
Máloktorý región na Slovensku sa môže pochváliť takou bohatou turistickou činnosťou ako Klub slovenských turistov Mestskej organizácie v Zlatých Moravciach od založenia Klubu československých turistov odbor Tekov.
K úspechom klubu patrí verejnoprospešná činnosť pri zveľaďovaní životného prostredia Zlatých Moraviec, vybudovanie turistickej chaty na Veľkom Inovci, lezeckej steny, založenie horolezeckého klubu a oddielu VHT, vyznačkovanie viac ako 200 km peších turistických chodníkov v pohoriach Pohronského Inovca a Tribeča, Náučného chodníka mestom Zlaté Moravce a 260 km Požitavských cyklotrás, zorganizovanie 28. ročníka Slovenského zrazu cykloturistov, vedenie mládeže v TOM pod vedením Milana Hrúzika a neskôr Mgr. Dušana Kramára a činnosť mototuristov Ing. Miklera a Ing. Jančoviča. Ocenenie Vojtecha Truchlíka držiteľa Zlatého odznaku KST za značkársku činnosť od prezidentky republiky Zuzany Čaputovej a získanie ocenenia najlepšieho športovca roka výstupom Ľuboša Meňherta z Topoľčianok na najpopulárnejší štít sveta Matterhorn.
Pri tejto významnej udalosti sa zišli v sobotu 7. 12. 2024 členovia KST MO Zlaté Moravce pod vedením predsedu Tibora Hučku v zasadacej sále ZUŠ, aby ocenili najaktívnejších turistov a pripomenuli si dlhú históriu organizovanej turistiky s bývalým predsedom klubu Ľudovítom Chládekom. Za dlhodobé zásluhy na rozvoji turistky udelil klub Čestné uznanie Kataríne Kériovej, Janke Hučkovej, Petrovi Košúthovi, Jaroslavovi Esterkovi, Ľudovítovi Chládekovi, Vojtechovi Truchlíkovi, Tiborovi Hučkovi, Milanovi Hrúzikovi, Jozefovi Cigáňovi, a Antonovi Kaiserovi.



Krátko po založení futbalového klubu, Slovenského Orla a Telovýchovnej jednoty Sokol bol v Zlatých Moravciach roku 1923 založený KČST odbor Tekov s prvým predsedom prof. Františkom Skovajsom a začali sa organizovať prvé turistické podujatia. (Tento údaj je po dlhých rokoch aktualizovaný novým poznatkom autora prednášky Ľudovíta Chládeka v nasledujúcom znení: KČST odbor Tekov v Zlatých Moravciach si zvolil na svojom ustanovujúcom zasadnutí dňa 15. 3. 1924 prvý výbor na čele s predsedom Jozefom Tobiškom riaditeľom Meštianskej školy, iniciátora založenia klubu.)
V čase, keď prvý prezident Československa T. G. Masaryk si zvolil letné sídlo zámok v Topoľčiankach, vznikla príležitosť rozvoja turistky v regióne horného Požitavia. V období plánovania výstavby turistickej útulne bol predsedom klubu prof. Bok, tajomníkom Jozef Mokoš a členom výboru Václav Felt. Pre prichádzajúcich turistov z Moravy a Česka sa podarilo s finančných prostriedkov Dr. Ondrejkoviča vybudovať na Veľkom Inovci útulňu so slávnostným odovzdaním do prevádzky 11. 9. 1938 pri príležitosti 50. výročia založenia Klubu českých turistov v Čechách a 20. výročia vzniku ČSR s oficiálnym názvom Jubilejná. V období KČST mal klub v Zlatých Moravciach 170 členov s vyznačením prvých turistických chodníkov. Po vzniku Slovenského štátu bol klub premenovaný na Klub slovenských turistov a lyžiarov.






Počas 2. svetovej vojny došlo na Veľkom Inovci k úplnému zničeniu útulne so všetkými písomnými dokumentmi a kroniky. Turisti sa opäť pustili do práce a pod vedením tajomníka KSTL Václava Felta a predsedu Dr. Mišíka vybudovali za rok na ruinách pôvodnej útulne chatu 28. septembra 1947. V tom čase stála na Veľkom Inovci aj drevená 20 m vysoká rozhľadňa. V roku 1949 bol KSTL na Slovensku zrušený a turisti prešli organizačne pod Jednotu Sokol a neskôr v roku 1957 do TJ Slávia v rámci nového telovýchovného systému ČSTV. V tomto rozporuplnom období sa jej predsedom stal Václav Felt, jeden z najzáslužnejších turistických funkcionárov v celej histórii organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach. Pre mimoriadne úspechy zlatomoraveckých turistov sa v roku 1962 konal IX. celoštátny zraz turistov SNP neďaleko Zlatých Moraviec v Karlovej doline pri obci Hostie, ktorého sa zúčastnilo vyše 4 000 turistov z celej ČSR. V organizačnom štábe pracovali naši funkcionári Václav Felt, Ivan Farkaš a Ján Holý.








Po celoštátnych zrazoch turistov na Drieňovej a Veľkom Inovci sa začali organizovať v roku 1963 prvé náročné túry. Štvordňový prechod Západnými a Vysokými Tatrami, výstup mládeže na Rysy, účasť na Národnom výstupe na Kriváň, Celoštátnom zraze turistov SNP a Vysokohorskom zraze turistov vo Vysokých Tatrách. Turistická chata na Veľkom Inovci bola v tom období v cudzích rukách, ktorú sa podarilo začiatkom 70-tych rokov získať do vlastníctva turistov TJ Slávia Zlaté Moravce vďaka iniciatíve Ľudovíta Chládeka. Na rekonštrukcii chaty sa podieľali najmä Václav Felt, Eugen Štift, Jaro Esterka, Ivan Farkaš, Laco Struk st., Ján Holý, Štefan Hronec, Vilo Siegel a mnohí ďalší. V čase, keď predsedom TJ Slávia bol Viliam Bratko a chatárom Eugen Štift, na Veľkom Inovci sa vybudoval prvý lyžiarsky vlek. Pod vedením Ing. Andreja Miklera turistické chodníky značkovali Vojtech Truchlík, Laco Struk, Ľudovít Chládek a Števo Šedivý.








História storočnej turistiky je odkazom budúcej generácii milovníkov prírodných krás Tribeča, Inovca a celého Požitavia pokračovať v úspešnej činnosti zlatomoraveckej turistiky pre rozvoj cestovného ruchu.
Sté výročie založenia KČST v Zlatých Moravciach
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Ľudovít Chládek, Prezentácia organizovanej turistiky v Zlatých Moravciach pri príležitosti stého výročia založenia KČST