
„Pamiatka na grófa Migazziho nie je odkázaná na kameň, nepominie plynutím času, bude večne živá v piete a srdciach tých, ktorých mal rád, ktorí mali radi jeho a na neho si spomenuli.“ (Marian Tomajko)

Na kultúrnom podujatí v Zlatých Moravciach v sobotu 2. augusta 2023 sme si pripomenuli život rodiny Migazzi, ktoré už tradične organizuje Mesto Zlaté Moravce, Mestské stredisko kultúry a športu v spolupráci s Ponitrianskym múzeom a Múzeom v Zlatých Moravciach za podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Otvorenie podujatia patrilo deťom na ktoré už čakal koč s konským záprahom. Okrem zážitkov vozením sa uličkami mesta okolo kaštieľa, ďalšie atrakcie pre tých najmenších pripravil na nádvorí kaštieľa aj organizátor Pivného festivalu.





Pre záujemcov o históriu Zlatých Moraviec bola sprístupnená Národná kultúrna pamiatka Slovenska Mauzóleom rodiny Migazziovcov a pietny park, ojedinelé unikátne dielo záhradnej architektúry v strednej Európe. K hrobke vedie smútočná aleja unikátnych previsnutých smrekov, ktoré doviezol gróf Viliam Migazzi z parku brandenburského zámku Sanssouci v Postupime. V interiéri hrobky, ktorej dominuje vzácny oltár z bieleho mramoru a dva čierne sarkofágy, sa nachádza hrobka grófa Viliama Migazziho a jeho manželky Antónie. Návštevníkov mauzólea už roky sprevádza svojimi odbornými prednáškami regionálny historik Zlatých Moraviec Marian Tomajko.





Hlavným programom nielen pre deti s rodičmi bolo známe rozprávkové predstavenie zo svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andresena - Cisárove nové šaty. Podujatie sa odohralo v Parku Janka Kráľa v podaní divadelných umelcov Nového divadla v Nitre. Na spomienkovom podujatí privítala programová manažérka MSKŠ PaedDr. Klaudia Ivanovičová aj riaditeľku Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Patríciu Žáčikovú.





Veľký záujem návštevníkov vzbudilo aj tohto roku otvorenie podzemných priestorov kaštieľa rodiny Migazzi, ktoré dodnes dýchajú tajomnou históriou našich predkov. Raz do roka tu ožíva sám gróf Viliam Migazzi (1830-1896), posledný potomok talianskeho šľachtického rodu a prihovára sa k návštevníkom s celou svojou rodinou v dobovom historickom oblečení regionálny historik Marian Tomajko.

Tekovský župan, uhorský poslanec, kráľovský komorník, nositeľ rádu sv. Štefana, predseda uhorského rybárskeho zväzu a zakladateľ sirotinca sa narodil v Bratislave a zomrel v Zlatých Moravciach.

Jeho manželka Antónia Migazzi (1838-1886), rodená Marczibányi, ktorú stvárnila Anna Urbanovičová, pochádzala z Púchova. V Zlatých Moravciach bola zakladateľkou Červeného kríža, opatrovateľka chudobných a sirôt. Za humanitnú činnosť bola ocenená viedenským cisárom rádom Hviezdneho kríža. Gróf Migazzi mal 6 dcér, Irmu, Eugéniu, Vilmu, Antóniu a ďalšie dve dcéry Margita a Melánia sa nedožili dospelosti.

O svojom zaujímavom živote porozprávala najskôr najstaršia z dcér Irma (Klaudia Ivanovičová), ktorá sa vydala za Imricha Erdödyho, majiteľa hlohoveckého panstva a svetoznámych kúpeľov Piešťany.

Druhá dcéra Eugénia (Anna Kiššová) bola manželkou grófa Karola Forgáča a matkou posledného Forgáča vlastniaceho hrad Jelenec Gýmeš.

Tretia dcéra Vilma (Mária Šabová) bola manželkou grófa Huga Oberndorfa, ktorému patrili Kúpele Dudince.


V reprezentačných priestoroch MSKŠ pokračovalo podujatie prednáškou Mariana Tomajku o histórii Zlatých Moraviec. Bohatú minulosť nášho mesta nám pripomínajú viaceré historické pamiatky, kultúrne dedičstvo úzko späté s dejinami bývalého sídla Tekovskej župy a centra Požitavia. Do histórie mesta sa významne zapísal rod Migazziovcov pochádzajúci zo Švajčiarska. Po vymretí Paluškovcov panstvo Zlaté Moravce získal Krištof Bartolomej Anton Migazzi (1714-1803). Ako majoritný pán Zlatých Moraviec, viedenský kardinál, vacovský biskup sa zaslúžil o rozvoj mesta najmä úpravou kaštieľa a parku a v roku 1775 prestavbou rímsko-katolíckeho farského kostola sv. Michala Archanjela. Najvýznamnejšou osobnosťou tohto rodu, ktorý ovplyvnil život na Požitaví, bol gróf Viliam Migazzi.

Vo večerných hodinách sa v parku kaštieľa predstavilo svojim koncertom Hudobné združenie MUSICANTICA SLOVACA z Mojmíroviec. V podaní manželov Žilíkových a Tomáša Blažeka zazneli hudobné skladby z 12. až 18. storočia na historických hudobných nástrojoch. Na svojich vystúpeniach sa prezentujú hajdúskymi a janičiarskymi melódiami z obdobia uhorsko-tureckých vojen, gajdošskými piesňami a ľudovými baladami na typických nástrojoch, ako gajdy, fujara, píšťala či korýtkové husle obohatené pútavým rozprávaním.




Krokom po minulosti rodiny Migazzi
fotocopyrightantonkaiser