
Zlaté Moravce sú známe zázračným prameňom kultúry a umenia čistej krásy, z ktorého načreli mnohé osobnosti výtvarného umenia a obohacujú náš život svojimi dielami doma a v zahraničí.
Zlaté Moravce ožili 1. apríla 2025 výtvarnou tvorbou Dominika Malého pod umeleckým menom Dizi počas celého mesiaca prezentáciou svojho maliarskeho umenia v Mestskom stredisku kultúry a športu. Mladý talentovaný výtvarník sa venuje moderným formám umenia urban abstract, graffiti a street art. Jeho aktuálna tvorba sa zameriava na mestský abstraktný štýl, v ktorom spája prvky graffiti umenia so spontánnosťou, rýchlosťou a improvizáciou. Rodák zo Zlatých Moraviec sa začal venovať výtvarnému umeniu ako študent na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
S prierezom svojej výtvarnej tvorby sa prvý krát prezentoval v nitrianskom Obchodnom centre pod názvom Steny hovoria, odkiaľ prichádza do nášho mesta otvorením ďalšej výstavy s vernisážou.




Dizi experimentuje ako každý výtvarník hľadaním svojho vyhraneného osobitého prejavu vo svojej umeleckej tvorbe maľovaním obrazov na plátne s hlbším vizuálnym zameraním po výtvarných prejavoch na stenách z mestského prostredia. K expresívnej výtvarnej tvorbe priviedla autora súčasná moderná a rýchla doba každodenného mestského života. Svoje vnútorné zážitky vyjadruje prostredníctvom najmodernejších materiálov ako sú spreje, fixky a akrylové farby, ktoré sú vhodným prostriedkom pri expresívnom stvárňovaní námetov založených na rýchlosti tvorby improvizácii. Maľovanie, ktoré v súčasnosti prechádza do abstrakcie, prináša autorovi šťastné chvíle pohody, kedy sa môže plne sústrediť na tvorbu. Okrem maľovania je autorovou veľkou vášňou umelecký tanec ako zdroj pohybovej kreativity.


Dizi vystavoval svoje umelecké diela nielen na Slovensku, ale aj v USA, ktoré navštívil v tomto roku druhý krát, odkiaľ si priniesol jedinečný pohľad na mestské prostredie s vizuálnou inšpiráciou pre ďalší rozvoj umeleckej tvorby.
Po výstave v Zlatých Moravciach sa autor predstaví svojou výtvarnou tvorbou v máj v Trnave.












Výstava obrazov Dominika Malého
fotocopyrightantonkaiser