
Ponitrianske múzeum pripravilo počas letných prázdnin v rámci výchovno-vzdelávacieho programu pre deti a žiakov miestnych škôl v Múzeu v Zlatých Moravciach zaujímavé tvorivé dielne.

Nádvorie kaštieľa Migazziovcov ožilo 13. júla 2023 nezvyčajným ruchom detí otvorením Včelárskej tvorivej dielne za účasti tajomníka ZO SZV v Zlatých Moravciach Ing. Jaroslava Zhorelu. Pán Zhorela z Mankoviec je známy svojimi odbornými prednáškami zameraných na propagáciu včelárstva a medových výrobkov, ktoré majú v Zlatých Moravciach viac ako 100 ročnú tradíciu. Účastníkom vzdelávacieho podujatia porozprával veľa zaujímavostí o nenahraditeľnom význame medu, živote včiel a iných opeľovačov. Žiaci sa mali možnosť zoznámiť s prácou včelára, spôsobe získavania medu s ukážkou originálnych nástrojov používaných včelármi. Deti mali možnosť nahliadnuť do domčeka včiel, zoznámiť sa so včelími plastmi, zariadením na jeho vytáčanie, dozvedeli sa čo je to pastovanie medu, jeho produktmi a využití najstaršieho potravinárskeho sladidla vo všetkých oblastiach nášho života. Deti čakala nakoniec sladká odmena pri ochutnávke agátového a kvetového medu.





O nič menej zaujímavá bola tvorivá dielňa Odlej si svoj hmyz určená pre žiakov 1. a 2. stupňa základných škôl, ktorá nadväzuje na aktuálnu výstavu Pod našimi nohami. Cieľom tvorivej dielne bolo získavanie skúseností s prácou odlievania vosku do formičiek. Žiaci sa dozvedeli aj o širšom význame včelieho produktu, ktorý má v gastronómii, kozmetike, farmácii a v priemysle široké využitie. Aj tu čakala žiakov odmena za šikovnosť pri práci s horúcim voskom, keď si odliate včielky, chrobáky, motýle a pavúky mohli ponechať na pamiatku.





Súčasťou programu bolo aj hravou formou získavanie vedomostí o tajomnom živote hmyzu vo vytvorenej tzv. hmyzej aréne prostredníctvom pozorovania didaktickými pomôckami. Bezstavovce sú mikroskopické prvoky a živočíchy bez chrbtice. Predstavuje neuveriteľnú druhovú pestrosť, ktoré pre svoju nenápadnosť často unikajú našej pozornosti. V súčasnej dobe dochádza k rapídnemu úbytku týchto živočíchov, ku ktorým patria pavúky, hmyz a mäkkýše, čo prináša nepredstaviteľné následky nielen na životné prostredie.






Za posledných 30 rokov došlo poklesu množstva hmyzu až o 75 percent. Príčinou sú zmeny biotopov, ako je odlesňovanie, premena biotopov na poľnohospodársku pôdu, chemizácia, nadmerné užívanie herbicídov a ďalších prvkov. Výstava poukazuje na škodlivosť, ale aj užitočnosť vybraných druhov bezstavovcov, prezentuje modelové ekosystémy, ktoré varujú pred zmenami v prírode vyhynutím niektorých dôležitých druhov. Žiaci sa učili pracovať s didaktickými pomôckami, expedičným denníkom a v tvorivej dielni si vyrobili z prírodných materiálov rôzne dekoratívne obrázky a zostrojili pre hmyz domček.






Bezstavovce sú nevyhnutnou súčasťou nášho životného prostredia, bez ktorých by svet neexistoval taký ako ho poznáme. Výstava Pod našimi nohami, ktorej súčasťou bola tvorivá dielňa je nainštalovaná v Múzeu v Zlatých Moravciach do 30. augusta 2023. Expozícia výstavy obohatená o plastické modely hmyzu s 3D virtuálnymi vizualizáciami vybraných druhov bezstavovcov zo života hmyzu je vhodným doplnkom vyučovacieho procesu z predmetu biológia pre žiakov základných škôl. Cieľom programu bolo prispieť k pozitívnemu vzťahu ľudí k prírode a ochrane všetkých živočíšnych druhov užitočných pre život človeka.





Leto v múzeu
fotocopyrightantonkaiser