
Spolok pre záchranu prírodného a kultúrneho dedičstva našich predkov Zlaté Moravce v spolupráci s Mestom Zlaté Moravce, Mestským strediskom kultúry a športu a Slovenskou poštou, a.s. usporiadalo prezentáciu poštovej známky Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec, ktorej súčasťou bolo otvorenie výstavy To najlepšie z tvorby Františka Horniaka.

Prezentáciu autorovej tvorby otvoril 9. júna 2022 v priestoroch MSKŠ moderátor podujatia a regionálny historik Marián Tomajko. V kultúrnom programe vystúpili žiaci Základnej umeleckej školy v Zlatých Moravciach, Albert Jurík /husle/, Ján Dodok /gitara/, Kristína Kováčová /spev/ a Štefan Jurík /hudobný doprovod/.





Vo svojom príhovore k návštevníkom pán Tomajko priblížil stručné dejiny mesta od jeho najstarších čias a históriu obrazu Klaňanie troch kráľov, ktorý pochádza z roku 1440-1450 a do roku 1910 bol súčasťou krídlového oltára interiéru farského kostola sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach.
Gotický obraz, podľa ktorého bola vyhotovená poštová známka, sa v súčasnosti nachádza v Prahe.

Kultúrneho podujatia sa zúčastnili vzácni hostia, poslanec NR SR a podpredseda NSK Mgr. Marián Kéry, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej pošty Ing. Martin Ľupták PhD., riaditeľ úseku generálneho riaditeľa Slov. pošty Ing. Teodor Kvapil, primátor mesta ZM PaedDr. Dušan Husár, vedúci POFIS a poštového múzea Bratislava Mgr. Martin Vančo PhD., jednatel a ředitel tiskárny Hradištko s.r.o. Praha-západ Ing. Jaroslav Štefek.

programová manažérka MSKŠ a poslankyňa MsÚ PaedDr. Klaudia Ivanovičová, prednosta MsÚ Ing. Marián Kováč, sv. Gabriel, spoločenstvo kresťanskej filatelie Trenčianska Teplá Mons. Ján Vallo a filatelisti z rôznych krajov Slovenska, starostovia obcí zo Žikavy, Topoľčianok, Choče a ďalší hostia.

Som rád, že toto významné dielo našich predkov sa uchová pre ďalšie generácie vďaka jeho autorovi a Slovenskej pošte, povedal Dušan Husár, primátor mesta Zlatých Moraviec.

V ďalších príhovoroch vzácnych hostí bola vyzdvihnutá najmä vysoko profesionálna práca známkovej rytiny Františka Horniaka a umelecká hodnota výtvarných námetov pre poštové známky.




Úspešný autor poštových známok patrí v súčasnosti k najplodnejším slovenským rytcom. Od jeho poslednej výstavy realizovanej Slovenskou poštou, a.s. v roku 2016 pri príležitosti autorových 60. narodenín, získal rekordné množstvo ocenení doma i v zahraničí.

František Horniak sa narodil v roku 1956 na Žikave pri Zlatých Moravciach. Vyštudoval Strednú umeleckopriemyselnú školu na spracovanie kovov v Kremnici, odbor plošné a plastické rytie kovov pod vedením prof. Terézie Brezányovej akad. mal.. V roku 1981 získal zamestnanie ako rytec poštových pečiatok v Technickej ústredni spojov v Bratislave a o rok neskôr príležitostných poštových pečiatok. Tesne pred rozdelením Českej a Slovenskej federatívnej republiky v roku 1991 prešiel k tvorbe poštových známok vďaka doc. Martinovi Činovskému, ArtD.

Vrcholom autorovej umeleckej tvorby sa stala poštová známka UMENIE: Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec, ktorá je svetovým unikátom. Umelecké dielo je vytlačené vo formáte hárčeka na základe piatich samostatne vyrytých oceľových štočkov, technikou doteraz v takej veľkosti neprekonanou.

Poštová známka okrem viacero významných ocenení získala v minulom roku Krištáľovú známku, ktorú jej udelil generálny riaditeľ Slovenskej pošty, a.s. za najlepšiu emisiu roka, cenu Najkrajšej známky roka získala od ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Vzhľadom na výnimočnosť tejto poštovej známky sa dá predpokladať, že v tomto roku autorove dielo získa ďalšie významné medzinárodné ocenenia.



Na podujatí bola predstavená aj nová kniha z vydavateľstva SAV s názvom Téma Troch kráľov v umení a kultúre, ktorá ponúka komplexný pohľad na vianočný motív Klaňania troch kráľov v umeleckom spracovaní od biblických čias až po súčasnosť od editora Ivana Geráta.



Na výstave To najlepšie z tvorby Františka Horniaka nájdeme aj Najlepšie vytlačenú známku sveta v súťaži v Pekingu Umenie: Alfons Mucha z roku 2016.
Medzi vystavenými exponátmi poštových známok autora dominujú rytecké práce ocenené doma a v zahraničí za posledných 5 rokov.

ALFONS MUCHA (1860 – 1939)
MAĽBA Z HOTELA THERMIA PALACE, 1932 / BUĎ POZDRAVENÝ POŽEHNANÝ PRAMEŇ ZDRAVIA / F. Horniak 2015

FDC
KALVÁRIA V BANSKEJ ŠTIAVNICI


FDC
VODNÝ HRAD ŠIMONOVANY

SPIŠSKÝ MALIAR Z 15. STOROČIA
KLAŇANIE TROCH KRÁĽOV ZO ZLATÝCH MORAVIEC / OKOLO ROKU 1450 F. Horniak 2021

ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE A M. R. ŠTEFÁNIK

ERNEST ZMETÁK (1919 - 2004)
AUTOPORTRÉT S PAPIEROVOU ČAPICOU / 1961

FDC
ROHÁČ VEĽKÝ / Ĺucanus cervus
NOSOROŽTEK OBYČAJNÝ / Oryctes nasycornis


PETER MICHAL BOHÚŇ (1822 - 1879)
PODOBIZEŇ UMELCOVEJ MANŽELKY ŽOFIE, ROD. KLONKAYOVEJ, 1853 F. Horniak 2014

ESTER ŠIMEROVÁ – MARTINČEKOVÁ (1909 - 2005)
ŠACHOVÁ KOMPOZÍCIA, 1931 V. Rostoka / F. Horniak 2016

IOHANISS JESSENII (1566 - 1621)
ANATOMIA PRAGEN ... V. Rostoka / F. Horniak 2016


MAJSTER PAVOL Z LEVOČE (16. STOROČIE, DIELŇA)
MADONA Z LEVOČE

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ GALÉRIA
TABUĽOVÁ MAĽBA NARODENIE ZO SPIŠSKEJ STAREJ VSI F. Horniak 2000

MAJSTER JÁN
ZVESTOVANIE PANNE MÁRII (1460 – 1470) F. Horniak 2013


Slávnostné podujatie podporili: Víno Topoľčianky p.Kukla, Potraviny-Zachenský, Optima-Jednota, Hotel Eminent, Pramos-Raček, Tivan p.Tonka, Picéria Župan p.Šimon, cukráreň a pekáreň Kama, Vodostav p.Orovnický, SOŠ p.Halgaš, Mesto Zlaté Moravce a MSKŠ.

Klaňanie troch kráľov v umeleckej tvorbe Františka Horniaka
fotocopyrightantonkaiser