
Mestská knižnica v Zlatých Moravciach usporiadala vo svojich priestoroch v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej v Zlatých Moravciach krst knihy Turci v Tekovskej župe od regionálneho spisovateľa PhDr. Miroslava Piusa

Na kultúrnom podujatí, v utorok 7.marca 2023, privítala vedúca Mestskej knižnice Alena Malá, pri príležitosti Mesiaca knihy a 24. ročníka Týždňa slovenských knižníc, milovníkov histórie a vzácnych hostí. Spisovateľa PhDr. Miroslava Piusa, riaditeľku Domu Matice slovenskej v Nitre Mgr. Veroniku Bilicovú, predsedu Okresnej rady MS Zlaté Moravce Štefana Klečku, riaditeľku Mestského strediska kultúry a športu Zlaté Moravce a predsedníčku MO MS Zlaté Moravce Mgr. Simonu Holubovú, riaditeľku Základnej umeleckej školy Zlaté Moravce Mgr. Zuzanu Molnárovú DiS. art., poslankyňu mesta a manažérku kultúry PaedDr. Klaudiu Ivanovičovú, zástupcov MS, miestnych škôl a ospravedlnila neúčasť primátora mesta PaedDr. Dušana Husára.

Miroslav Pius sa narodil 16. februára 1942 v Novej Vsi nad Žitavou. Väčšiu časť svojho života prežil v Bratislave, kde pôsobil ako pedagóg a riaditeľ viacerých inštitúcií.
Počas svojho života vydal niekoľko desiatok kníh. Po skončení štúdia pôsobil ako redaktor literárnej redakcie Československého rozhlasu v Bratislave. Po presťahovaní do Levíc začal písať literatúru faktu, staré dejiny Pohronia a Požitavia. Vo svojej tvorbe sa zaoberá poéziou, detskou literatúrou, beletriou, literatúrou faktu a esejami. Jeho knihy sú určené tým, ktorí chcú spoznávať svoju vlastnú minulosť, ale najmä regionálnu históriu a významné archeologické nálezy z oblasti riek Žitava, Nitra, Hron a Ipeľ, kde sa nachádzajú mnohokrát nepovšimnuté klenoty histórie. Prvou jeho básnickou zbierkou bola Pyrománia, po nej nasledovala Cesta až na koniec smrti. Počas augustových udalostí v roku 1968 mal zákaz publikovania. V roku 1990 začal zverejňovať všetky zakázané diela. V roku 1996 vykonával funkciu generálneho riaditeľa NOC v Bratislave a funkciu vrchného radcu Ministerstva kultúry SR. Získal viaceré ocenenia a čestné uznania. Je nositeľom Veľkej medaily sv. Gorazda, medaily D. G. Licharda, Pamätného listu od predsedu vlády SR, Ďakovného listu od prezidenta SR, získal medailu predsedu NSK, pamätnú medailu Spolku slovenských spisovateľov a medailu od starostu obce Nemčiňany za rozvoj kultúry, kde v súčasnosti slovenský spisovateľ žije a tvorí.


Hlavným programom podujatia bol odborný výklad s videoprojekciou Miroslava Piusa o bitke pri Veľkých Vozokanoch.
Najväčšie ozbrojené stretnutie s Turkami na území dnešného Slovenska znamenalo víťazstvo nad Turkami a získalo si mimoriadnu pozornosť najmä skutočnosťou, že v nej padli v priamom boji štyria členovia rodu Esterháziovcov. Forgáč, veliteľ Uhorskej domobrany v Nových Zámkoch predpokladal, že Turci po plienení usadlostí pozdĺž povodia Nitry sa budú chcieť vyhnúť pevnostiam v Nitre, vo Vrábľoch a v Nových Zámkoch, preto svoje vojsko rozdelil do niekoľkých jednotiek po okolitých kopcoch pozdĺž povodia Žitavy. Proti veľkej presile Turkov požiadalo pomoc Esterháziovcov. Prišli Ladislav, Ján, Žigmund, Tomáš, Gašpar, František, Mikuláš a Alexander. Vo večerných hodinách sa začal boj, 4300 dobre vyzbrojených Turkov proti 1260 kresťanským vojakom a dobrovoľníkom z okolitých obcí. Prvý turecký útok sa Forgáčovi podarilo odraziť za cenu straty štyroch Esterháziovcov - Ladislava, Františka, Tomáša a Gašpara. Nasledujúci deň, keď sa Mustafov kôň zranil a prišiel o život, Turci sa dali na útek. Zanechali po sebe asi 800 mŕtvych. Bolo oslobodených 150 zajatcov a 60 Turkov zajatých s vojnovým lupom na cintoríne v Tesároch. Medzi padlými Turkami bol ostrihomský sandžak-beg ALI, OLMER beg, aga HUSEIN, syn Ali Olmera a 17.významných tureckých dôstojníkov. Víťazstvo nad veľkou presilou Turkov spočívalo v dobrej obrane za vozovými hradbami priamo v strede bojového poľa, účinnými a presnými zásahmi z dvoch diel s obsluhou 300 nemeckých mušketierov.












V kultúrnom programe sa predstavila Anna Kiššová svojím zaujímavým čítaním troch úryvkov z prezentovanej knihy „Turci v Tekovskej župe“.


Druhé vydanie knihy autor prepracoval a obohatil o nové fotografie a poznatky z bojov proti Turkom, ktoré získal návštevou rôznych archívov v Maďarsku a v Čechách - Moravskej Zemskej knižnice v Brne.
„Vybral som asi 150 rokov utrpenia, ktoré mojim a vašim predkom spôsobili Turci.
V dejinách národa je veľa utrpenia, má ho každá doba, každé storočie. Obyčajne nám ho spôsobovali tí silnejší, bezohľadnejší, dravší, lepšie na vojnu pripravení. Prinášali ho k nám na svojich divokých koňoch, kopijach, zahnutých mečoch. Bolo by priam zločinom neupozorniť a nezanechať svedectvo o ňom a tváriť sa, že nebolo. Nemôžeme nechať bez povšimnutia utrpenie našich predkov. Sme povinní o ňom zanechať tieto dôkazy pre našich najbližších, ale aj pre Európu a svet.“ (časť z úryvku autorovej knihy)


Záver podujatia patril pokrsteniu knihy podľa starej slovanskej zvyklosti - uctením si hostí chlebom a soľou.
„Nakoľko mnohí ľudia potrebujú knihy k životu ako soľ, tak sme sa rozhodli knihu symbolicky pokrstiť týmto spôsobom“, povedala vedúca Mestskej knižnice Alena Malá.


V mene Domu MS v Nitre Veronika Bilicová sa poďakovala Miroslavovi Piusovi za jeho bohatú literárnu činnosť, Mestskej knižnici za spoluprácu s MO MS Zlaté Moravce a záslužnú činnosť pri organizovaní rôznych kultúrnych aktivít pre deti a mládež z okolitých škôl.

Poďakovanie za podporu patrí NSK a sponzorské príspevky pri vydaní autorovej knihy primátorovi mesta Zlaté Moravce Dušanovi Husárovi, Miestnemu odboru MS v Zlatých Moravciach, poslancovi NR SR Mariánovi Kérymu, poslancovi NSK Milanovi Galabovi a osobným priateľom Miroslava Piusa.

Turci v Tekovskej župe
fotocopyrightantonkaiser
Poznámka na žiadosť čitateľov: (knihu Turci v Tekovskej župe si možno zadovážiť v Mestskej knižnici v Zlatých Moravciach)