka Ponitrianskeho múzea Mgr. Patrícia Žáčiková privítala vzácneho hosťa, milovníkov folklóru a prekáračkovej histórie. So spisovateľom Jozefom Trubínim besedovala o Požitavských povestiach a jeho bohatej celoživotnej spisovateľskej práci.




Dr. Jozef Trubíni je známou osobnosťou ako pedagóg, spisovateľ a ilustrátor kníh, regionálny historik, autor karikatúr a detských maľovaniek. Autor a spoluautor 20. knižných publikácií je autorom prvej monografie mesta Vráble, držiteľom mnohých významných ocenení, čestných uznaní za propagáciu mesta Vráble a Slovenska v zahraničí. Počas svojej 30 ročnej tvorivej literárnej práci sa venuje najmä mapovaniu histórie stredného Požitavia.
Prvú knihu o Požitaví zostavil so spisovateľom Doc. Jozefom Melicherom pod názvom Požitavské povesti, ktorú vydala Matica Slovenská v roku 1998 s finančnou podporou starostov obcí a primátora mesta Zlatých Moraviec. Kniha obsahovala 53 rôznych príbehov a povestí z povodia rieky Žitava. Ako s úctou uviedol, k vytvoreniu takéhoto významného literárneho diela počas štyroch rokov mal šťastie spolupracovať s takým úžasným človekom ako bol doc. Melicher. Pre spracovanie textovej časti knihy disponoval bohatými poznatkami z histórie Tekova, Hontu a Požitavia. Dobrá spolupráca bola aj s profesorom Bibiánom Obertom tiež z Vrábeľ.
Poznatky pre zostavenie knihy Požitavské povesti čerpal Dr. Trubíni od pamätníkov z okolitých obcí Zlatých Moraviec, Vrábeľ a pána Dému z Dolného Ohaja. K prvým príbehom do Požitavských povestí prispeli najmä pani Godálová zo Slepčian, pani Švecová z Kmeťova a stará mama autora. K ďalším autorovým povestiam a ilustráciám patria aj príbehy o Adamovi Forgáčovi, Vozokanskom levovi, Jankovi Kráľovi a Tomášovi G. Masarykovi od Dr. Ondreja Valacha pod názvom Tomáš G. Masaryk na Požitaví v roku 2012, ktorej bol autorom ako ilustrátor.



Žitava je zaujímavá rieka aj tým, že tvorí pomyselnú hranicu medzi stredoslovenským - nitrianskym nárečím a západoslovenským - tekovským nárečím. Na základe stredoslovenského nárečia bola uzákonená spisovná slovenčina ako najväčšia oblasť na Slovensku, v ktorej sa používa stredoslovenčina. Do tejto oblasti patria Vráble a Zlaté Moravce, ktoré majú príbuzné nárečie. Veľkým literárnym úspechom Dr. Trubíniho je aj zbierka nárečí, ktorej sa venuje viac ako 20 rokov. V roku 2011 vyšiel autorov prvý knižný Nárečový slovník vo Fontise, Občianskom združení Vráble, ktorý obsahuje neuveriteľných 4000 rôznych slov a výrazov zo stredného Požitavia. V tom istom roku vyšla autorovi aj kniha Vráble na starých pohľadniciach. V súčasnosti má už autor zozbieraných 5275 slov a pripravuje vydanie druhého Nárečového slovníka. Pri tejto príležitosti rád spomína na pani profesorku Valiku Rakovskú zo Zlatých Moraviec, s ktorou rád spolupracoval.
K literárnym dielam z Požitavia Dr. Trubíniho patrí aj kniha História požitavských mlynov s podtitulom Vandrovka po vodných mlynoch na Žitave a jej prítokoch, ktorej sa autor venoval viac ako 10 rokov. V knihe sa mu podarilo zmapovať 100 kilometrový tok rieky od jeho prameňa na Veľkej Lehote až po sútok s riekou Nitra v obci Martovce okres Komárno.





Kultúrne podujatie bolo obohatené aj prednesom poviedky Ako bola Podhajská dievka odrieknutá v podaní Mgr. Barbory Turčanovej, PhD. z Ponitrianskeho múzea.



Poďakovanie za vytvorenie príjemnej atmosféry kultúrneho podujatia patrí organizátorovi a všetkým, ktorí sa podieľali na príjemnom stretnutí so vzácnym hosťom Dr. Jozefom Trubínim a jeho zaujímavom rozprávaní o histórii nášho Požitavského regiónu.


Čo sa stalo na padláši
fotocopyrightantonkaiser