Vzácne archeologické objavy germánskej kultúry

Ponitrianske múzeum v Nitre otvorilo v Múzeu v Zlatých Moravciach výstavu archeologických nálezov germánskej kultúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Germánska keramika
Germánska keramika (zdroj: Anton Kaiser)

Ponitrianske múzeum v Nitre otvorilo vo štvrtok 13. januára 2022 v Múzeu v Zlatých Moravciach výstavu archeologických nálezov materiálnej a dekoratívnej germánskej kultúry z osady v Párovských Hájoch v Nitre pod názvom Germáni a ich kultúra.

Germáni a ich kultúra - Jaroslava Ruttkayová
Germáni a ich kultúra - Jaroslava Ruttkayová  (zdroj: Anton Kaiser)
Germánska a rímska keramika
Germánska a rímska keramika (zdroj: Anton Kaiser)

Expozícia výstavy dokumentuje obdobie pred príchodom Slovanov na naše územie so zameraním sa na archeologickú lokalitu v Nitre - Párovských Hájoch. Práve tu v dobe rímskej a sťahovania národov v údolí Valy - Dolina sa nachádzala v 3. - 5. storočí najväčšia osada Germánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Germánska a rímska keramika
Germánska a rímska keramika  

Podľa historických písomných prameňov na území západného Slovenska v tomto období žili kmene Kvádov. Vzácnu lokalitu z mladšej doby rímskej objavili archeológovia Karol Pieta a Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Odkryli rozsiahlu kvádsku osadu s 90 objektmi na ploche 3 500 metroch štvorcových. Po opustení osady Germánmi dlhý čas ľudoprázdnu osadu osídlili  v 9.  storočí Slovania.

 Železná ostroha
Železná ostroha  (zdroj: Anton Kaiser)

Pád rímskeho impéria na Podunajsku

Rimania za vlády cisára Augusta posunuli hranice svojho impéria až k Dunaju, prekročili Rýn za účelom podmanenia si západných Germánov. Bojovnosť a rozpínavosť germánskych kmeňov napokon vyústila za vlády cisára Marca Aurélia v 2. storočí do tzv. markomanských vojen.

SkryťVypnúť reklamu

Rimanom sa v tom čase napokon podarilo poraziť Germánov a ich spojencov, uzavrieť mier, ale zadunajskí Germáni naďalej ohrozovali stabilitu ríše občasnými útokmi. Intenzívnejšie útoky podnikali za vlády Constantina II. a Valentiniana I. v 2. polovici 4. storočia. Napokon po hlbokej hospodárskej a sociálnej kríze sa podarilo Germánom za  pomoci ďalších kmeňov, hlavne Gótov a Hunov, poraziť rímske impérium na strednom Dunaji a stať sa pánmi Podunajska.

Germáni a ich kultúra
Germáni a ich kultúra (zdroj: Anton Kaiser)
Kostené ihlice
Kostené ihlice  (zdroj: Anton Kaiser)
Hlinené prasleny
Hlinené prasleny (zdroj: Anton Kaiser)

Materiálna kultúra Germánov a Kvádov

Povojnovým osídľovaním nášho územia Germánmi došlo k rozkvetu materiálnej kultúry kvádskeho obyvateľstva poznávaním a získavaním výdobytkov antickej civilizácie, čo sa prejavilo aj v myslení Germánov, ich kultúre a spôsobe života. Výroba úžitkových predmetov Germánov sa v tomto období vyznačovala jednoduchou ručnou výrobou.

SkryťVypnúť reklamu
Materiálna kultúra
Materiálna kultúra (zdroj: Anton Kaiser)
Germánska keramika
Germánska keramika (zdroj: Anton Kaiser)
Germánska keramika
Germánska keramika (zdroj: Anton Kaiser)
Fragmenty sklenených nádob
Fragmenty sklenených nádob (zdroj: Anton Kaiser)
Germánska keramika
Germánska keramika (zdroj: Anton Kaiser)

V 3. storočí pri osídľovaní stredného Dunaja prišli Kvádi s výrobou hlinených nádob remeselníckou výrobou keramiky na kruhu. Na juhozápadnom Slovensku sa neskôr začali objavovať luxusnejšie hrnčiarske výrobky dovážané z rímskych provincií Talianska. Popri tehlovej a sivej keramike predstavovali významný sortiment dovážaných výrobkov hlinené kahance, kovové a sklenené nádoby, zdobená keramika, šperky, zbrane a iné úžitkové predmety. Výrobu tkanín dokumentujú nálezy hlineného tkáčskeho závažia.

Hlinené prasleny
Hlinené prasleny (zdroj: Anton Kaiser)
Železné predmety
Železné predmety (zdroj: Anton Kaiser)

Pre bežnú súčasť výstroja sa používali kožené opasky, z ktorých sa zachovali najmä pracky, rôzne druhy kovania a často používaný predmet dennej potreby železný nôž. Výnimočné, ale vzácne boli aj nálezy rímskych mincí. K zbraniam prejavovali Germáni veľkú úctu a meč, ktorým boli mladí jazdci vyzbrojení na znak dospelosti, znamenal aj spoločensky vyššie postavenie.

SkryťVypnúť reklamu
Rôzne druhy kovania
Rôzne druhy kovania (zdroj: Anton Kaiser)
 Bronzová pracka
Bronzová pracka  (zdroj: Anton Kaiser)
Archeologické nálezy
Archeologické nálezy (zdroj: Anton Kaiser)
Kostený hrebeň
Kostený hrebeň  

Dekoratívna a ozdobná výroba predmetov

K najobľúbenejším dekoratívnym ozdobám kvádskych žien patrili náhrdelníky zo sklených korálikov. Na úpravu vlasov sa používali bronzové, železné spony, kostené ihlice a hrebene.  Prsteň bol u Germánov výnimočným šperkom. Do výbavy ženských hrobov sa vkladali ihly na šitie, kostené ihelníky aj s puzdrami na ihly, hlinené prasleny so súčasťami vretienok pri pradení.

Sklenené koráliky
Sklenené koráliky (zdroj: Anton Kaiser)
 Opracovaný paroh
Opracovaný paroh  (zdroj: Anton Kaiser)

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav SAV v Nitre. Autorkou a kurátorkou výstavy je Jaroslava Ruttkayová.

Výstava potrvá do 29. marca 2022.

Obrázok blogu

Vzácne archeologické objavy germánskej kultúry

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Tlačová správa Ponitrianskeho múzea v Nitre

            Germáni a ich kultúra - Jaroslava Ruttkayová

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  315
  •  | 
  • Páči sa:  1 084x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP Výtvarné umenie

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu