
Pri príležitosti celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií organizované pod patronátom Rady Európy, pripravilo Múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach Deň otvorených dverí so zaujímavým kultúrnym programom.

V programe podujatia sa uskutočnilo aj tohto roku 12. mája 2023 niekoľko aktuálnych výstav a expozícií, ktorých zmyslom je v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo našich predkov pre jeho záchranu a ochranu budúcim generáciám. 10 rokov archeologických výskumov na hrade Gýmeš, Pod našimi nohami spojená s prvou z cyklu prednášok Hmyz - Načo je nám taká háveď a spomienková expozícia na Janka Kráľa.

Hlavným sprievodným podujatím bola prednáška Tajný život bezstavovcov zoologičky Ing. Hany Husárovej PhD. z Ponitrianskeho múzea v Nitre k aktuálnej výstave Pod našimi nohami. Cieľom prednášky bolo zoznámiť študentov s rôznymi druhmi pavúkov, hmyzu a mäkkýšov, predstaviť ich neuveriteľnú druhovú pestrosť, ktoré na výstave prezentovali plastické modely spolu s 3D virtuálnymi vizualizáciami zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre.














Prednáška bola vhodnou témou pre doplnenie si vedomostí žiakov základných a stredných škôl z predmetu biológia a získanie zručnosti pri práci s didaktickými pomôckami a expedičným denníkom. Ale aj poukázaním na rapídny úbytok bezstavovcov, čo v súčasnej dobe spôsobuje nedozerné následky na naše životné prostredie. Súčasťou podujatia bola aj Tvorivá dielňa, kde si žiaci vyskúšali odlievanie hmyzu vo voskových formičkách.



V rámci výchovno-vzdelávacieho programu, Načo sú nám múzeá?, predstavili odborní pracovníci múzea ukážku práce reštaurátora a zmysel fungovania depozitu. Praktickú ukážku renovácie predviedla žiakom Mgr. Lívia Šumichrastová, reštaurátorka zbierkových predmetov múzejnej a galerijnej hodnoty Ponitrianskeho múzea v Nitre.







Deň múzejníkov a galeristov vítal svojich návštevníkov aj kaštieľ Migazziovcov v Zlatých Moravciach s množstvom historických pamiatok ukrytých vo svojich muzeálnych priestoroch. Lektorky múzea pani Viera Tomová a Mgr. Ivana Valkovičová sprevádzali žiakov vynovenými priestormi múzea so vzácnym kultúrnym dedičstvom našich predkov, ktoré predstavujú oddelenia archeológie, paleontológie, hornín a minerálov.


K tým najzaujímavejším patria zbrane, vyryžované zlatinky od zlatokopa Ing. Ernesta Ivanoviča a hracia skrinka Mariška zo začiatku 19. storočia, ktorá bola kedysi umiestnená v hostinci Smädný mních.




Návštevníkov Národnej kultúrnej pamiatky Slovenska, Mauzóleom rodiny Migazziovcov s pietnym parkom, sprevádzal regionálny historik Marián Tomajko. V interiéri hrobky grófa Viliama Migazziho a jeho manželky Antónie dominuje oltár z bieleho carrarského mramoru v strede s dvoma sarkofágmi z čierneho rakúskeho mramoru, v ktorých odpočívajú poslední Migazziovci. Na oltárnej menze sa nachádza trojuholníkový nástavec s vykladaným obrazom kalvárie. Erbom Migazziovcov boli symboly slnka a veže.



Partnerom výstavy je Nitriansky samosprávny kraj. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Noc múzeí a galérií
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Tlačová správa Ponitrianskeho múzea v Nitre
Foto-archív Ponitrianskeho múzea v Nitre a Ing. Hany Husárovej PhD.